Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

16 sierpnia 2016 | 12:08 | it / mz Ⓒ Ⓟ

Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia NMP. To jeden z największych odpustów przeżywanych w sanktuarium. Na to święto wędrują do Częstochowy dziesiątki tysięcy pątników.

Głównym punktem dnia była uroczysta suma, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na Szczycie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Uroczystość zakończy wieczorny Apel z udziałem Kompani Honorowej Wojska Polskiego.

Poniedziałkowy dzień odpustowy rozpoczęła poranna Msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek, które przyszły na Jasną Górę z Warszawy. Przewodniczył jej bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy arch. warszawskiej. – To spotkanie dwóch stolic – stolicy państwa polskiego i stolicy duchowej narodu – mówił bp Jarecki. Zachęcał stołecznych pątników, by jak najwięcej zaczerpnęli z „logiki Jasnej Góry”. – Jeżeli to się stanie, to stolica państwa Warszawa będzie lepiej służyć całemu narodowi – mówił bp Jarecki.

W kazaniu o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podkreślił, że „Wniebowzięcie nie jest dziełem przypadku, to owoc poddania się Maryi Bogu we wszystkim”. – Dla nas taka postawa nie jest czymś łatwym, bo dać jakąś część swego życia Bogu, coś zrobić dla Boga, np. służąc braciom, poświęcając się dla innych, to rozumiemy, to pochwalamy, a nawet tym się potrafimy szczycić. Ale totalnie, całkowicie powiedzieć, że jestem do twojej dyspozycji, to nie przechodzi nam łatwo przez gardło, a już w czynach, w praktyce życia, bardzo różnie – mówił paulin.

Przypominając niedawną wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze i jego „przepiękny duchowy obraz Maryi”, który dał Polakom, kaznodzieja zachęcał byśmy wciąż „na nowo odkrywali ten często zapominany służebny rys chrześcijaństwa”, którego wzorem jest uniżona Maryja.

Główna Suma odpustowa rozpoczęła się na szczycie jasnogórskim o godz. 11.00.

Słowa powitania wypowiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Przypomniał, że w Sanktuarium przed 25 laty z Janem Pawłem II odbywały się VI Światowe Dni Młodzieży. – Maryjo Królowo Polski, Maria Regina Mundi, spraw byśmy z tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który był wtedy zapalony w naszym narodzie, w krajach Europy wschodu i zachodu nigdy nie zagasł. Niech to co ziemskie, małe i niezgodne z Bożym prawem, z Dekalogiem, z Ewangelią, to co niszczy w nas i w naszym społeczeństwie ducha wiary, uczciwości, szacunku i zgody, odpowiedzialności za czyny i słowa, nie rozbija jedności wołania Abba Ojcze!” – modlił się pauliński generał.

W kazaniu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski mówił, że „Polska jest darem, dla którego warto podjąć spór o zwycięstwo prawdy i o przyszłość”.

– Od chrztu chrześcijaństwo i polskość idą w parze – przypomniał abp Depo. Zauważył, że trwający w różnych wymiarach spór o prawdę historyczną jest sporem o przyszłość ojczystego domu. „Polska jest darem Boga ojczystego domu, kultury, wiary i języka. Dlatego warto i trzeba o nią się spierać. Ale w takim sporze nie chodzi o kłótnię i pokonanie przeciwnika, ale chodzi przede wszystkim o zwycięstwo prawdy i o przyszłość Ojczyzny” – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że „w czasach globalizmu i kryzysu wartości wszyscy jesteśmy wezwani do podjęcia walki o prymat Boga i wiary, która jest poręką dóbr których się spodziewamy i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi”.

Uczestniczący w uroczystościach bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski zauważył, że przeżywane niedawno światowe dni młodzieży i te sprzed 25 lat, które były w Częstochowie, są dla nas nie tylko wielką łaską, ale nade wszystko zadaniem. – Bóg obdarza po to, abyśmy przyjmując dar rozradowali się a potem żyli nim i także nieśli go innym, bo Kościół przecież jest misyjny i nie tylko w wymiarze misji w dalekich krajach, ale misyjny tu, u nas – powiedział bp Miziński.

W głównych uroczystościach Wniebowzięcia wzięło udział ponad 100 tys. wiernych, przybyłych głównie w pielgrzymkach pieszych. Tegoroczny odpust jest dziękczynieniem za światowe dni młodzieży i chrzest Polski.

Od 10 kwietnia do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyły 133. pielgrzymki piesze. Wędrowało w nich 85 tys. osób. Zwiększyła się liczba pielgrzymów na rowerach, przyjechały 104. pielgrzymki rowerowe, a w nich 6, 3 tys. osób. W 11. pielgrzymkach biegowych dotarło 270 osób.

