Upały we Włoszech – episkopat zaopatruje więzienia w wentylatory
30 lipca 2024 | 17:10 | mela | Rzym Ⓒ Ⓟ
Afrykańskie upały, które od czerwca mocno doskwierają mieszkańcom Włoch zainspirowały episkopat tego kraju do niecodziennej akcji pomocy. Do 31 zakładów karnych trafi 2200 wentylatorów i wiatraków przekazanych przez biskupów.
– Czasami nawet zwykły i lekki powiew powietrza może pomóc lepiej przeżyć okres pozbawienia wolności – czytamy w liście sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Włoch do szefa Departamentu Administracji Więziennej, Giovanniego Russo. Abp Giuseppe Baturi podkreśla, że jest to „prosty gest bliskości” skierowany do mieszkańców instytutów penitencjarnych w całym kraju. Pierwsze wentylatory otrzymały kobiety osadzone w rzymskim więzieniu Rebibbia, z którymi spotkał się przewodniczący włoskiego episkopatu. Kard. Matteo Zuppi podkreślił, że „jest to niewielki gest, ale w miłości nie ma rzeczy prostych. Troskę odnajdujemy w dobrym słowie, cierpliwym słuchaniu oraz wielkich i małych gestach”, jak ten gest solidarności włoskich biskupów.
Akcja nosi tytuł „Pyłki mniszka latają w powietrzu” i nawiązuje do wytwarzanych przez kwiat mleczu popularnych dmuchawców. – Tak jak pyłki mniszka latają wszędzie, tak czułość Kościoła dociera do więzienia, przynosząc ulgę – podkreślił kard. Zuppi. Z kolei abp Baturi zauważył, że „Kościół, podobnie jak mniszek lekarski, rozkwita, otwiera się i – dzięki tchnieniu Ducha Świętego – odkrywa swoją obecność poza własnymi murami, nawet wśród więźniów”. Dodał, że również przez ofiarowanie wentylatorów Kościół pragnie przypomnieć więźniom o swojej bliskości z nimi. – Chce im powtórzyć, że istnieje życie poza kratami i że mogą mieć nadzieję, iż pewnego dnia, po procesie resocjalizacji, te drzwi ponownie się dla nich otworzą – podkreślił sekretarz włoskiego episkopatu.
Wiatraki trafią przede wszystkim do tych pomieszczeń w zakładach karnych, gdzie przebywają osoby w trudnej sytuacji zdrowotnej, m.in. do infirmerii. Nadia Fontana, która jest dyrektorem więzienia kobiecego w Rzymie, powiedziała, że „ten symboliczny dar wyraża troskę o więzienną wspólnotę, gdzie można dotknąć ubóstwa własnymi rękami”. Wyraziła też wdzięczność Konferencji Episkopatu Włoch, kapelanom i wolontariuszom, którzy wspierają osadzonych z wielkim oddaniem, dbając o ich komfort materialny i duchowy.
Projekt realizowany jest we współpracy Konferencji Episkopatu Włoch, Generalnego Inspektoratem Kapelanów Więziennych i Służby Więziennej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.