Uniwersytet wierny Bogu i Ojczyźnie
09 października 2017 | 09:54 | Warszawa / Michał Plewka / bd Ⓒ Ⓟ
„Polska uchodzi, i słusznie, za kraj katolicki, ale znający bliżej stosunki wiedzą doskonale, że, niestety, bardzo często ten katolicyzm jest czymś bardzo powierzchownym, niepobudzającym do czynu” – tak pisał w 1917 r. ks. prof. Idzi Radziszewski, przekonując o wielkiej potrzebie utworzenia wiernego „Bogu i Ojczyźnie” uniwersytetu. Diagnoza pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pozwoliła stworzyć wszechnicę, której nadrzędną misją było spotkanie ze sobą nauki i wiary.
Uczelnia powstała miesiąc po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i od blisko 100 lat doskonale ilustruje i dzieli losy wolnej Polski. Przez wiek KUL wykształcił ponad 110 tys. absolwentów do aktywnej obecności w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, ale także do służby Kościołowi.
W kolejne stulecie uniwersytet wkracza z historią pełną pięknych kart i wspaniałych postaci. Dziś o jego sukcesie decyduje nie tylko wysoki poziom kształcenia, ale również nowoczesne inwestycje, stwarzające świetne możliwości badań naukowych.
Czytaj także: Zbliża się 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Nowa uczelnia jest inna. Jednak zachowuje ciągłość i związek z dawnym KUL-em przez stałe odnoszenie się do ponadczasowych wartości. W nowych warunkach odczytuje je inaczej, ale w kształceniu młodzieży nadal zwraca uwagę nie tylko na zajęcia intelektualne, przygotowanie zawodowe czy naukowe, ale także na formację duchową i społeczną.
Apel o pogłębianie wiary katolickiej i kierowanie się nią w codziennych wyborach wydaje się aktualny również dzisiaj. Te wyzwania współczesności doskonale rozumie uniwersytet w Lublinie, który wierny średniowiecznemu etosowi otwarty jest na autentyczny dialog nauki z wiarą.
Michał Plewka
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, redaktor prowadzący portalu eKAI.pl