Uroczystości ku czci Pani Rzeszowskiej
13 września 2020 | 15:45 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
12 września 2020 r. zakończyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej. „Smucimy się, że nie potrafiliśmy wielu ludziom ukazać Bożej wizji człowieka i rodziny jako pięknej, szczęśliwej i radosnej” – mówił do zebranych w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie bp Krzysztof Chudzio.
12 września 2020 r. rzeszowianie przeżywali Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej, Patronki Rzeszowa. Z tej okazji już od 7 września w Bazylice Ojców Bernardynów odbywały się uroczystości odpustowe. Przez sześć dni do Sanktuarium Pani Rzeszowa pielgrzymowali m.in. chorzy, uczniowie, członkowie Róż Różańcowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Główna suma odpustowa miała miejsce 12 września o godz. 18.00 w Ogrodach Bernardyńskich. Tradycyjnie w tym dniu odbyła się pielgrzymka rodzin i służb mundurowych: żołnierzy, policjantów, strażaków, służby więziennej, straży miejskiej i Związku Strzeleckiego Strzelec.
Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy przemyski. Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz blisko 30 księży diecezjalnych i zakonnych.
W homilii bp Chudzio zwrócił uwagę na wiarę Matki Bożej. „Maryja uczy nas nieustannie wiary. Na początku konieczna jest wiara. Elżbieta powiedziała do Maryi: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła. Bóg ukształtował w Niej wrażliwość na swoje słowo i obdarzył Ją darem posłuszeństwa. Nie chciał jednak zastąpić jej w tym kluczowym momencie historii świata, kiedy sama musiała przed nim wypowiedzieć swoje: Tak. Uwierzyła słowu Boga bezgranicznie, zdając się całkowicie na Jego wolę, moc i działanie. Maryja pokazuje nam, że wszyscy jesteśmy wezwani do wiary, do zawierzenia Panu Bogu; wezwani, aby bez dowodu uwierzyć słowu Boga” – powiedział hierarcha.
Biskup nawiązał od obecności na Mszy św. służb mundurowych. „Wszyscy rozumiemy przed jaką odpowiedzialnością stają każdego dnia służby mundurowe. Potrzebna jest im pomoc Boża. Przybywają, aby od swojej Hetmanki uczyć się tego, co wyraża ich powołanie, zawarte także w nazwie, gdzie dominuje słowo służba. (…) Służyć to uczestniczyć w miłości Boga do świata. Niech przykład Maryi dodaje wam entuzjazmu w wypełnianiu waszych obowiązków” – powiedział duchowny.
Kaznodzieja odniósł się również do uczestników pielgrzymki rodzin. „Z niepokojem i ubolewaniem zauważamy, że niektóre media i środowiska narzucają nam narrację daleką od Bożej wizji człowieka i rodziny (…). Ta narracja realnie zwodzi wielu ludzi. Przyjmują poglądy i zachowania, co do których św. Paweł w Piśmie św. ostrzega, że tacy nie odziedziczą Królestwa Bożego. Jest nam smutno, kiedy dzieci Boże, synowie i córki Kościoła, zamiast Bożej wizji, wybierają drogę prowadzącą w końcu do odrzucania Boga i Jego miłości. Smucimy się nie tylko dlatego, że przeraża nas ich wieczny los, ale także z tego powodu, że nie potrafiliśmy ukazać im Bożej wizji człowieka i rodziny jako pięknej, szczęśliwej i radosnej, także tej wizji dotyczącej miłości, która zawsze jest ofiarowaniem siebie” – podkreślił bp Chudzio.
Tradycją Mszy św. w dzień Patronki Rzeszowa są liczne dary ofiarne składane przez władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego oraz przedstawicieli różnych środowisk. Tak też było w tym roku. Członkowie Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości przekazali księgę z 670 rocznymi deklaracjami abstynencji i trzeźwości w intencji trzeźwości ojczyzny.
W dalszej części uroczystości bp Chudzio odczytał akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Rzeszowskiej.
Całość odpustu podsumował o. Rafał Klimas OFM. Zakonnik podziękował wielu osobom i instytucjom za trwającą 15 lat współpracę w czasie, gdy był gwardianem, proboszczem i kustoszem sanktuarium w Rzeszowie. W sierpniu br. zastąpił go obecny na odpuście o. Bolesław Opaliński OFM.
Po zakończeniu Mszy św. odbył się krótki koncert orkiestry wojskowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Następnie wystąpił zespół wokalny Unanime.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.