Upamiętnienie 78. rocznicy śmierci polskich bohaterów – Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”
26 sierpnia 2024 | 10:33 | ar | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprasza na obchody 78. rocznicy śmierci polskich bohaterów – Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Wydarzenie odbędzie się 28 sierpnia, będzie okazją do uczczenia polskich bohaterów.
Na program obchodów składa się m.in. Spotkanie przy grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku przy ul. Antoniego Giełguda, które rozpocznie się o godzinie 17.00. Ok. godz. 18:00 odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą pamięci pomordowanych w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku (brama aresztu od strony ul. 3 Maja). Następnie o godzinie 18.30 odbędzie się Msza święta w kościele księży Salezjanów, podczas której zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, tzw. „Serce dla Inki”. Po Mszy przewidziane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”.
Danuta Siedzikówna „Inka” (1928-1946) była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Została skazana na śmierć 3 sierpnia 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy, kierowany przez majora Adama Gajewskiego. Obrońca Danuty – Jan Chmielowski, wystąpił do prezydenta Bolesława Bieruta z prośbą o łaskę. Dokument ten został zredagowany i podpisany przez obrońcę, przy czym został częściowo napisany w pierwszej osobie. „Inka” odmówiła samodzielnego napisania takiego wniosku. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, krótko przed śmiercią, „Inka” napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Siedzikówna została rozstrzelana razem z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk” 28 sierpnia 1946 roku przez dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego, w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku, w obecności prokuratora wojskowego Wiktora Suchockiego i zastępcy naczelnika więzienia w Gdańsku Alojzego Nowickiego. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” był okrzyk: „Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko!”. W tym roku mija 73. rocznica śmierci „Inki”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.