Unikatowe partytury Jasnogórskiej Muzyki Dawnej
10 czerwca 2006 | 21:36 | it //mr Ⓒ Ⓟ
Trzy pierwsze wydawnictwa nutowe z serii Jasnogórska Muzyka Dawna przedstawiono 9 czerwca na Jasnej Górze. Unikatowe partytury przygotował Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów.
Jasna Góra od kilku lat wydaje na płytach CD muzykalia znajdujące się w archiwum klasztornym. – Teraz nadszedł czas na opublikowanie wydawnictw nutowych, które są początkiem większego projektu opartego wyłącznie na źródłach jasnogórskich – powiedział inicjator projektu, paulin o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.
Trzy wydawnictwa nutowe zawierają: Missa Pastoralis Marcina Józefa Żebrowskiego, Psalmy Nieszporne o. Eryka Briknera i Missa F Józefa Elsnera. Każda partytura ma nakład 200 egzemplarzy. Można je nabyć w sklepach muzycznych na terenie całego kraju.
Wydaniem zapisów nutowych Jasnogórskiej Muzyki Dawnej zajęły się Polskie Wydawnictwa Muzyczne (PWM) z Krakowa. Andrzej Kosowski, redaktor naczelny PWM podkreślił, że przygotowanie unikatowych pozycji nutowych było możliwe dzięki otwartości paulinów. – Dzięki temu, że Jasna Góra zdecydowała się otworzyć archiwa, była szansa wydobycia materiału, który stał się podstawą wydawnictwa. Inne klasztory nie zawsze są gotowe do takiej współpracy – powiedział Kosowski.
Jasna Góra we współpracy z wydawnictwem Musicon od kilku lat wydaje na płytach CD muzykalia znajdujące się w archiwum klasztornym. Do tej pory ukazało się już 12 płyt. W ubiegłym roku rozpoczęto także program wydawniczy, oparty na pierwszych światowych wydaniach utworów kompozytorów polskich i obcych związanych z Jasną Górą. Utwory te powstawały w Sanktuarium lub były pisane dla klasztoru i Kapeli Jasnogórskiej, działającej od drugiej połowy XVI wieku do 1914 roku. W zbiorach bibliotecznych zgromadzone są zarówno rękopisy, jak i materiały drukowane.
Seria Musica Claromontana obejmie w szczególności nieopublikowane dotąd i nieznane szerzej utwory. Przygotowanie ich do druku oparte jest wyłącznie na źródłach jasnogórskich. Klasztor ma jeszcze ok. 3 tys. nieopracowanych muzykaliów.
Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów pod kierunkiem dr. hab. Remigiusza Pośpiecha (Uniwersytet Opolski i Wrocławski) oraz dr Aleksandry Patalas (Uniwersytet Jagielloński) składa się z 20 osób: muzykologów i skryptorów. Opracowuje on materiał źródłowy w postaci rękopisów i starodruków do pełnej redakcji nutowej i naukowej.
Przedsięwzięcie wspierają: Komitet Badań Naukowych i Ministerstwo Kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.