Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystości 600-lecia archidiecezji lwowskiej

10 września 2012 | 08:36 | pm (KAI) Ⓒ Ⓟ

Z udziałem 2 tys. osób we Lwowie odbyły się w sobotę centralne uroczystości 600-lecia archidiecezji i metropolii lwowskiej. Procesji ulicami miasta i dziękczynnej Mszy św. przewodniczył osobisty papieski wysłannik, kard. Jozef Tomko. Z okazji jubileuszu metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki zawierzył archidiecezję jej patronce Matce Bożej Łaskawej – Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa.

Autorem zdjęć jest Grzegorz Boguszewski – fotoKAI.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystości 600-lecia archidiecezji lwowskiej

08 września 2012 | 16:50 | tom, kg (KAI Lwów) / pm Ⓒ Ⓟ

Z udziałem 2 tys. osób we Lwowie odbyły się w sobotę centralne uroczystości 600-lecia archidiecezji i metropolii lwowskiej.

Procesji ulicami miasta i dziękczynnej Mszy św. przewodniczył osobisty papieski wysłannik, kard. Jozef Tomko. Z okazji jubileuszu metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki zawierzył archidiecezję jej patronce Matce Bożej Łaskawej – Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa.
Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem i procesją, która z relikwiami patrona archidiecezji bł. Jakuba Strzemię, ruszyła ulicami miasta spod kościoła-sanktuarium św. Antoniego do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Szli w niej biskupi, duchowieństwo, zakonnice i wierni, wielu w ludowych strojach, sztandary i frenetony. Śpiewano religijne pieśni, m. in. „Boże Coś Polskę”, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Mszany Górnej.

Mszę św. poprzedziło modlitewne czuwanie, które wraz z młodzieżą i dziećmi poprowadził ks. Jacek Waligóra z parafii w Niżankowicach. W katedrze przybyłych powitał abp Mieczysław Mokrzycki. Byli m.in. nuncjusz apostolski na Ukrainie abp. Thomas Edward Gullickson, odesko-krymski egzarcha greckokatolicki abp. Wasyl Iwasiuk, greckokatolicki biskup mukaczewski Milan Szaszik (Šašik), bp Filaret z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, przedstawiciele innych Kościołów prawosławnych obecnych na Ukrainie oraz minister kultury Ukrainy Michaił Kułyniak.

Szczególne słowa pozdrowień arcybiskup skierował do konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda, któremu podziękował za wszelką życzliwą pomoc dla lwowskiego Kościoła w tym w przygotowaniu uroczystości. Hierarcha pozdrowił także organizatorów i uczestników Międzynarodowego Kongresu Historycznego “Sescendi Anini” poświęconego 600-leciu przeniesienia stolicy biskupiej z Halicza do Lwowa, w którym biorą naukowcy z Ukrainy i Polski, m. in z Centrum „Ucrainicum” KUL. Potrwa on do 11 września br.

„Niech godne obchody tego jubileuszu przyczynią się do umocnienia wspólnoty kościelnej w słuchaniu Boga – napisał Benedykt XVI w orędziu skierowanym do wiernych archidiecezji i metropolii lwowskiej, które odczytał abp Wasiuk. Nawiązując do rocznicy, papież przypomniał, że „w tamtych odległych czasach arcybiskupi Kościół metropolitalny został opatrznościowo przeniesiony do tego, błogosławionego przez Pana, miasta”. Kościół lwowski, „rozsiewając ziarna duchowe, wspierany przez Łaskę Bożą, rozwinął się i przyniósł obfite owoce” – napisał Ojciec Święty. Podkreślił, że w naszych czasach dodatkowym bodźcem dla wiernych, aby zbliżyć się do Zbawiciela i iść za Nim, była osobista zachęta, wypowiedziana przez bł. Jana Pawła II, gdy odwiedził on tę archidiecezję.

„Dlatego też całkiem słuszne jest, aby jubileusz ten został należycie uczczony, pobudzając wiernych do wzrastania w wartościach, umacniając całą wspólnotę kościelną w słuchaniu i wypełnianiu Słowa i przykazań Pańskich” – zaznaczył Benedykt XVI.

