Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie
29 czerwca 2021 | 15:33 | st, tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Na świętych Piotra i Pawła jako apostołów wyzwolenia wskazał Franciszek podczas porannej Mszy św. w bazylice watykańskiej. W Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła papież podkreślił, że także i my potrzebujemy wyzwolenia, bo tylko wolny Kościół jest Kościołem wiarygodnym. Zaznaczył, że za przykładem apostołów jesteśmy wezwani do uwolnienia się od poczucia porażki, strachu, obłudy zewnętrzności, dwuznacznych związków z władzą i od lęku przed byciem niezrozumianymi i atakowanymi. Podczas Eucharystii papież poświęcił paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów, w tym abp. Tadeusza Wojdy z Gdańska.
Na początku liturgii papież oddał hołd św. Piotrowi, całując stopy figury Apostoła w bazylice. Papież poświęcił przeniesione od grobu św. Piotra paliusze. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Zostaną one uroczyście nałożone przez przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w miejscowej bazylice archikatedralnej. Złożono też przysięgę wierności i posłuszeństwa Ojcu Świętemu i jego następcom.
Pierwsze czytanie liturgiczne (Dz 12,1-11) zgromadzeni usłyszeli po angielsku, drugie (2 Tm 4,6-9.17-1), po hiszpańsku, zaś Ewangelię (Mt 16,13-19) po łacinie.
Na wstępnie homilii Ojciec Święty podkreślił, że w centrum życia obydwu apostołów znajdowało się spotkanie z Jezusem, które odmieniło ich życie. Papież zaznaczył, że Piotr został wyzwolony przede wszystkim z poczucia niegodności i goryczy porażki. Stało się to dzięki bezwarunkowej miłości Jezusa, który zachęcał go, by odważnie patrzył na własną słabość, by szedł za Nim drogą krzyżową, by oddał życie za braci i siostry. „Piotr doświadcza Paschy: Pan go wyzwolił” – powiedział Franciszek.
Następnie Ojciec Święty zauważył, że również Paweł doświadczył wyzwolenia przez Chrystusa, z niewoli własnego „ja” i z niewoli religijnej żarliwości, która czyniła go zapaleńcem w zachowywaniu tradycji, jakie otrzymał (por. Ga 1,14) i brutalnym w prześladowaniu chrześcijan. „Paweł przeżył doświadczenie Paschy: Pan go wyzwolił” – stwierdził papież.
„Kościół spogląda na tych dwóch olbrzymów wiary i widzi dwóch apostołów, którzy wyzwolili moc Ewangelii w świecie, jedynie dlatego, że sami zostali wyzwoleni przez spotkanie z Chrystusem” – powiedział Franciszek. Zaznaczył, że Jezus czyni to samo z nami: zapewnia nas o swojej bliskości, modląc się za nas i wstawiając się do Ojca; łagodnie upomina nas, gdy popełniamy błędy, abyśmy mogli znaleźć siłę do powstania i podjęcia drogi.
Ojciec Święty podkreślił, że także i my potrzebujemy wyzwolenia, bo tylko wolny Kościół jest Kościołem wiarygodnym. „Podobnie jak Piotr, jesteśmy wezwani do uwolnienia się od poczucia porażki w obliczu naszych niekiedy nieudanych połowów; do uwolnienia się od strachu, który nas obezwładnia i czyni nas bojaźliwymi, zamykając nas w naszych pewnikach i odbierając nam odwagę prorokowania. Podobnie jak Paweł, jesteśmy wezwani, by być wolnymi od obłudy zewnętrzności; aby być wolnymi od pokusy narzucania się z mocą świata, zamiast ze słabością, która czyni miejsce dla Boga; wolnymi od przestrzegania religijności, która czyni nas surowymi i nieelastycznymi; wolnymi od dwuznacznych związków z władzą i od lęku przed byciem niezrozumianymi i atakowanymi” – zaznaczył papież. Dodał, że możemy być współpracownikami w tym wyzwoleniu, ale tylko wtedy, gdy jako pierwsi pozwolimy się wyzwolić nowością Jezusa i będziemy podążali w wolności Ducha Świętego.
Na koniec Franciszek pozdrowił nowych arcybiskupów-metropolitów oraz delegację prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola. „Modlimy się za Was, za Pasterzy, za Kościół, za nas wszystkich: abyśmy wyzwoleni przez Chrystusa, byli apostołami wyzwolenia na całym świecie” – powiedział papież na zakończenie swej homilii.
W modlitwie wiernych modlono się: aby „Bóg pamiętał o Swoim Kościele”, o ochronę papieża Franciszka, o wsparcie dla nowych metropolitów, o oświecenie dla ustawodawców i rządzących, o nagrodę dla tych, którzy czynią dobro, o zachowanie zgody między małżonkami, dar wytrwałości dla narzeczonych, pracę dla bezrobotnych, wspomożenie dla ubogich, obronę prześladowanych, nawrócenie dla grzeszników i chwałę Nieba dla zmarłych.
Papież przewodniczy Eucharystii z kardynałami, arcybiskupami metropolitami, biskupami i kapłanami. Jak zwykle w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła, wzięła udział delegacja Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Zgodnie z tradycją prawosławna delegacja przyjeżdża corocznie do Rzymu na uroczystość świętych Piotra i Pawła, a przedstawiciele Watykanu jadą z rewizytą do Stambułu na uroczystość św. Andrzeja, patrona Kościoła prawosławnego. W tym roku na czele prawosławnej delegacji stał metropolita Chalcedonu Emanuel.
Po zakończeniu Eucharystii papież wraz metropolitą Emanuelem wspólnie modlili się przy grobie św. Piotra i przed jego figurą w bazylice watykańskiej.
Oprócz abp Wojdy w gronie 34 nowych arcybiskupów metropolitów mianowanych w ciągu minionego roku, którzy otrzymali paliusze są między innymi: Olivier de Germay, arcybiskup Lyonu we Francji, Martin Kmetec, arcybiskup Izmiru w Turcji, Domenico Battaglia arcybiskup Neapolu we Włoszech, Dermot Pius Farrell, arcybiskup Dublinu w Irlandii, Benny Mario Travas, arcybiskup Karaczi w Pakistanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.