Uroczystość Wniebowzięcia w Kalwarii Pacławskiej (zapowiedź)
13 sierpnia 2012 | 19:31 | jms Ⓒ Ⓟ
15 sierpnia katolicy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. W tym dniu wierzący są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy św. i powstrzymania się od prac niekoniecznych. Święto to w sposób wyjątkowy obchodzone jest w kalwariach prowadzonych przez franciszkanów – Zebrzydowskiej w Małopolsce, Wejherowskiej na Pomorzu i Pacławskiej na Podkarpaciu.
W sanktuariach tych franciszkanie pokazują ludziom, że droga do chwały, do szczęścia wiecznego wiedzie przez krzyż.
Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla trwa od 11 do 15 sierpnia. Na jego program składają się Msze św., dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej, procesje, nabożeństwa ku czci świętych franciszkańskich, koncerty muzyczne. Codziennie pątnicy będą mogą korzystać z sakramentu spowiedzi i kierownictwa duchowego.
We wtorek 14 sierpnia wieczornej Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczyć będzie metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Po mszy w programie jest nabożeństwo ku czci bł. Jakuba Strzemię (franciszkanin, misjonarz Rusi Czerwonej) z błogosławieństwem dzieci.
O godz. 21.30 przewidziany jest zespołu franciszkańskiego zespołu muzycznego „Fioretti”.
O godz. 23.00 z kościoła wyruszy procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała.
O północy z 14 na 15 sierpnia – tradycyjnie – nowo wyświęceni franciszkanie odprawią Mszę św. prymicyjną.
Rano, 15 sierpnia o godz. 6.00 zostanie odsłonięty Cudowny Obraz i będą śpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Pannie. Pół godziny później w procesji zostanie przeniesiona figura Matki Bożej Wniebowziętej z kaplicy św. Rafała do kościoła.
Suma odpustowa w tym dniu będzie sprawowana o godz. 12.00, połączona z procesją eucharystyczną. Liturgii przewodniczyć będzie przełożony franciszkanów z Krakowa.
Wniebowzięcie Matki Bożej, zgodnie z nauczaniem Kościoła, to nagroda dla Maryi, że była wierna Bogu na dobre i na złe, że zawsze mówiła Bogu "tak", zarówno w chwilach szczęścia, jak i cierpienia.
Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej to największe sanktuarium maryjne w południowo-wschodniej Polsce. Franciszkanie, którzy od XVII wieku mieszkają na tym wzgórzu, cudowny obraz Matki Bożej sprowadzili z Kamieńca Podolskiego. Pielgrzymi nazywają Maryję z tego wizerunku Matką Bożą „Słuchającą”.
W lasach na wzgórzu (Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego) rozsianych jest ponad 40 kaplic połączonych dróżkami Pana Jezusa i Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.