Uroczystości 93. rocznicy odzyskania niepodległości
11 listopada 2011 | 18:33 | eg Ⓒ Ⓟ
Eucharystia za Ojczyznę w bazylice katedralnej 11 listopada była centralnym wydarzeniem płockich uroczystości z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości. Przewodniczył jej bp Piotr Libera, który w homilii powiedział, że każdy, kto chce zdejmować w Sejmie krzyż, „występuje przeciwko Rzeczpospolitej”.
„Ojczyzno umiłowana, co z Tobą się dzieje kilka miesięcy po beatyfikacji Jana Pawła II, któremu tyle obietnic jak córka ojcu składałaś w tamte dni? – pytał bp Libera. – Czemu ci, których już biblijna Księga Mądrości dosadnie nazywa głupimi, zaczynają nadawać główny ton rozmowie o Tobie, wracając do wyświechtanych haseł o zdejmowaniu krzyży, o związkach partnerskich, o potrzebie zmiany prawa aborcyjnego, o rzekomym niepłaceniu podatków przez księży, o konieczności usunięcia lekcji religii ze szkół?”, zastanawiał się w katedrze.
Mówił, że w Polsce 2011 roku ośmiesza się wartości, symbole, autorytety, a działania te uznaje za „show, happening, reklamę”. Zwrócił uwagę na formalne przyzwolenie, jakie daje się na tego typu działania. Podkreślał, że w toczonym obecnie sporze o krzyż chodzi o to, na czym buduje się dziś niepodległe państwo.
„Czy ci, którzy chcieliby dzisiaj zdejmować krzyż lub obok niego wieszać w sejmie symbole innych religii czy ideologii, zdają sobie sprawę, że występują przeciwko porządkowi konstytucyjnemu Rzeczpospolitej? Przecież źródłem zasad zawartych w preambule zawartej w Konstytucji jest `kultura zakorzeniona w chrześcijańskim dziedzictwie narodu i wartościach ogólnoludzkich`, które w naszym kraju wyraża właśnie krzyż, a nie półksiężyc, nie gwiazda Dawida, nie masońska kielnia, nie młot i sierp”, akcentował ordynariusz płocki.
Zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce nowa „ideologia zła” zaczyna przyjmować postać walki z rzekomym katolickim fundamentalizmem. Przedstawiciele tego nurtu gotowi są wybaczać wszystko osobom związanym z komunistycznym reżimem, a zarazem „zapominać pełne chwały dni Ojczyzny”. Przywdziewają przy tym „maskę ironii i zabawy”: „W ten sposób na aksjologicznej pustce postpeerlowskiego nihilizmu z jednej strony oraz bezideowego cynizmu z drugiej, powstaje `bezbożna plazma` – produkt taktyki, opartej na profanacji i kpinie ze świętości”, twierdził bp Libera.
W płockich uroczystościach 11 listopada wzięli udział księża, siostry zakonne, organizacje kombatanckie, władze samorządów lokalnych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe szkół, urzędów i organizacji, harcerze, Płocka Drużyna Kusznicza, Bractwo Kurkowe, 4. Pułk Strzelców Konnych. Harcerze i kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Płycie Nieznanego Żołnierza.
W ciągu kilku dni ich obchodów w Opactwie Pobenedyktyńskim KIK odbył się wykład ks. dr. Andrzej Lelenia pt. „Polska pieśń religijna jako element narodowego dziedzictwa”, PTTK zorganizował pieszy i kolarski XX Rajd Niepodległości „Szlakami Legionistów Płockich”, Klub Parafialny „Viktoria”, V Bieg Niepodległości pod hasłem „Pobiegnij z biało-czerwoną”, na strzelnicy przy ul Norbertańskiej odbyły się zawody strzeleckie i pokaz broni, w LO. im. Wł. Jagiełły przeprowadzono Konkurs Piosenki Legionowej.
W Młodzieżowym Domu Kultury pokazano spektakl „Ojczyzna – to niebo od sierpnia gorące…” – w wykonaniu Teatru „Biała Mandragora” i Grupy Teatralnej spod Znaku Króla Maciusia Pierwszego. W Teatrze Dramatycznym w Płocku miał miejsce koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” i Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Natomiast Izba Gospodarcza Regionu Płockiego wystąpiła z inicjatywą Dnia Kuchni Polskiej, zachęcając miejscowych restauratorów, aby 11 listopada serwowali dania tradycyjnie polskie, a płockie rodziny, aby tego dnia zamawiały je podczas rodzinnych obiadów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.