Uniwersytet o nauczaniu Jana Pawła II
22 marca 2012 | 13:16 | (KAI/RV) / pm Ⓒ Ⓟ
O spuściźnie Jana Pawła II w dziedzinie dialogu nauki i wiary debatowano na uniwersytecie fryburskim w Szwajcarii. Konferencję na ten temat pomogły zorganizować ambasada RP w tym kraju i tamtejsza Polska Misja Katolicka.
Podczas sesji wspominano m.in. wizytę Jana Pawła II na tejże uczelni w czerwcu 1984. Mówiono również o wkładzie, jaki wniósł on w poszczególne dziedziny wiedzy, a w szczególności w bioetykę.
Wśród uczestników nie zabrakło gości z Watykanu. Świadectwo o Janie Pawle II jako promotorze nauki i człowieku dialogu złożył jego wieloletni współpracownik – kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.
„Jego pasja dla dialogu, rozwoju wiedzy wypływała z jego osobowości. Starajmy się ukazać to wszystko, co zrobił. Za jego pontyfikatu powstało 250 nowych uniwersytetów. Mówiłem też o jego działalności na rzecz Papieskiej Akademii Nauk. To jest coś niesamowitego. To jest jedyna ponadkrajowa akademia nauk, zresztą pierwsza akademia nauk, bo powstała już w 1603 r. Należy do niej 80 naukowców, w tym 25 laureatów Nagrody Nobla” – powiedział kardynał-prefekt.
Przypomniał ponadto, że Jan Paweł II był w praktyce wielkim człowiekiem dialogu. Rozmawiał ze wszystkimi, do wszystkich odnosił się z szacunkiem, nikogo nigdy nie obraził. „Wystarczy patrzeć na telewizję, by zobaczyć, jak zupełnie inna jest rzeczywistość. Jan Paweł II był zawsze sobą. Nigdy nie starał się naginać swojej nauki do okoliczności, żeby się komuś podobać, tylko wobec wszystkich wyznawał swoją wiarę” – podkreślił szef watykańskiej dykasterii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.