Uniwersytet w Nijmegen już nie katolicki
31 października 2020 | 06:10 | pb (KAI/Katholiek Nieuwsblad/cruxnow.com) | Nijmegen Ⓒ Ⓟ
Uniwersytet im. Radbouda w Nijmegen nie jest już uczelnią katolicką. Decyzję taką podjęła konferencja episkopatu Holandii.
To właśnie biskupi założyli w 1923 r. tę uczelnię wyższą. W ostatnich latach stopniowo tracili nad nią kontrolę, a uczelnia swój katolicki charakter. Z ogłoszonego przez konferencję episkopatu oświadczenia wynika, że tytuł „katolicki” został odebrany zarówno fundacji nadzorującej uniwersytet, jak również uniwersyteckiemu szpitalowi.
Od 2014 r. trwał konflikt biskupów z fundacją wokół nominacji jej zarządu. Kandydaci zawsze otrzymywali formalną nominację od episkopatu. Jednak w ostatnich latach część z nich została przez biskupów odrzucona. Fundacja wymagała od członków zarządu, by przynajmniej „szanowali i odróżniali” katolicką tożsamość uniwersytetu. Biskupi natomiast chcieli mianować osoby aktywne religijnie i żyjące po katolicku. Pula takich kandydatów była coraz mniejsza.
Fundacja skierowała sprawę do sądu, uznając, że istnieje między obu stronami sporu „zasadniczo różny pogląd na to, co stanowi o katolickiej tożsamości i jak należy ją zachowywać”. W lipcu zapadł wyrok, że fundacja może czasowo może mianować własny zarząd, a także dokonać restrukturyzacji placówki, powołując odrębne zarządy dla uczelni i dla szpitala bez zgody episkopatu. Oznaczało to w praktyce, że w obu zarządach pozostałby tylko jeden członek władz mianowany przez biskupów.
Episkopat uznał, że jest to zbyt wielkie ograniczenie. W dodatku obie strony sporu nie spodziewały się, by ich stanowiska dały się uzgodnić. Dlatego biskupi zdecydowali o odebraniu tytułu „katolicki” obu instytucjom.
W Holandii istnieje jeszcze Wydział Teologii Katolickiej w Utrechcie, będący częścią uniwersytetu w Tilburgu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.