Uroczystość Zwiastowania Pańskiego na Jasnej Górze
25 marca 2022 | 13:56 | It /BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Modlitwa ofiarowania Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w łączności z papieżem Franciszkiem, złożenie ślubów wieczystych przez paulińskich kleryków, prezentacja książki „Dzieci Boga” o cudach narodzin, 27. rocznica Radia Jasna Góra – to wydarzenia, które towarzyszą obchodom uroczystości Zwiastowania Pańskiego (25 III) na Jasnej Górze.
Zawierzenie Rosji i Ukrainy w łączności z papieżem
Dziś, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, gdy papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi także Jasna Góra trwać będzie w łączności duchowej z Ojcem Świętym, by prosić miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Maryi o dar pokoju i ustanie rozlewu krwi.
Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski przypomina, że częstochowska Ikona łączy Wschód z Zachodem a Maryja, jak mówił papież Franciszek, czczona jest tu jako Matka, która, jak w Kanie, wyprasza cuda: „Papież mówił, że w tym obrazie widzimy Maryję jako Tę, która głęboko w sercu nosi ludzkie problemy i nie tylko je nosi, ale interweniuje w taki sposób, że człowiek z zadziwieniem patrzy potem na ten cud Maryi, przez Jej wstawiennictwo dokonany”.
Według najwcześniejszych źródeł w czasie wojny prowadzonej przez Ludwika Węgierskiego, Władysław Opolczyk, namiestnik króla na Rusi, znalazł Obraz w Bełzie, to teren dzisiejszej Ukrainy i stamtąd zabrał go do Częstochowy.
Modlitwa o pokój w łączności z Papieżem rozpocznie się na Jasnej Górze o godz. 19.30 w bazylice procesją różańcową. Przejdzie ona Wałami, symbolicznym szlakiem o. Kordeckiego, który w czasie wojny polsko-szwedzkiej z monstrancją w dłoniach, błagał o pomoc. Modlitwę poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Obraz Matki Bożej poniosą paulińscy klerycy, którzy tego dnia złożą wcześniej śluby wieczyste. W modlitwie wezmą udział także przedstawicielki Ukrainy, które znalazły schronienie w Domu Pielgrzyma i na Halach.
Następnie w Kaplicy Matki Bożej trwać będzie błaganie Akatystem, a więc hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu. O 21.00 uczestnicy modlitwy staną do Apelu, w czasie którego rozważanie poprowadzi przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Paulini zapraszają i przypominają, że ufne wołanie do Boga, może zmieć losy świata.
Paulińskie śluby wieczyste
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego tradycyjnie na Jasnej Górze na ręce Generała Zakonu wieczyste śluby zakonne złożą paulińscy klerycy. To podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 11.00. dziewięciu braci, w tym Słowak, Chorwat i Białorusin, wypowiedzą przyrzeczenia czystości, ubóstwa i posłuszeństwa już na całe życie.
Prezentacja książki „Dzieci Boga”
O tym, że cuda się zdarzają, a dla Boga nie ma nic niemożliwego i że każde życie ludzkie ma wielką wartość w oczach Bożych przekonuje zbiór świadectw matek, które otrzymały dar macierzyństwa za wstawiennictwem Matki Bożej Jasnogórskiej. Prezentacja książki „Dzieci Boga” z udziałem autorki Magdaleny Kamińskiej odbędzie się w Sali Papieskiej o godz. 18.00.
Pomysł zebrania świadectw matek, które w swoim życiu doświadczyły Bożej interwencji i opieki w swoim macierzyństwie narodził się w czasie, kiedy pauliński kościół w Warszawie został podniesiony do rangi diecezjalnego Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.
27 lat Radia Jasna Góra
Mija 27 lat działalności Radia Jasna Góra. Pierwszy sygnał został wyemitowany w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1995 r., jako odpowiedź Zakonu Paulinów na potrzebę nowej ewangelizacji.
W założeniu rozgłośnia miała być – i taką pozostaje – miejscem spotkania człowieka z Bogiem przez pośrednictwo Jasnogórskiej Pani.
Tym, co odróżnia Radio Jasna Góra od wszystkich innych stacji, jest charakter miejsca, z którego nadaje.
To za pośrednictwem jasnogórskiej rozgłośni przeprowadzono po raz pierwszy transmisję wieczornego Apelu. Potem powstała Księga Modlitwy Apelowej, która nieustannie pozostaje świadectwem wielkiej miłości i zaufania Polaków do swojej Matki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.