Uniwersytet w Innsbrucku odznaczył ks. prof. Józefa Niewiadomskiego
27 czerwca 2019 | 07:53 | ts (KAI) | Innsbruck Ⓒ Ⓟ
Wieloletni profesor teologii na Uniwersytecie Leopolda i Franciszka w Innsbrucku, ks. prof. Józef Niewiadomski, oficjalnie przechodzi na emeryturę. Podczas uroczystej akademii z tej okazji został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń Austrii: Krzyżem Honorowym Nauki i Sztuki I klasy, który wręczył mu rektor uczelni Tilmann Märk.
Pochodzący z Polski austriacki naukowiec był od 1969 r. wykładowcą dogmatyki na Wydziale Teologicznym tamtejszego uniwersytetu, w latach 2004-2013 dziekanem tegoż wydziału; należy do największych autorytetów teologicznych w Austrii.
Biskup Innsbrucku Hermann Glettler wyraził uznanie dla dzieła ks. prof. Niewiadomskiego określając je jako „teologię względności” i jako indywidualną, niewątpliwą „markę” teologiczną. Zdaniem austriackiego hierarchy ks. prof. Niewiadomski uprawiał teologię „jako cały człowiek” – „zarówno naukowo jak i narracyjnie”. Wyraził też nadzieję, że także w przyszłości „profesor emeritus” będzie dawał kolejne impulsy zarówno w działalności oświatowej diecezji, jak i w środowisku studenckim.
O swoich szczególnych doświadczeniach w pracy z „Niewim” mówili przełożony prowincji austriackich jezuitów ks. Bernhard Bürgler oraz kierownik Instytutu Teologii Systematycznej, prof. Roman Siebenrock. O. Bürgler chwalił prof. Niewiadomskiego jako „entuzjastycznego i budzącego entuzjazm” nauczyciela akademickiego. Z kolei prof. Siebenrock wyraził podziw dla dynamiki swego przyjaciela przypominając, że już „legendą” stała się szybkość jego wykładów. Podziękował jednocześnie za „wiele momentów udanego życia” ks. profesora Niewiadomskiego.
Podziękowaniem za wysokie odznaczenie był końcowy wykład prof. Niewiadomskiego, w którym pod tytułem „Dramatyczny! Dotychczasowy bilans”, połączył aspekty teologiczne i biograficzne. Teolog podkreślił w nim społeczną względność teologii dogmatycznej: „dogmatyka służy pielęgnowaniu życia” – czego przeciwieństwem jest pozbawiona dogmatów religia-kult. Teologia dogmatyczna, zdaniem teologa, zawsze ukazuje swoją krytyczną siłę wobec społeczeństwa tam, gdzie sformułuje się jako „przeciwny projekt dla historii logiki rynku lub wiecznego kręgu wzlotów i upadków”.
Na zakończenie uroczystości profesor otrzymał księgę pamiątkową „Dramatyczne postaci wiary” wydaną nakładem oficyny Herdera.
Józef Niewiadomski urodził się 11 lutego 1951 r. w Rozkoszówce pod Uchaniem na Zamojszczyźnie. W Lublinie wstąpił do seminarium duchownego, a po trzech latach, w 1972 r., wyjechał na dalsze studia teologiczne do Innsbrucka. Po święceniach kapłańskich (1975) kontynuował studia filozoficzne i teologiczne. W 1977 r. katedrę dogmatyki na Wydziale Teologicznym w Innsbrucku objął szwajcarski jezuita ks. Raymund Schwager, jego asystentem został ks. Józef Niewiadomski. W 1981 r. pod jego kierunkiem obronił pracę doktorską na temat teologii Jürgena Moltmanna. Od tego czasu ks. Józef Niewiadomski był bliskim współpracownikiem ks. Schwagera, m.in. pomagał mu w przygotowaniu wydanego w 1978 r. w Monachium opracowania: „Brauchen wir einen Sündenbock?” (Czy potrzebujemy kozła ofiarnego), które odegrało pionierską rolę w powstaniu tzw. szkoły teologii dramatycznej.
Ks. Niewiadomski do dziś działa w Innsbrucku. W latach 1991–1996 był profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Linzu. Przez cztery lata prowadził wykłady na Uniwersytecie w Salzburgu. Od 1996 r. jest profesorem zwyczajnym teologii dogmatycznej Uniwersytetu Leopolda Franciszka w Innsbrucku. W tym samym roku został kierownikiem I Katedry Teologii Dogmatycznej, a więc następcą – choć nie bezpośrednim – ks. prof. Karla Rahnera, wybitnego teologa i filozofa, który wraz z Emerichem Corethem i Johannesem B. Lotzem był twórcą tomizmu transcendentalnego. W latach 2004–2013 pełnił funkcje dziekana Wydziału Teologii Katolickiej na tej uczelni. W roku 2001 i 2004 wykładał jako profesor gościnny na Uniwersytecie w Jerozolimie oraz we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 1998-2000 był sekretarzem Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej. W marcu 2000 r. został członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki z siedzibą w Wiedniu. Od sierpnia 2001 r. jest odpowiedzialnym w diecezji Innsbruck za duszpasterstwo mediów. Od lat ma też swój tygodniowy felieton w „Tiroler Sonntag”, diecezjalnym tygodniku w Innsbrucku.
Jest autorem (lub współautorem) kilkunastu cenionych książek, opublikował ponad 500 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Wypromował 23 doktorów i około stu magistrów.
Ks. Józef Niewiadomski znany jest z licznych wykładów oraz wystąpień radiowo-telewizyjnych w kraju jak i zagranicą; kilkakrotnie gościł z wykładami w Polsce, w Krakowie i Lublinie. W 2002 r., z okazji 30-lecia działalności Instytutu Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, otrzymał jubileuszową Nagrodę Naukową im. Franciszka i Ireny Skowyrów „za pracę naukową na uniwersytecie w Innsbrucku, podnoszącą prestiż nauki polskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.