Przed samą uroczystością Wniebowzięcia, w dniach od 1 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 52. piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 65 tys. 300 osób.

W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło w sumie 12 tys. 500 osób. Były to: 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza (5 tys. 700 osób), 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4 tys. 200 osób), Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej (1 tys. 500 osób), 25. Pielgrzymka Niepełnosprawnych (700 osób), 33. Praska Pielgrzymka Rodzin (400 osób).

Najliczniejsze – jak dotychczas – w tym roku piesze pielgrzymki to: z liczbą 8 tys. wiernych 36. Pielgrzymka Krakowska i 38. Pielgrzymka Radomska, w której przyszło 6 tys. 257 osób.

Najdłuższą trasę przeszły tradycyjnie grupy z Łukęcina, 640 km w 20 dni i pielgrzymka kaszubska, wyruszająca z Helu, która podążała 19 dni przemierzając 634 km.

Tegoroczne pielgrzymowanie było wielkim dziękczynieniem za 1050-lecie Chrztu Polski, wizytę papieża Franciszka oraz za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze i spotkanie młodych w Krakowie. Pątnicy uczyli się także jak w życiu realizować uczynki miłosierdzia. Prosili o nowy zapał ewangelizacyjny i o pokój na świecie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

15 sierpnia 2013 | 14:56 | it, lk / pm Ⓒ Ⓟ

Do odważnego i radosnego wyznawania wiary na wzór Maryi, obrony uzewnętrzniania przekonań religijnych i ufności w zmartwychwstanie z Chrystusem wzywał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Z udziałem ponad stu tysięcy wiernych, przybyłych przede wszystkim w pielgrzymkach pieszych, w sanktuarium odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia NMP.

Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosił abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zastanawiał się, jaka jest najgłębsza treść uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Jest nią wiara Maryi i miłość Chrystusa, potężniejsza od zła i śmierci – odpowiadał. – Jaką odwagą wykazała się młoda dziewczyna z Nazaretu, kiedy odpowiedziała posłuszeństwem wiary wobec Boga, który objawił swój tajemniczy, a zarazem trudny do zrozumienia, w wymiarach kobiecej natury, plan zbawienia ludzi przez jej Boże macierzyństwo – mówił dalej kaznodzieja.

„Nie zapominamy, że Maryja jest również obrazem Kościoła, który na ziemi rodzi wierzących w Chrystusa i staje do bezlitosnej walki przeciwko siłom kłamstwa, zła i śmierci” – tłumaczył metropolita częstochowski.

Dalej zaznaczył, że nie wolno wątpić w przyszłe zmartwychwstanie w Chrystusie, bo wówczas „dar zbawienia w Jezusie Chrystusie staje się złudnym i niepotrzebnym”. „Czyż nie doświadczamy tej rzeczywistości, skoro po raz kolejny proponuje się nam na ziemi polskiej wolność od Chrystusa i Jego Krzyża, poprzez spychanie religii chrześcijańskiej do spraw prywatnych, a rzekomo Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, zapewniając neutralność światopoglądową państwa, zabrania uzewnętrzniać przekonania religijne w życiu publicznym?” – pytał abp Depo.

Jak dodał, „problem ten jest aktualny we wszystkich dziedzinach życia, ale zwłaszcza w obronie życia pod sercem matki i edukacji publicznej”.

Rano Mszy św. dla pątników, którzy przyszli w pielgrzymkach ze stolicy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że dla Polski rozpoczyna się teraz czas wielkiej pracy duchowej przed obchodami Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r. – Czeka nas przede wszystkim duchowa praca, duchowe przygotowanie, abyśmy potrafili młodzieży świata, polska młodzież i my, wszyscy Polacy, dać świadectwo żywej wiary, która jest fundamentem życia osobistego i całego życia społecznego, które bez tego fundamentu będzie mało wiarygodne i mało przekonujące a wręcz przeciwnie, będzie tym co odprowadza nas od troski od człowieka, o jego godność – mówił kard. Nycz zauważając, że trzy lata to tylko pozornie dużo czasu.

W kazaniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski podkreślił, że „przychodzimy na Jasną Górę, by podzielić i pomnażać radość Kościoła z dzisiejszej uroczystości Wniebowzięcia NMP”. – To w Niej szukamy wzoru dla naszego życia, dla naszej wiary i naszego zawierzenia, wzorem minionych pokoleń widzimy w Niej Matkę i Królową, i Jej chcemy zawierzyć Kościół i Ojczyznę, by dać przykład tym, którzy przyjdą po nas – mówił o. Roman Majewski. Podkreślił, że „czynimy to razem z Kościołem i w Kościele, w jedności z pasterzami i z kapłanami, w posłuszeństwie z nauką Kościoła”.

Poranna modlitwa była dziękczynieniem za tegoroczne piesze pielgrzymowanie Polski do Częstochowy.

