Upamiętnienie 78. rocznicy zagłady Żydów z Otwocka, Falenicy i Rembertowa
11 sierpnia 2020 | 13:46 | lk / hsz | Otwock Ⓒ Ⓟ
W 78. rocznicę zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie od 19 do 30 sierpnia odbywać się będą uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W ramach kilkudniowych obchodów zaplanowano m.in. marsz pamięci i modlitwy, spacer śladami getta oraz porządkowanie cmentarza żydowskiego.
Uroczystości rozpocznie w środę 19 sierpnia o godz. 19.00 Marsz pamięci i modlitwy ruszający z ul. Reymonta, przy rondzie Marchlewicza, na skrzyżowaniu z ul. Samorządową. Jego zakończenie planowane jest przy ul. Reymonta – w miejscu pamięci otwockich Żydów. Mężczyźni uczestniczący w upamiętnieniu proszeni są o nakrycie głowy.
Patronat honorowy nad tym punktem obchodów objął prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
Z kolei w niedzielę 23 sierpnia o godz. 16.00 odbędzie się spacer po nieistniejącym już mieście: śladami tzw. getta kuracyjnego. Rozpoczęcie nastąpi przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Reymonta (fundamenty synagogi), a zakończenie w sanatorium „Zofiówka”, ul. Kochanowskiego. Wydarzenie poprowadzi Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
W poniedziałek 30 sierpnia o godz. 10.00 odbędzie się porządkowanie cmentarza żydowskiego w Anielinie (we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego i warszawską Gminą Wyznaniową Żydowską). Rozpoczęciem tego punktu będzie wprowadzenie o historii cmentarza. Organizatorzy zapewniają narzędzia i rękawiczki. Mężczyźni proszeni są o nakrycie głowy.
W Falenicy 20 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów falenickich, przed stacją PKP Warszawa Falenica, ul. Patriotów róg Frenkla. Uczestnicy obchodów proszeni są o przestrzeganie przepisów sanitarnych: używanie maseczek i/lub zachowywanie bezpiecznego dystansu.
Relacje z wydarzeń (także w języku angielskim) będą zamieszczane na profilu Facebook „Żydzi otwoccy / The Jews of Otwock„.
Organizatorami wszystkich wydarzeń 78. rocznicy zagłady Żydów są: Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie oraz Europejski Instytut Kultury Fundacja.
Żydzi stanowili przed wojną ok. 60 proc. mieszkańców Otwocka. Urządzone tam przez Niemców getto było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim, największym w rejonie po wschodniej stronie Wisły. 19 sierpnia 1942 r. hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 8-10 tys. otwockich Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Wcześniej mieszkali oni na terenie Otwocka i Karczewa, byli to także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Dla wszystkich otwocka Rada Żydowska musiała… wykupić bilety. Prawdopodobnie następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince.Jednocześnie niektórych Żydów Niemcy rozstrzeliwali na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zginęło ok. 600 osób. Rozstrzeliwania kontynuowano w sierpniu i wrześniu 1942 r. Łącznie zastrzelono tam ok. 2000 osób, które zdołały ukryć się przed transportem śmierci. Od sierpnia 1949 r. w miejscu ich pochówku stoi kamień pamięci.
Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z Towarzystwem Przyjaciół Otwocka, władzami miasta i innymi instytucjami lokalnymi organizuje 19 sierpnia Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów. Żaden inny dzień nie zmienił historii miasta tak bardzo jak ten.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.