Warszawa: 370-lecie nadania praw miejskich Pradze
11 lutego 2018 | 09:30 | mag Ⓒ Ⓟ
Z okazji 370-lecia nadania praw miejskich Pradze przez króla król Władysław IV w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika dziękowano Boga za tych, którzy przyczynili się do rozwoju tej części przyszłej stolicy. Uroczystej mszy św. z udziałem władza samorządowych, pocztów i grup rekonstrukcyjnych przewodniczył biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
Nawiązując w homilii do historii dziejów Polski, bp Kamiński podkreślił rolę prawobrzeżnej części dzisiejszej Warszawy. Zwrócił uwagę, że obszar ten nabrał na znaczeniu po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy.
– Praga stał się wówczas niejako bramą miasta otwartą na wschód. Pobliże Zamku Królewskiego a w związku z tym całego dworu sprawiło, że wielu dostojników państwowych i kościelnych zainteresowało się tymi ziemia planując tu wybudowanie swoich siedzib co zaowocowało dynamicznym rozwojem tego obszaru. Wśród tych, którzy posiadali na tym obszarze swoje dobra, byli m.in. biskupi kamienieccy, którzy wystarali się u króla Władysława IV o prawa miejskie dla tzw. Pragi biskupiej, co dawało im m.in. przywilej organizowania targów – wspominał bp Kamiński.
Czytaj także: Rozpoczęła się Nowenna w intencji Ojczyzny
Zwrócił uwagę, że poza tak doniosłymi wydarzeniami jak elekcje królów Polski, Praga doświadczyła również poważnych zniszczeń. Będąc przedpolem Warszawy nękana była przez najeźdźców, którzy mordowali ludności i niszczyli infrastrukturę. Jednym z najtragiczniejszych doświadczeń była Rzeź Pragi w czasie której 4 listopada 1794 roku wojska gen. Suworowa wymordowały prawie 20 tys. osób – przypomniał kaznodzieja.
Po liturgii w katedrze odbył się koncert patriotyczny.
Z okazji jubileuszu w Muzeum Warszawskiej Pragi miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Dzielnicy, zaś od południa przed świątynią zorganizowano Jarmark Praski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.