Z okazji jubileuszu archidiecezji specjalny list wystosował prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w którym zaznaczył, że historia Ukrainy jest ściśle związana z Kościołem rzymskokatolickim, którego teologia i kultura w sposób szczególny wzbogaciła duchowe dziedzictwo Ukrainy. W sposób szczególny dziękuję Kościołowi lwowskiemu, który dzięki swemu zaangażowaniu dał podwaliny do duchowego rozwoju wiary we wspólnotach, umocnieniu chrześcijańskich wartości, dobra i sprawiedliwości oraz otworzył drogę do służby społeczeństwu” – napisał szef ukraińskiego państwa.

Archidiecezję lwowską powołano do życia przed 600 laty w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które dzisiaj obchodzimy – przypomniał kard. Tomko w kazaniu. Zaznaczył, że w ciągu minionych stuleci ziemie te przeżyły wiele radosnych, ale i bolesnych wydarzeń, wielkich i niesławnych. „Dziś jednak chcemy świętować wasz historyczny jubileusz, a zarazem święto Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy” – stwierdził mówca.

Kard. Tomko zwrócił uwagę, że w tym celu „kierujemy nasze spojrzenie w przeszłość, znacznie głębiej niż sześćset lat temu, spoglądamy nawet na minione dwa tysiące lat”. Jeśli sięgniemy do najstarszych zapisków, dotyczące całego rodzaju ludzkiego, a zwłaszcza ludzi wierzących, to pierwszą wzmiankę o Maryi znajdziemy w rodowodzie Pana Jezusa, zamieszczonym w Ewangelii św. Mateusza – przypomniał kardynał.

Podkreślił, że już na początku dziejów stworzenia – w raju – ludzie, którzy samodzielnie mogli decydować o sobie i swym otoczeniu, ulegli pokusie, gdy chcieli mieć taką władzę, jak sam Stwórca. Zgrzeszyli i zapanowała ciemność, ale miłosierny Bóg zlitował się nad człowiekiem i przygotował karę dla kusiciela, zapalając jednocześnie nadzieję na przyszłość, gdy obiecał, że Matka i Syn zwyciężą zło. Była to pierwsza Dobra Nowina – Protoewangelia, w której na początku historii ludzkiej pojawia się tajemnicza postać kobiety z dzieciątkiem. „Wiemy, że jest to Maryja i Jej Syn Jezus Chrystus” – wyjaśnił legat papieski. Dodał, że w ciągu stuleci obraz ten nie tylko nie znikł, ale jeszcze był uzupełniany.

Narodzenie Matki Bożej było więc nadzieją dla całego świata i gwiazdą zbawienia – tłumaczył dalej emerytowany kardynał-prefekt. Zauważył, że tak jak nad ranem zaświeciła w ciemnościach gwiazdka, głosząc bliski wschód Słońca, tak też narodzenie Maryi Panny zapowiadało bliskie już narodziny Zbawiciela. „Był to znak, że Bóg niezwłocznie przystąpił do wypełnienia swego planu ratowania ludzkości, gdy przygotował w Pannie z Nazaretu Matkę dla wcielenia Syna Bożego” – dodał kaznodzieja. Podkreślił, że poza urodzeniem się Jezusa nie było już żadnych innych narodzin tak ważnych w oczach Boga i tak cennych dla dobra ludzkości, jak narodziny Maryi.

Kard. Tomko zwrócił uwagę, że Maryja jest naszą matką duchową, która z wiarą przyjęła propozycję Najwyższego, aby stać się Matką Zbawiciela dla wszystkich ludzi. Przez całe swoje życie współpracowała z Nim w dziele zbawienia, a pod krzyżem otrzymała od umierającego Syna pod opiekę nie tylko apostoła Jana, ale także nas wszystkich – stwierdził mówca.

Podkreślił, że Maryja jest również Matką archidiecezji lwowskiej, co powinno zachęcać tamtejszych wiernych do jeszcze głębszych przeżyć duchownych.

