Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystość św. Wojciecha, patrona archidiecezji warmińskiej

24.04.2017 , lc, Olszytyn, 24-04-2017 Ⓒ ℗

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się dziś Msza św. w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji warmińskiej. Podczas Eucharystii zebrani modlili się w intencji abp. seniora Wojciecha Ziemby w dniu jego święta patronalnego.

Uroczystość św. Wojciecha była również okazją do modlitwy w intencji archidiecezji warmińskiej z racji 25. rocznicy podniesienia jej do rangi archidiecezji. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, a homilię wygłosił ks. kan. Cezary Opalach.

Duchowny wspomniał słowa Jezusa „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”. – Te słowa Chrystusa idealnie sprawdziły się w życiu św. Wojciecha. Jeśli popatrzymy na niego bez tego odniesienia, może się wydawać, że zmarnował swoje życie. Ale jeśli spojrzymy przez pryzmat Ewangelii, wszystko nabiera bardzo głębokiego wyrazu i sensu – zaznaczył ks. Opalach.

Św. Wojciech urodził się ok. roku 956 w Libicach, w Czechach. Do Polski przybył w 996 roku, a wiosną 997 roku w towarzystwie bł. Radzima i subdiakona Benedykta Bogusza, który znał język pruski, wyruszyli na wyprawę misyjną do Prus. 23 kwietnia 997 roku w piątek o świcie uzbrojony tłum Prusaków rzucił się na misjonarzy. Wśród wrogich okrzyków związano ich, a świętego Wojciecha zawleczono na pobliski pagórek. Tam pogański kapłan zadał mu śmiertelny cios.

Prusacy wypuścili bł. Radzima i Benedykta z propozycją oddania ciała św. Wojciecha za okup. Tak się też stało. Cesarz Otton III na wiadomość o męczeńskiej śmierci przyjaciela natychmiast zawiadomił o niej papieża z prośbą o kanonizację męczennika. Papież Sylwester II w roku 999 uroczyście wpisał św. Wojciecha do katalogu świętych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.