Uroczystości odpustowe u księży marianów w Skórcu
09 grudnia 2009 | 11:36 | eł Ⓒ Ⓟ
Setną rocznicę odrodzenia i reformy zgromadzenia obchodzili 8 grudnia księża marianie z parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Skórcu w diecezji siedleckiej.
Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki. W homilii bp Zbigniew Kiernikowski mówił o podstawach wiary i koncepcji życia człowieka, nawiązał też do święta patronalnego zgromadzenia.
Zaznaczył, że w zamyśle założyciela marianów bł. o. Stanisława Papczyńskiego już w XVII wieku było to, żeby przybliżyć ludowi prawdy wiary. Tymczasem nie ma bardziej podstawowej prawdy wiary jak to wszystko, co jest związane z odkrywaniem dla siebie Chrztu Świętego. „W Chrzcie Świętym dokonuje się rzeczywistość odrzucenia myślenia starego człowieka, by mógł powstać nowy człowiek, który nie ma własnego poznania dobra i zła lecz przyjmuje to, które płynie z Krzyża Jezusa Chrystusa i z Jego Ewangelii” – mówił.
Bp Kiernikowski zauważył też, że dzisiaj mamy coraz więcej wiernych chodzących do Kościoła, którzy – jak powiedział – wiedzą lepiej niż biskup, jak powinno być ułożone życie małżeńskie, jak młodzież powinna żyć. „Jest problemem to, czy chcemy tylko świętować, czy chcemy wchodzić w zamysł Pana Boga w odniesieniu do życia każdego z nas”. Na koniec podkreślił, że Maryja jest tą, która wskazuje jeden z głównych aspektów tej drogi, czyli potrzebę pokornego stawania wobec prawdy Boga, który przychodzi do człowieka i który człowiekowi otwiera drogę uczenia się tego, że lepiej po swojemu mniej wiedzieć a przyjąć w pokorze to, co daje Bóg.
Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni księża marianie odnowili śluby zakonne.
W Skórcu księża marianie są obecni od XVIII-go wieku. W 1921 roku utworzono tam nowicjat zgromadzenia. Dom pw. św. Jacka, wraz z przyklasztornym kościołem Nawrócenia św. Pawła Apostoła, ufundował marianom kanonik kamieniecki ks. Józef Przygodzki w roku 1710. Od 1718 r. kościół stał się miejscem kultu Cudownego Krzyża. Drewniana budowla spłonęła w 1789 r. Dzięki pomocy kasztelana liwskiego Krzysztofa Cieszkowskiego do roku 1794 pobudowano obiekty murowane. W 1796 r. erygowano parafię. Klasztor skórzecki bywał często siedzibą przełożonych generalnych zakonu, znajdował się w nim nowicjat i dom studiów dla kleryków. W roku 1864 marianie zostali wywiezieni, a klasztor zamknięty. Odnowione zgromadzenie powróciło tam po 57 latach. Od roku 1922 (z przerwą w latach 1926-1932 i 1998-2001) dom ten gości w swych murach nowicjat. W pobliskim Cisiu–Zagródziu urządzono kaplicę dojazdową pw. św. Maksymiliana Kolbe. Dziś jest tam nowa kaplica pw. Matki Bożej Licheńskiej. Obecnie w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w diecezji siedleckiej zarejestrowanych jest 6 tys. wiernych. Proboszczem parafii jest ks. Andrzej Kondraciuk MIC, wikariuszem ks. Józef Chaim MIC.
W Skórcu istnieje także Nowicjat Zgromadzenia Księży Marianów, którego mistrzem jest ks. Sławomir Homoncik MIC. Marianie prowadzą także Skórzeckie Towarzystwo Dobroczynności. Jego moderatorem jest ks. Stanisław Chryc MIC i Dekanalne Duszpasterstwo Rodzin na czele z moderatorem ks. Andrzejem Kondraciukiem MIC. Na terenie parafii także posługę duszpasterską pełni Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.