Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze
08 grudnia 2021 | 18:35 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Modlitwa za dzieci poczęte, a zagrożone w łonach matek, zanoszona jest dziś na Jasnej Górze. Dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”, który przypomina o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. W intencjach pokoju, szczególnie za wschodnią granicą, prosili albertyni. Święto patronalne obchodzi jasnogórska Sodalicja Mariańska. Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. Oddanie Maryi ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.
O. Waldemar Pastusiak kustosz Jasnej Góry podkreśla wspólnotowy wymiar przeżywanej dziś uroczystości i zachęca do modlitwy w intencji jedności i pokoju. – W obliczu tych wszystkich wydarzeń, które dzieją się wokół nas, związanych z pandemią, ale także z niepewnością jutra, trwającym konflikcie na granicy polsko-białoruskiej chcemy bez reszty powierzyć się Niepokalanej, naszej najlepszej Matce – powiedział kustosz i dodał: „wierzymy, że za wstawiennictwem Maryi możemy wyprosić wiele łask, szczególnie prosimy o łaskę jedności i pokoju”.
W intencjach pokoju, wolności i suwerenności na Ukrainie, gdzie znajdują się dwa domy braci albertynów, modlili się przedstawiciele zgromadzenia. To tradycyjna ich pielgrzymka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia.
– Matka Boża Częstochowska jest naszą Fundatorką, tak zawsze powtarzał brat Albert Chmielowski, nasz założyciel. Dlatego chcemy od Maryi czerpać wzór i uczyć się wierności Bogu – wyjaśnił brat Franciszek Grzelka, przełożony generalny Zgromadzenia Braci Albertynów.
By obudzić sumienia – podobnie jak rok temu, dzwon „Głos Nienarodzonych” przypomina dziś na Jasnej Górze o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka.
– Trzeba i warto być ludźmi sumienia, a bł. kard. Stefan Wyszyński nam o tym przypomina, stąd w tym roku Dzwon Nienarodzonych stanął w pobliżu jego pomnika – wyjaśnił Grzegorz Nienartowicz z częstochowskiej Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.
Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Każdy kto chce wybić na nim gong powinien zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie poczęte.
Nie zabijaj! Każdy kto opowiada się za życiem może uderzyć na #JasnaGóra w dzwon „Głos Nienarodzonych”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy fundacji @ZYCIUTAK im.Niepokalanego Poczęcia NMP. Na dzwonie są też słowa bł.ks. Popiełuszki:„Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” pic.twitter.com/jCrXvzONwV
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) December 8, 2021
Na dzwonie zapisane są m.in. słowa obrońcy życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”, a także przykazanie Boże: „Nie będziesz zabijał”. Dzwon ma bogatą symbolikę. Na zewnętrznych ścianach znajdują się ornamenty w kształcie łańcucha DNA (nawiązujące do kodu genetycznego rodziców) oraz odlewy USG dziecka poczętego. Obok są wyobrażenia tablic, symbolizujące Dekalog, oraz m.in. słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.
W tym roku odlano dwa nowe dzwony „Głos Nienarodzonych” – dla Ukrainy i Ekwadoru.
O 12.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św., która zjednoczyła na modlitwie w obronie życia dzieci poczętych, przedstawicieli pro-life.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to święto patronalne Jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej. Dziś przypada 105. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych, złożonych tutaj przez młodzież częstochowskich szkół średnich.
– My, sodalisi, zawierzamy Maryi siebie, nasze rodziny, Ojczyznę, by była nam Matką i Przewodniczą w drodze do świętości – mówi o. Marcin Minczyński. – Sodalicja nie jest reliktem przeszłości – zapewnia moderator jasnogórskiej wspólnoty. Po zlikwidowaniu sodalicji jak i innych stowarzyszeń katolickich w naszym kraju w okresie komunistycznym, w latach 80-tych ubiegłego stulecia nastąpił ich powrót do naszego życia religijnego – przypomina paulin.
Obecnie sodalicja jasnogórska działa jako jedna wspólnota skupiająca osoby w różnym wieku, przynależące do różnych stanów i zawodów. Wchodzi w skład Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.
-My, sodalisi, zawierzamy Maryi siebie,rodziny, Ojczyznę,by była nam Przewodniczką do świętości. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to święto patronalne Jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej. Dziś przypada 105.rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych, złożonych na #JasnaGóra pic.twitter.com/QSMIe0NY7u
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) December 8, 2021
Na Jasną Górę przybywają grupy pielgrzymów, które szczególnie w tym dniu zanoszą modlitwy do Maryi. – Dla mnie Matka Boska jest ucieczką i ostoją w życiu, ma bardzo ważne miejsce. Modlitwy do Maryi dają dużo nadziei i wiary, my wierzymy, że Ona wysłucha i pomoże. Będziemy dziś na Mszy, żeby się polecić Matce Bożej, aby jak najwięcej łask uzyskać – mówili pątnicy.
Jak zauważyła s. Agnieszka posługująca na Jasnej Górze, Matka Boża jest dla niej Opiekunką i to Jej zawierza codzienność. – Za wstawiennictwem Niepokalanie Poczętej otrzymałam wiele łask. Moja mama została uzdrowiona z ciężkiej choroby – opowiada zakonnica.
Podkreśliła, że zawsze w tych trudnych chwilach bardzo pomagała jej modlitwa do Maryi. – Jadąc do szpitala całą drogę odmawiałam: „Maryjo Niepokalana, Tyś od Boga wybrana, kto do Ciebie w potrzebie spieszy, każdego pocieszysz” i wtedy właśnie stał się cud uzdrowienia. Bardzo kocham tę modlitwę i często ją odmawiam – powiedziała s. Agnieszka.
Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. W symbolicznych białych kwiatach składanych pod figurą Maryi Niepokalanej na placu pielgrzymi pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego zawierzą Kościół, Ojczyznę i świat. Hołd z kwiatów składany 8 grudnia w duchowej łączności z papieżem to już zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura.
Oddanie Maryi Kościoła i Polski ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.