Upamiętniono bohaterów kampanii wrześniowej 1939 r.
19 września 2010 | 16:48 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od Mszy św. przy leśnym pomniku w intencji żołnierzy legendarnego gen. Antoniego Hedy „Szarego”, dowódcy wojsk polskich w bitwie pod Szewcami we wrześniu 1939 r., rozpoczął się III Piknik Historyczny „Szewce”, połączony z widowiskiem upamiętniającym kilka epizodów z czasów II wojny światowej.
Mszę św. polową odprawił kapelan kombatantów Armii Krajowej, ks. Henryk Wesołowski. Kapelan wyróżnił młodzież uczniowską dbającą o historyczną pamięć bitwy pod Szewcami, uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy w Kowali. Wspominał także swoją znajomość z gen. Hedą, szczególnie doroczne uroczystości pod Kieleckim Więzieniem, którego rozbicie było największym wyczynem „Szarego”. „Módlmy się, aby żyjący, szczególnie dzieci i młodzież stawali się żywymi świadkami umiłowania ojczyzny” – mówił w homilii.
We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich z wicemarszałkiem Zdzisławem Wrzałką, władz lokalnych, formacje kombatanckie i szkoły – reprezentowane przez kilkanaście sztandarów, licznie przybyła też miejscowa ludność. Gościem szczególnym uroczystości była córka Antoniego Hedy.
Po Mszy św. na polanie wokół leśniczówki w Szewcach rozpoczęły się rekonstrukcje historyczne. Przez całe popołudnie w Szewcach prezentuje się ok. 120 członków grup rekonstrukcyjnych m.in. z Kielc, Radomia, Puław, Końskich, Skarżyska-Kamiennej i Tomaszowa Mazowieckiego. Są to m.in. Strzelecki Oddział Kawaleryjski "Beliniak", Świętokrzyski Szwadron Kawalerii, 4. Pułk Piechoty Legionów i Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gregor".
Pokazy odbywają się z wykorzystaniem ciężarówek, transporterów opancerzonych, dział i moździerzy. Dwa budynki postawione dla potrzeb widowiska zostaną wysadzone w powietrze. W pokazach uczestniczą także spadochroniarze z Aeroklubu Kielce oraz uczniowie miejscowych szkół. Broń i efekty pirotechniczne są dziełem m.in. Łódzkiego Centrum Filmowego.
W ramach rekonstrukcji historycznych są pokazywane 4 wojenne epizody. To opowieść o kampanii wrześniowej 1939 r. i walkach w obronie Kielc. Kolejna prezentacja dotyczy ruchu oporu z pokazem przyjmowania zrzutu lotniczego oraz spadochroniarzy-cichociemnych. Odbyła się także rekonstrukcja bitwy pod Szewcami stoczonej 18 września 1944 przez oddziały Armii Krajowej pod dowództwem „Szarego” oraz zapomniana walka oddziałów AK w obronie angielskiej misji ‘Freston’ w okolicy Radomska, z grudnia 1944 r.
Bitwa pod Szewcami trwała cały dzień 18 września (niektóre źródła przyjmują 17 września i ta data widnieje na pomniku). Oddziały 3. Pułku Piechoty Legionów AK pod dowództwem Antoniego Hedy "Szarego" starły się z Niemcami. Zginęło wówczas ok. 80 Niemców i tylko trzech Polaków. Polskie oddziały wycofały się potem w lasy włoszczowskie.
Antoni Heda pseud. "Szary" (1916-2008), generał brygady Wojska Polskiego, był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej i AK. Oddział "Szarego" wsławił się m.in. rozbiciem niemieckich więzień w Starachowicach i Końskich oraz zwycięskimi akcjami dywersyjnymi na Niemcach. Najsłynniejsza akcja zbrojna żołnierzy dowodzonych przez Hedę to rozbicie ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 r., w wyniku którego uwolniono 700 osób, w tym wielu AK-owców. Heda, aresztowany w 1948 otrzymał 4 wyroki śmierci, zmienione na dożywocie. Z więzienia wyszedł po amnestii w 1956. Zaangażowany w ruch niepodległościowy i „Solidarność”, przez wiele lat był doradcą Prymasa Wyszyńskiego. Swoje wspomnienia zawarł w dwóch książkach: „Szary przeciw zdrajcom Polski” i „Wspomnienie Szarego”. W 1990 r. doprowadził do zjednoczenia ok. 30 organizacji kombatanckich w Światową Federację Polskich Kombatantów.Odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.