Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski

14 maja 2017 | 16:46 | Kraków / md / mz Ⓒ Ⓟ

Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski. W uroczystościach na Skałce uczestniczyły tysiące wiernych z całej archidiecezji wraz z przedstawicielami Episkopatu Polski.

Mszę św. poprzedziła procesja, która przy uroczystym biciu dzwonu Zygmuna przeszła ze Wzgórza Wawelskiego. Poprowadzili ją abp Stanisław Gądecki wraz z abp. Wiktorem Skworcem i bp. Arturem Mizińskim. Oprócz relikwii św. Stanisława wierni nieśli ze sobą także m.in. relikwie Krzyża Świętego, św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Floriana, św. Faustyny, św. Kingi oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium na Krzeptówkach.

Wraz z wiernymi w procesji przeszli m.in. przedstawiciele Episkopatu Polski, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Mszy św. na Skałce przewodniczył abp Marek Jędraszewski – po raz pierwszy jako metropolita krakowski, W homilii przywołał poemat Karola Wojtyły „Stanisław” i za jego autorem mówił o „glebie ludzkiej wolności” w Polsce. „Gleba ludzkiej wolności ma w sobie dramatyczną moc, że może i jest w stanie odrzucić i nie przyjąć imienia Chrystusa. Ta ciemna moc sprawiła, że Jezus został przez swój naród zdradzony i ukrzyżowany. W Jego losie odrzucenia i skazania na śmierć uczestniczyli chrześcijanie pierwszych wieków i dziś, w różnych miejscach współczesnego świata. Gleba ludzkiej wolności może jednak otworzyć się na imię Chrystusa, dostrzegając w Nim niezwykłą szansę wzbogacenia i dopełnienia” – mówił metropolita krakowski.

Czytaj także: Święty Stanisław – biskup i męczennik, patron Polski 

Podkreślał, że od samego początku dzieje narodu i państwa polskiego nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa i nie da się ich zrozumieć bez historii męczenników Kościoła. „Ich krew stała się błogosławionym zasiewem na glebie ludzkiej wolności” – dodał arcybiskup. Taką postacią był w dziejach Kościoła na ziemiach polskich św. Stanisław, który oddał swoje życie w obronie niezmiennych wartości i upominając się o życie swoich owiec. „To jest wzór dla kolejnych pokoleń Polaków: nieustraszenie stawać przeciwko tyranii, nawet własnego państwa. Posiekane ciało męczennika stało się symbolem podziału Polski i nadziei na jej zrośnięcie” – wskazał hierarcha.

Abp Jędraszewski nawiązał do postaci kard. Stefana Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, którego 150. rocznica urodzin obchodzona jest dzisiaj. Podkreślał, że czterdziestoletnia posługa Księcia Niezłomnego dla Kościoła w Krakowie i w Polsce, jego troska o potrzebujących i nieugięta postawa wobec zaborców, okupanta hitlerowskiego i władz komunistycznych stanowi do dziś aktualne przesłanie.

„Potęgę naszą – pisał arcybiskup Sapieha– musimy budować na prawdzie, sprawiedliwości i moralności” – powiedział abp Jędraszewski, podkreślając, że list ten był wezwaniem do duchowego oporu wobec nowej rzeczywistości, w jakiej znalazła się Polska, choć autor tych słów nie o wszystkim mógł pisać wprost. „Trzeba było budować na prawdzie czyli przeciwko kłamstwu komunistycznej propagandy, na sprawiedliwości czyli przeciwko stosownym tak często przez nową władzę aktom zemsty i przemocy, na moralności czyli dbając przede wszystkim o właściwe wychowanie młodzieży i troszcząc się o zgodne z nauką Kościoła życie małżeńskie i rodzinne” – zaznaczył metropolita krakowski.

„Przesłanie to i dzisiaj nic nie straciło ze swojej aktualności, silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich, niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział duchowny.

Na koniec kaznodzieja przywołał także katedrę na Wawelu, gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, a obok niej – miejsce wiecznego spoczynku kard. Sapiehy. „Miejsce to mówi nam potomnym o pasterskich zmaganiach zachowanie i pogłębianie wiary, o wolność i sprawiedliwość, o miłość miłosierną wobec biednych i potrzebujących” -mówił abp Jędraszewski. Podkreślił, że świadectwo życia dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego: św. Stanisława i kard. Sapiehy uczy zrozumienia również „naszego niełatwego czasu”.

W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych, miasta i województwa. Obecne były m.in. senaty uczelni wyższych, uczniowie szkół katolickich, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu św. Łazarza, Stowarzyszenia Panteon Narodowy i Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy. W strojach regionalnych stawili się też górale z Podhala i licznie zgromadzeni mieszkańcy Krakowa. Nie zabrakło harcerzy, policji, straży pożarnej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Tegoroczne uroczystości przebiegały pod znakiem dziękczynienia za ważne rocznice w życiu Kościoła: objawień fatimskich, Rok św. Brata Alberta, 150-lecie urodzin kard. Adama Stefana Sapiehy, 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Było to także dziękczynienie za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży i akt przyjęcia Chrystusa jako Króla i Pana.

Wersja do druku

Przeczytaj także

15 maja 2017 09:23

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.