Uroczystości 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej w Myszkowie – Mrzygłodzie
21 sierpnia 2016 | 22:12 | ks.mf Ⓒ Ⓟ
„Spróbujmy naśladować wierną pamięć Boga” – te słowa papieża Franciszka przypomniał w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 21 sierpnia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie – Mrzygłodzie, z racji 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Uroczystości transmitowała TV Polonia.
W homilii abp Depo przypomniał, że „przed dwudziestu laty legat papieski kard. Adam Maida z Detroit nałożył na obraz Maryi i Chrystusa korony naszej wiary i wdzięczności” i zaapelował: „Naśladujmy więc na przyszłe pokolenia wierną pamięć o łaskach Boga udzielonych nam w tym miejscu za wstawiennictwem Maryi”.
Abp Depo podkreślił, że „Maryja najpełniej odsłania nam drogę ku Chrystusowi przybliżając nas do niewypowiedzianych bogactw Jego łaski. Nasze życie toczy się w Jezusie Chrystusie i nie ma takiego czasu i takich dziejów człowieka na ziemi, w których by Chrystus nie zmagał się o człowieka. Nawet gdyby człowiek nie zdawał sobie z tego sprawy to jego życie toczy się w Chrystusie”.
„Fiat” Maryi jest taką przestrzenią wiary, w którą zawsze możemy wkroczyć – kontynuował abp Depo za św. Janem Pawłem II i podkreślił jak ważne jest doświadczenie spojrzenia Maryi. – Tego doświadczenia chcemy się dzisiaj nie tylko uczyć, ale zdobywać na nowo. Na Jasnej Górze postawiliśmy sobie pytanie o sensowność sporu o Polskę, który za podstawę musi mieć prawdę i to zarówno tą historyczną jak i współczesną. A w tym sanktuarium stawiamy sobie pytanie o głębię i sens modlitwy różańcowej, która streszcza w sobie całą Ewangelię Jezusa Chrystusa – mówił abp Depo.
Metropolita częstochowski pytał, czy spór o obecność Chrystusa w historii naszego narodu nie jest wciąż aktualnym zmaganiem o godność każdego z nas i naszych rodzin? – Nazaret pozostanie na wieki miejscem rozmowy Boga z Niewiastą o zbawieniu świata. Była wolna, mogła odpowiedzieć Bogu "nie", ale to proste „niech mi się stanie według słowa Twojego” spowodowało nową historię ludzkości poprzez Jej Syna. Jej historia nie jest historią kilku luźno zapisanych epizodów Ewangelii, jako swoistego akompaniamentu Chrystusowego, to historia Boga działającego w Jej duszy – podkreślił metropolita częstochowski.
Arcybiskup za św. Janem Pawłem II przypomniał, że „posłuszeństwo wiary Boga w scenie Zwiastowania wyraża przyszłą wiarę eucharystyczną”. – Jaka jest moja wiara w słowo Boże? Jaka jest moja wiara w to, co mówi do mnie Bóg, aby następnie przystępując do stołu eucharystycznego wypowiadać z wiarą swoje 'Amen’? – pytał arcybiskup.
„W ścisłym związku z wiarą Maryi jest i pozostaje tajemnica Eucharystii, która rodzi Kościół, i którą żyje Kościół, gdzie każdy z nas w tej wspólnocie ma swoje niepowtarzalne miejsce” – kontynuował abp Depo i dodał za ks. Janem Twardowskim, który pisał: „Jakże często trzeba nam utracić wiarę, ale tę urzędową, nadętą, zadzierającą nosa do góry, traktowaną jak polisa ubezpieczeniowa na życie, aby uzyskać tę prawdziwą, która jest spotkaniem z Bogiem, chociażby po ciemku”.
„Maryja niosąc w sobie Słowo, które stało się ciałem jest w pewnym sensie pierwszym tabernakulum w historii ludzi” – mówił abp Depo.
„Podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach” – przypomniał abp Depo słowa papieża Franciszka wypowiedziane na Jasnej Górze
Metropolita częstochowski zauważył, że „nasza pobożność maryjna zawsze prowadzi nas do Chrystusa i nie jest zawieszona w jakiejś historycznej próżni, lecz skupia się w trzech tajemnicach: Nazaretu, Kalwarii i Eucharystii” i dodał: „Znaki sakramentalne to nie są jakieś magiczne znaki ukazujące zadatek tajemnicy. To jest sam Bóg udzielający się człowiekowi”.
Arcybiskup zaznaczył również, że „na co dzień doświadczamy tego, że wielu ludziom wyznawane przez nas prawdy wiary wydają się nazbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Dlatego pytają, czy to możliwe, aby Bóg stał się człowiekiem z Dziewicy Maryi, czy to nie przerasta ludzkich możliwości poznawczych, aby Syn Boga pozwolił się ukrzyżować i zabić. Czy nie poszedł za daleko w swoim zbliżeniu się do człowieka, że stał się tak prostym jak ten biały Chleb leżący na stole eucharystycznym”. „Pan Bóg poniekąd poszedł za daleko w swoim zbliżeniu się do człowieka, bo przekroczył wszystkie granice poznawania dostępne człowiekowi, ale kto wierzy, widzi dalej. Kto wierzy w Boga nigdy nie jest sam. Zawsze trzeba odzyskiwać wzrok wiary, przed którym odsłania się prawda o dobroci i miłości Zbawiciela do ludzi” – podsumował abp Depo.
Na podstawie istniejących dokumentów można stwierdzić, że Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1986 r. metropolita częstochowski Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię Sanktuarium Maryjnym. 24 października 1994 r. na prośbę metropolity częstochowskiego abp Stanisława Nowaka Ojciec Święty Jan Paweł II wydał bullę zezwalającą na koronację łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej koronami papieskimi. Uroczysta koronacja odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na Błoniach Myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.