Uroczystości pogrzebowe abp. Mariana Przykuckiego
24 października 2009 | 12:52 | ks. sz, awo, tk/ PAP / ju. Ⓒ Ⓟ
Kilkudziesięciu biskupów, ponad 300 kapłanów, przedstawiciele lokalnych władz i rzesze wiernych żegnały 23 października pierwszego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Mariana Przykuckiego.
Zmarłego w ubiegły piątek w wieku 85 lat hierarchę pochowano w sarkofagu w kaplicy św. Ottona w szczecińskiej bazylice archikatedralnej.
Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wśród gości obecny był m.in. metropolita Berlina kardynał Georg Sterzinsky.
Abp Gądecki dziękował za życie zmarłego hierarchy w Kościele i za dar jego biskupstwa. Jak podkreślał, abp Przykucki „kochał Boga i człowieka z ogromną pasją przez całe życie”.
Metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński w swej homilii przypomniał, że abp Przykucki „przepełniony był miłością, wiarą i nadzieją”. „Był zawsze z prześladowanymi i cierpiącymi, był tam, gdzie ludzie go potrzebowali” – mówił do wiernych.
Przed obrzędem ostatniego pożegnania, w imieniu wychowanków głos zabrał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, zaś w imieniu duchowieństwa i wiernych diecezji pelplińskiej – spadkobierczyni diecezji chełmińskiej, której biskupem diecezjalnym był abp Przykucki do 1999 r. – słowo wygłosił bp Piotr Krupa, biskup pomocniczy pelpliński.
W imieniu władz świeckich i mieszkańców Szczecina słowo pożegnania wygłosił Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek. Na zakończenie w imieniu całej archidiecezji abp. Przykuckiego pożegnał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dziega.
Uroczystości pogrzebowe w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie rozpoczęły się w czwartek o godz. 18.00 Mszą Świętą z nieszporami za zmarłych, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosił abp Edmund Piszcz, emerytowany metropolita warmiński.
Marian Przykucki urodził się 27 stycznia 1924 r. w Skokach. Po zakończeniu wojny zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. 19 lutego 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Walentego Dymka, który 1 kwietnia 1954 r. powołał go na stanowisko swego sekretarza i kapelana. Od 1957 r. tę samą posługę pełnił u boku abp. Antoniego Baraniaka.
Papież Paweł VI mianował go 27 listopada 1973 roku biskupem tytularnym Glenndalochy i biskupem pomocniczym metropolity poznańskiego. Sakrę biskupią przyjął 3 lutego 1974 roku w poznańskiej bazylice katedralnej. W latach 1977- 1978 był wikariuszem kapitulnym archidiecezji poznańskiej.
Jan Paweł II 29 maja 1981 r. mianował go biskupem chełmińskim. Decyzją Jana Pawła II z dnia 25 marca 1992 r. Został przeniesiony z diecezji chełmińskiej na stolicę nowo utworzonej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i mianowany arcybiskupem metropolitą. Uroczysty ingres do katedry odbył 12 kwietnia 1992 r.
W 1999 r. zwolniony z obowiązków biskupa diecezjalnego i przeszedł na emeryturę. Do ostatnich swoich dni pomagał swoja posługą duszpasterską i wielkim doświadczeniem kolejnym arcybiskupom szczecińsko-kamieńskim: abp. Zygmuntowi Kamińskiemu i abp. Andrzejowi Dziędze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.