Zapewnił, że – podobnie jak św. Jan Ewangelista – „chcemy towarzyszyć Matce Bożej i naszej Matce i wziąć Ją `do siebie`, do swego serca, ale chcemy też powitać Ją w naszym budynku i proponujemy Jej gościnę w naszych rodzinach”. Życzył, aby były one święte jak rodzina z Nazaretu, aby były miejscami, w których rodzi się, wzrasta i kwitnie życie, w których dzieci wychowuje się w duchu męstwa, wiary, modlitwy, do radosnej współpracy, pracowitości, wolności i odpowiedzialności. „Chcemy dziś iść z tymi wartościami rodzinnymi, gdy pójdziemy w procesji z Maryją Panną” – oświadczył kard. Tomko.

Od Benedykta XVI kardynał przekazał słynącemu łaskami wizerunkowi Matki Bożej Łaskawej różaniec a katedrze kielich mszalny.

W modlitwie wiernych odmówionej po polsku i ukraińsku modlono się m.in. za Kościół katolicki dwóch obrządków na Ukrainie, aby w bogactwie liturgicznych tradycji stanowił jedność w głoszeniu wiary, za chorych, szczególnie odczuwających ból i zawroty głowy, aby za przyczyną bł. Jakuba Strzemię zostali uzdrowieni ze swych dolegliwości.

„Matko Łaskawa! Śliczna Gwiazdo Miasta Lwowa! Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko…” – tymi słowami abp Mokrzycki rozpoczął akt zawierzenia archidiecezji lwowskiej. “Dzisiaj w imieniu całej archidiecezji, w roku Wielkiego Jubileuszu 600-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii we Lwowie, pragnę zawierzyć Tobie, Maryjo, nasz Kościół, doświadczony licznymi cierpieniami spowodowanymi prześladowaniami i wrogością systemów totalitarnych. Nie chcę jednak powierzać Tobie tylko historii. Ona jest już spełniona” – modlił się metropolita lwowski i w imieniu całej archidiecezji, w roku Wielkiego Jubileuszu 600-lecia ustanowienia archidiecezji i metropolii we Lwowie, zawierzył Matce Bożej lwowski Kościół, jego wszystkie stany i wspólnoty.

Po modlitwie za zasługi dla archidiecezji i Kościoła wręczono kilu osobom Medale bł. Jakuba Strzemię. Ogłoszono także, że proboszcz lwowskiej katedry, ks. kanonik Jan Nikiel został podniesiony do godności prałata.

Po zakończeniu Mszy św. na placu katedralnym odbył się koncert ewangelizacyjny.

Jeszcze dziś wieczorem w Operze Lwowskiej odbędzie się wieczór papieski i premiera filmu o bł. Janie Pawle II pt. „Szukałem Was”.

Archidiecezję lwowską obrządku łacińskiego powołał do życia, a właściwie przeniósł siedzibę metropolii z Halicza do Lwowa 28 sierpnia 1412 antypapież Jan XXIII (1410-15). Formalnie metropolia ta – druga na ziemiach polskich, po gnieźnieńskiej – powstała 24 grudnia 1414, w wyniku wieloletnich starań królów polskich, począwszy od Kazimierza Wielkiego, który zabiegał o to od 1349. W skład tej prowincji kościelnej wchodziły wówczas diecezje: przemyska, chełmska, włodzimiersko-wołyńska (dzisiejsza łucka), kijowska, kamieniecko-podolska i sufragania w Serecie (Mołdawia).

Dziś archidiecezja lwowska zajmuje powierzchnię ok. 68 tys. km kw., a na tym obszarze mieszka ponad 154 tys. katolików, skupionych w 271 parafiach, w których pracuje ponad 180 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Na jej czele stoi od 21 października 2008 abp Mieczysław Mokrzycki (ur. 29 marca 1961), mający biskupa pomocniczego w osobie Leona Małego (54 lata). W skład metropolii lwowskiej – jedynej łacińskiej prowincji kościelnej na Ukrainie – wchodzą obecnie diecezje: kijowsko-żytomierska, kamieniecko-podolska, łucka, mukaczewska, charkowsko-zaporoska i odesko-symferopolska.

Patronami archidiecezji lwowskiej byli od 1909 Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski jako główna i bł. Jakub Strzemię jako drugi. Obecnie Matka Boża jest tam czczona przede wszystkim nie jako Królowa Polski, ale jako Matka Łaskawa, a jej uroczystość obchodzi się 1 kwietnia, w rocznicę ślubów króla Polski Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.