Uroczystości pogrzebowe S. Stankiewicza – żołnierza AK, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, ofiary komunizmu
15 marca 2024 | 14:25 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Stankiewicza ps. „Sośniak”, „Dąb”, „Kornik”, żołnierza AK, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, członka organizacji „Wolność i Niezawisłość” , zamordowanego przez UB. Zainaugurowała je Msza św. sprawowana w katedrze polowej przez ks. płk. w st. spocz. Januarego Wątrobę. Po zakończonej Eucharystii pogrzeb odbył się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Szczątki Stanisława Stankiewicza odnalazł w maju 2021 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zespół badaczy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
W homilii ks. płk January Wątroba podkreślał, że pogrzeb Stanisława Stankiewicza jest przywróceniem zmarłemu godności, odebranej przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej. Przypomniał drogę życiową zmarłego, m.in. działalność w Armii Krajowej i pomoc ukrywającym się Żydom. Podkreślił, że za jego służbę w AK i „WiN” spotkała go śmierć z rąk komunistycznych oprawców. – Żegnając dziś śp. Stanisława patrzymy na jego życie z perspektywy wierności chrześcijańskiemu i życiowemu powołaniu. Śmiało możemy powiedzieć, że ślady jakie po sobie zostawił są świadectwem głębokiej i osobistej wiary w Boga oraz pięknym świadectwem realizowania w życiu tego najważniejszego przykazania, jakie pozostawił nam Chrystus, przykazania miłości Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka – powiedział.
Kapelan podkreślał, że przez wierność każdej z tych wartości okazał się być prawdziwym człowiekiem, dzieckiem Bożym. – Stajemy przed Bogiem na tej Eucharystii z wdzięcznością, że dał naszej Ojczyźnie tak wspaniałego człowieka, który, miejmy nadzieję, zapisze się na trwale w Ojczystej historii, a jako jego bracia w wierze z ufnością polecajmy go z miłosierdziu Bożemu i prośmy, aby Bóg wejrzał na niego z miłością i za jego wierność do śmierci dał mu wieniec życia i wieczną radość w Królestwie Niebieskim – wskazywał.
We Mszy św. uczestniczyli członkowie rodziny śp. Stanisława Stankiewicza. Obecny był prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zmarłego żegnała też Anna Stupnicka-Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Po zakończonej Eucharystii trumna ze szczątkami Stanisława Stankiewicza została przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach i złożona w Panteonie Żołnierzy Wyklętych.
Stanisław Stankiewicz ps. „Sośniak”, „Dąb”, „Kornik” urodził się 15 listopada 1903 r. w Wólce Profeckiej (obecnie dzielnica Puław). W okresie okupacji niemieckiej pracował w leśniczówce Głodno nieopodal Opola Lubelskiego oraz członkiem ZWZ-AK. Jednocześnie, wraz z żoną Barbarą, zaangażował się w ratowanie Żydów, za co w 1986 r. zostali pośmiertnie odznaczeni przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W 2006 r. medalem odznaczono również dzieci Stanisława Stankiewicza – syna Tadeusza oraz pośmiertnie córkę Barbarę. Po wkroczeniu Sowietów, w obawie przed aresztowaniem, wyjechał i rozpoczął pracę w leśnictwie Sterdyń w pow. Sokołów Podlaski, gdzie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach Zrzeszenia „WiN” oraz NZW.
W sierpniu 1947 r. został aresztowany i przewieziony do siedziby WUBP w Warszawie przy ul. Sierakowskiego, gdzie poddano go brutalnemu śledztwu, w wyniku którego zmarł 12 sierpnia 1947 r. Według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo, wyskakując z okna trzeciego piętra budynku. Szczątki Stanisława Stankiewicza odnaleziono w maju 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na terenie kwatery „C” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.