Od początku sierpnia na Jasną Górę dotarło 55 pielgrzymek pieszych, a w nich w sumie ponad 75 tys. osób.

Z samej Warszawy w pięciu pielgrzymkach pieszych przyszło ponad 14 tys. pątników. Najliczniejszą ze stolicy była 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza organizowana i prowadzona przez paulinów.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP to jeden z głównych odpustów na Jasnej Górze. Zakończy go Apel Jasnogórski z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

13 sierpnia 2012 | 16:11 | it Ⓒ Ⓟ

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to największa uroczystość na Jasnej Górze. Tysiące pielgrzymów przybywają z tej okazji do sanktuarium, by 15 sierpnia uczestniczyć tam w głównych obchodach. W tym roku uroczystej Mszy z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nowy metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Uwieńczeniem obchodów będą salwy armatnie na cześć Matki Bożej.

Tegoroczne uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze będą nawiązywać do programu duszpasterskiego „Kościół naszym domem”. W środę 15 sierpnia Mszy pontyfikalnej z udziałem polskich biskupów o godz. 11.00 na szczycie Jasnej Góry przewodniczyć będzie abp Depo, który wygłosi także okolicznościowe kazanie. Mszę poprzedzi modlitwa różańcowa pielgrzymów „za Kościół, który jest naszym domem”. Zaplanowano także modlitwę śpiewem oraz prezentację pieśni pielgrzymkowych.

Tradycyjnie też, 15 sierpnia o godz. 8.00 kard. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie Eucharystii wieńczącej 301. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą. Kazanie wygłosi przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Po Mszy św. modlitwę uwielbienia poprowadzi zespół „Mocni w Duchu”.

Natomiast już po głównej celebrze, na godz. 14.00 zaplanowana jest Droga Krzyżowa, którą poprowadzi młodzież z duszpasterstwa na „Halach” a o godz. 16.00 rozpocznie się różaniec w Kaplicy Matki Bożej.

Wieczorne obchody uroczystości zainauguruje o godz. 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach Jasnogórskich. O godz. 19.00 sprawowana będzie na Szczycie Msza święta. Odpust zakończy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Uwieńczeniem święta Matki Bożej będą salwy armatnie na cześć Wniebowziętej Pani.

W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 roku przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 roku Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

13 sierpnia 2010 | 15:04 | it/ms Ⓒ Ⓟ

Na Jasnej Górze już 14 sierpnia wieczorem rozpoczną się obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W bogatym programie także przewidziano czas na modlitwę uwielbienia, którą prowadzi zespól „Mocni w Duchu” oraz musical „Credo”.

W sobotę, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po całodziennym wejściu pieszych pielgrzymek o godz. 20.00 na szczycie jasnogórskim odprawiona zostanie Msza św. z homilią o. Alberta Oksiędzkiego, kierownika 299. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Po Eucharystii odbywać się będzie modlitwa uwielbienia, którą prowadzi zespól „Mocni w Duchu”. Na 21.30 zaplanowano Drogę Krzyżową Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

O 23.00 na placu przed szczytem Jasnej Góry młodzież z międzynarodowych wspólnot Cenacolo zaprezentuje musical „Credo”. Spektakl opowiada o historii zbawienia, ukazując najważniejsze momenty – stworzenie, grzech pierwszych rodziców, narodzenie Jezusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie.  

Cenacolo niesie pomoc młodym ludziom z problemami uzależnień, szczególnie narkomanom i alkoholikom. Metoda terapii opiera się na intensywnej pracy i modlitwie. Wspólnota nie zatrudnia kwalifikowanych psychologów ani nie stosuje terapii farmakologicznej. Obecnie działa 56 domów wsólnoty na całym świecie, w tym 3 w Polsce.

Musical „Credo” z powodzeniem wystawiany był m.in. w Lourdes, Medjugorie, Mediolanie czy Wiedniu, gdzie gromadził tysiące ludzi. Spektakl prezentuje 80 dziewcząt i chłopców z całego świata. Na placu jasnogórskim ustawiona jest już wielka scena z bogatą dekoracją. Musical Credo zobaczyć można jutro, 14 sierpnia o godz. 23.00 i w niedzielę, 15 sierpnia o 22.00. Wstęp wolny.

Przez cała noc trwać będzie czuwanie modlitewne w Kaplicy matki Bożej.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o 8.00 odprawiona zostanie Msza św. dla pątników 299. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Eucharystii przewodniczyć ma abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosi o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.

O 10.00 rozpocznie się modlitwa pielgrzymów: „W jasnogórskiej szkole świadków miłości”. Sumie pontyfikalnej o 11.00 przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski.

Dzień zakończy Apel Jasnogórski z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego i musical „Credo”.

Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba.

W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 roku przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 roku Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.