Uroczystość poświęcenie kościoła i ołtarza ełckiej parafii
18 maja 2024 | 13:41 | mr | Ełk Ⓒ Ⓟ
„Najpiękniejszym kwiatem w tym kościele jest wasza obecność na Mszy św., trwanie na wieczystej adoracji…” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas uroczystej liturgii w par. pw. NMP Królowej Apostołów w Ełku. W piątek, 17 maja 2024 r. biskup ełcki w obecności biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, przybyłych kapłanów, wspólnoty parafialnej, seminarzystów oraz przybyłych gości dokonał poświęcenia kościoła i ołtarza.
Ks. kan. Jerzy Galiński, proboszcz parafii, w słowie wprowadzenia przypomniał najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w parafii w czasie 33 lat jej istnienia. Wspomniał o kulcie św. o. Stanisława Papczyńskiego, który w parafii zainicjował pierwszy jej proboszcz, ks. prał. Jerzy Owsianka. – To w tej parafii dokonały się cuda, które przyczyniły się do wyniesienia na ołtarze o. Papczyńskiego” – mówił ks. proboszcz.
Ks. Galiński wyraził wdzięczność darczyńcom, budowniczym, parafianom, kapłanom, architektom, wszystkim, dzięki którym zostały zakończone prace remontowe w świątyni i przygotowano uroczystość konsekracji.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. Zwracając się do zebranych, biskup wyjaśnił, że to Kościół nas zachęca, aby nowy budynek świątyni poświecić Bogu w uroczystym obrzędzie. „Ta uroczystość poświecenia kościoła uświadamia nam, że świątynia jest miejscem, w którym Bóg do nas przemawia, jest źródłem, które wytrysnęło pośród osady. Każdy może przyjść do tego źródła i ugasić swoje pragnienie. Pragnienie prawdy, miłości, nadziei, wiary. Przychodzicie do tego miejsca, trwajcie w ciszy na adoracji i słuchajcie co do was mówi Bóg” – zachęcał bp Mazur.
Dzień poświęcenia kościoła skłania do refleksji. Biskup postawił wiernym pytanie: „Z czego ta świątynia jest zbudowana?” Podpowiadając kierunek odpowiedzi, biskup zauważył, że ta konkretna świątynia jest zbudowana z 33 lat gromadzenia się wspólnoty parafialnej na Mszach świętych, modlitwie. „Zbudowana jest na ponad 25. latach Wieczystej Adoracji, ofiarowania cierpień, wysiłku, pracy, trudu, ofiar materialnych. Widać w tych murach waszą miłość, nadzieję i wiarę, która towarzyszyła wam wszystkim przy ich wznoszeniu. Ta wiara was inspirowała i dodawała skrzydeł w chwilach trudnych. Widać w tych murach gorliwość kapłańską i solidarność ludzkich serc, gotowych do współpracy oraz poświęcenia. Zbudowana jest z ofiarności parafian i wielu darczyńców z terenu diecezji i spoza diecezji. Świątynia ta zbudowana jest także z troski, zapału i mądrości architektów, konstruktorów, budowniczych, doradców. Pamiętamy dzisiaj o wszystkich, którzy mają swoją cegiełkę w tym przepięknym domu Bożym. Pamiętamy o tych, którzy już odeszli z tego świata i wypraszamy dla nich Boże miłosierdzie” – podkreślał bp Jerzy Mazur.
Na zakończenie biskup prosił o modlitwę w swojej intencji, a także o nowe powołania kapłańskie. „Módlcie się, aby Bóg powołał ludzi młodych, a oni, żeby mieli odwagę iść za głosem Pana. Dzisiejszy świat potrzebuje kapłanów, potrzebuje Chrystusa. Szturmujcie Niebo” – apelował pasterz.
Na zakończenie uroczystej liturgii wszyscy obecni mogli ucałować ołtarz, wyrażając w tym geście cześć i szacunek dla niego oraz wiarę w tajemnice sprawowane na świętym stole.
Parafia pw. NMP królowej Apostołów w Ełku została ustanowiona 1 lipca 1991 r. przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Jerzy Owsianka, który pełnił tę posługę 27 lat. Od 13 grudnia 1998 r. trwa Wieczysta Adoracja Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Kościół ten jest szczególnym miejscem kultu św. o. Stanisława Papczyńskiego. W sobotę, 18 maja Kościół wspomina św. o. Stanisława Papczyńskiego. W par. pw. NMP Królowej Apostołów w Ełku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.