Uroczystości ku czci Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej w Atenach
21 lipca 2021 | 13:12 | dg | Ateny Ⓒ Ⓟ
W sobotę 17 lipca 2021 r. w parafii prawosławnej św. Mariny (Małgorzaty) w ateńskiej dzielnicy Ilioupoli miały miejsce 24. uroczystości ku czci Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej. Przybyła na nie liczna delegacja z Polski, w tym parlamentarzyści i samorządowcy.
Dzień ten był dla greckiej społeczności prawosławnej w Atenach okazją do modlitwy za Rzeczpospolitą Polską i Polaków, wspomnieniem braterskiej współpracy między naszymi narodami oraz greckim i polskim Kościołem prawosławnym.
Ikona Matki Bożej Ostrobramskiej jako dar ówczesnego prawosławnego biskupa białostockiego trafiła do ateńskiej parafii w 1997 r. Od tego czasu intensywnie rozwijają się wzajemne kontakty między Polską a Grecją na płaszczyźnie kulturowej, społecznej i religijnej. Co roku w uroczystościach biorą udział politycy, samorządowcy i ludzie kultury z obu krajów.
– Myślę, że nikt się nie spodziewał, że ostrobramska ikona Matki Bożej, tak ważna dla Polaków, będzie też tak ważna dla Greków, dzięki temu, że kopia tej ikony znalazła się w Grecji i wierni otoczyli ją wielkim kultem. Miało tu miejsce też wiele cudów. Do tej parafii przybywały pielgrzymki z różnych stron Grecji i innych krajów. Patrzę na to jako na znak Matki Bożej, że Wilno i Ateny są tym „antemurale christianitatis” w wydaniu prawosławnym. Jako wierzący wiemy, że nie ma przypadków. Być może Matka Boża tak wskazuje nam nasz szlak, wiodący z Wilna aż po Ateny, przez poszczególne kraje Unii Europejskiej – mówi KAI Patryk Panasiuk, prezes Fundacji Hagia Marina.
Uroczystej Boskiej Liturgii w cerkwi św. Mariny w Atenach-Heliopolis przewodniczył bp Demetrios Kantzavelos – biskup tytularny Mokissosu, biskup pomocniczy archidiecezji Ameryki Północnej Patriarchatu Ekumenicznego.
W mowie po liturgii hierarcha, nawiązując do cnót patronki parafii, świętej Mariny, zwrócił uwagę na znaczenie wolności i wskazał, że pragnienie wolności i związana z nią godność od zawsze łączą narody polski i grecki. Zauważył, że dziś nasze wolności obywatelskie i wolna wola są naruszane i ograniczane. Zaznaczył jednak, że w ten sposób nie można patrzeć na walkę z pandemią koronawirusa i podkreślił konieczność przyjęcia szczepienia, noszenia maseczek, trzymania dystansu. Wskazał, że jest teologiem, a w kwestiach zdrowia słucha lekarzy, do czego zachęca.
Hierarcha nawiązał również do kwestii uchodźców, która dla greckiej społeczności jest bardzo trudna i budząca niepokoje społeczne. Wskazał, że uchodźcy rzeczywiście mogą być w jakiś sposób uciążliwi dla Greków, natomiast podobnie jak Cyryl i Metody odważnie ruszyli ewangelizować Słowian, których wszyscy się bali, tak być może dziś Bóg nam przysyła ludzi, którzy potrzebują Ewangelii i naszej misji. Podkreślił, że Ewangelia nawołuje do gościnności – przyjęcia potrzebujących, nakarmienia i przyodziania oraz głoszenia im Dobrej Nowiny.
W liturgii udział wziął kameralny chór męskie „Grabarka”. Historycznym wydarzeniem było to, że pierwszy raz w trakcie Boskiej Liturgii w prawosławnej cerkwi wybrzmiało „Te Deum” po polsku, na melodię milenijną. Oprócz tego, na koniec zaśpiewano „Boże, coś Polskę”. Chór podczas liturgii śpiewał naprzemiennie z lokalnymi kantorami, wprowadzając do niej śpiewy liturgiczne w języku polskim i starocerkiewnosłowiańskim.
Tuż po liturgii miała miejsce procesja wokół cerkwi, w której przy obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej niesione były flagi Polski, Grecji oraz Prawosławnego Kościoła Grecji.
Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz wręczenie osobom zasłużonym dla przyjaźni i współpracy na płaszczyźnie religijnej i dyplomatycznej odznaczeń – Orderów Świętej Mariny Polsko-Greckiej Wspólnoty Prawosławnej.
Otwarta została również wystawa IPN „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. W wydarzeniu udział wziął m. in. biskup Kantzavelos, grecki minister turystyki Haris Theoharis oraz poseł Daniel Milewski, przewodniczący polsko-greckiej grupy parlamentarnej.
Tegoroczne uroczystości wpisane są w trzydniowy blok spotkań bilateralnych na szczeblu parlamentarnym i samorządowym. Miało miejsce spotkanie z członkami Rządu Republiki Grecji. W polskiej delegacji było m.in. trzech posłów, trzech senatorów, wicewojewoda podlaski.
Jednym z punktów programu była prezentacja zagranicznym politykom i przedstawicielom świata kultury filmu o Powstaniu Warszawskim w technologii VR „Karta z Powstania Warszawskiego”.
Organizatorem uroczystości była Fundacja Hagia Marina oraz parafia św. Mariny w Ilioupoli. Nad znakomitą atmosferą spotkania czuwali proboszcz parafii Świętej Mariny w Atenach-Heliopolis, o. archimandryta Serafin Dimitriou oraz prezes zarządu Fundacji Hagia Marina, Patryk Panasiuk.
Patronatem uroczystości objęło Ministerstwo Turystyki i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Grecji oraz Minister Spraw Zagranicznych RP. Dofinansowane zostały z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.