Drukuj Powrót do artykułu

Uniwersytet wierny Bogu i Ojczyźnie

09.10.2017 , Warszawa / Michał Plewka / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski

„Polska uchodzi, i słusznie, za kraj katolicki, ale znający bliżej stosunki wiedzą doskonale, że, niestety, bardzo często ten katolicyzm jest czymś bardzo powierzchownym, niepobudzającym do czynu” – tak pisał w 1917 r. ks. prof. Idzi Radziszewski, przekonując o wielkiej potrzebie utworzenia wiernego „Bogu i Ojczyźnie” uniwersytetu. Diagnoza pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pozwoliła stworzyć wszechnicę, której nadrzędną misją było spotkanie ze sobą nauki i wiary.

Uczelnia powstała miesiąc po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i od blisko 100 lat doskonale ilustruje i dzieli losy wolnej Polski. Przez wiek KUL wykształcił ponad 110 tys. absolwentów do aktywnej obecności w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, ale także do służby Kościołowi.

W kolejne stulecie uniwersytet wkracza z historią pełną pięknych kart i wspaniałych postaci. Dziś o jego sukcesie decyduje nie tylko wysoki poziom kształcenia, ale również nowoczesne inwestycje, stwarzające świetne możliwości badań naukowych.

Czytaj także: Zbliża się 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Nowa uczelnia jest inna. Jednak zachowuje ciągłość i związek z dawnym KUL-em przez stałe odnoszenie się do ponadczasowych wartości. W nowych warunkach odczytuje je inaczej, ale w kształceniu młodzieży nadal zwraca uwagę nie tylko na zajęcia intelektualne, przygotowanie zawodowe czy naukowe, ale także na formację duchową i społeczną.

Apel o pogłębianie wiary katolickiej i kierowanie się nią w codziennych wyborach wydaje się aktualny również dzisiaj. Te wyzwania współczesności doskonale rozumie uniwersytet w Lublinie, który wierny średniowiecznemu etosowi otwarty jest na autentyczny dialog nauki z wiarą.
Michał Plewka

Wersja do druku

Przeczytaj także

07 października 2017 16:07

Kondolencje przewodniczącego KEP po śmierci bp. Świerzawskiego

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.