Unijny program pokojowy dla wszystkich
03 lutego 2013 | 08:54 | ts (KAI/KNA) / br Ⓒ Ⓟ
Komisja Europejska zachęca, aby program pokojowy dla Irlandii Północnej i irlandzkich regionów granicznych stosować także w innych regionach świata ogarniętych konfliktem.
„Podzielone wspólnoty w łonie Unii i poza nią powinny rozważyć, w jaki sposób mogłyby skorzystać z doświadczeń unijnego programu PEACE” – powiedział 1 lutego w Brukseli komisarz ds. polityki regionalnej UE Johannes Hahn uczestniczący w konferencji poświęconej procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej.
Komisarz Hahn zwrócił uwagę, że dziś w tym regionie pracują ręka w rękę byli wrogowie wspólnie budując przyszłość swego kraju. Podkreślił jednocześnie, że z programu PEACE powinni skorzystać przede wszystkim Rosja, kraje bałkańskie, Kolumbia i Korea Południowa.
Przedstawiciel Unii Europejskiej skrytykował przy tej okazji niedawne niepokoje w Irlandii Północnej i zwrócił uwagę, iż mimo ciągłych starań zagrożenie przemocą ciągle istnieje. Unijny program PEACE jest nastawiony na to, aby rozwijać większą ufność, co pozwoli uniknąć „popadania przemocy sekt”. Tym bardziej więc należy starać się o to, aby młodzieży irlandzkiej stwarzać perspektywy, aby mieli możliwość pracy i rozwoju.
Na początku roku doszło w Irlandii Północnej do poważnych zamieszek. Spowodowała je decyzja władz miejskich Belfastu nakazująca, aby flagę brytyjską wywieszać na ratuszu tylko w szczególnych terminach. Probrytyjscy lojaliści uznali, że ta decyzja rady miejskiej, zdominowanej przez proirlandzkich polityków stanowi krok ku dalszemu oddzielaniu prowincji od Wielkiej Brytanii. Te rozruchy były najsilniejszymi od czasu porozumienia pokojowego zawartego w Wielki Piątek 1998 roku. Porozumienie to kończyło 30-letni konflikt między pro-brytyjskimi protestantami i pro-irlandzkimi katolikami.
Program PEACE powołany został do życia przez Unię Europejską w 1995 roku. Ma on na celu wspieranie zawieszenia broni w regionach ogarniętych konfliktem. Od tego czasu na proces pokojowy w Irlandii Północnej UE przeznaczyła 1,3 miliona euro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.