USA: nowy zwierzchnik mormonów
18 stycznia 2018 | 13:47 | Salt Lake City / kg (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
Światowej sławy chirurg amerykański Russell M. Nelson został nowym, 17. prezydentem (głową) Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich – poinformowano 16 stycznia w Salt Lake City, stolicy amerykańskiego stanu Utah, gdzie mieszczą się najwyższe władze tego wyznania. 93-letni duchowny objął swe stanowisko po Thomasie S. Monsonie, zmarłym 2 bm. w wieku 90 lat. Nelson stanął na czele wspólnoty wyznaniowej, liczącej ponad 16 milionów członków na całym świecie.
Jedną z pierwszych decyzji nowego zwierzchnika było powołania Dallina H. Oaksa na pierwszego i Henry’ego B. Eyringa na drugiego doradcę, którzy wraz z nim tworzą Pierwsze Prezydium – najwyższy organ zarządzający mormonów.
Russell M. Nelson, któremu – jak wszystkim duchownym w tym Kościele – przysługuje tytuł „starszy” (elder), urodził się 9 września 1924 roku w rodzinie Mariona C. i Edny (z d. Anderson) Nelsonów. Z żoną Dantzel z domu White, która zmarła w lutym 2005 roku, mają dziesięcioro dzieci. W kwietniu 2006, po jej śmierci, Nelson poślubił Wendy L. Watson.
W latach 1945 i 1947 uzyskał odpowiednio licencjat z nauk humanistycznych i dyplom z medycyny na uniwersytecie stanowym w Utah a w 1954 został doktorem nauk medycznych na uniwersytecie Minnesoty. Jest też doktorem nauk medycznych i doktorem honorowym na kilku innych uczelniach amerykańskich. Specjalizował się w dziedzinie badań chirurgicznych i chirurgii klatki piersiowej. Napisał wiele książek i artykułów z tej dziedziny. Wykładał w placówkach naukowych w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Ma wiele nagród i wyróżnień zawodowych i naukowych, a także od organizacji społecznych i charytatywnych za swe zaangażowanie na rzecz innych. Był honorowym profesorem na trzech uniwersytetach Chińskiej Republiki Ludowej.
W Kościele mormonów działa czynnie od 1964. 7 kwietnia 1984 wszedł w skład Kworum Dwunastu Apostołów i w 5 dni później ówczesny zwierzchnik mormonów Gordon B. Hinkley ordynował (wyświęcił) go na apostoła. W tym charakterze był m.in. odpowiedzialny za działalność swego Kościoła w Afryce; przeżył wówczas trudne chwile, gdy w 2009, podczas jednego z pobytów na tym kontynencie, został zaatakowany przez terrorystów w Mozambiku.
Czytaj także: Polacy na Kresach dostaną wsparcie
W latach 2007-15 Nelson był członkiem Rady Nadzorczej Kościoła – Edukacja, będącej instancją kierowniczą ds. kościelnego systemu oświatowego. W 2015 wraz z członkami najwyższych władz swego Kościoła odbył pierwszą podróż poznawczą do Ameryki Środkowej. Wcześniej, na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. był zaangażowany w tworzenie struktur mormońskich w Europie Środkowej i Wschodniej i w tym charakterze odwiedził w czerwcu 1991 Polskę, gdy powstała tu wspólnota tego wyznania i poświęcono pierwszą kaplicę mormońską w Warszawie.
Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jest wspólnotą wyznaniową, powstałą w 1830 w Stanach Zjednoczonych w wyniku objawień, których rok wcześniej miał doznać Joseph Smith (1805-44). W 1823 miał mu się ukazać prorok Moroni, za którego wskazaniem 18-letni wówczas Smith odkrył złote płyty z tekstem w języku staroegipskim, którego nie znał, ale pod wpływem natchnienia przetłumaczył je na angielski, po czym anioł zabrał je do nieba. Powstała wówczas tzw. Księga Mormona, wydana po raz pierwszy 26 marca 1830 a już 6 kwietnia tegoż roku Smith z 5 przyjaciółmi powołał do życia wspólnotę religijną, znaną obecnie jako mormoni. Założyciel zginął w młodym wieku, zamordowany w czasie kampanii prezydenckiej, gdy ubiegał się o najwyższy urząd w państwie.
Nauki mormonów są w wielu punktach sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami chrześcijaństwa, m.in. odrzucają bóstwo Chrystusa i wiarę w Trójcę Świętą oraz uznają ważność Księgi Mormona, obok Starego i Nowego Testamentu, które zresztą mają w istocie niższą rangę w ich nauczaniu i praktyce. Poza tym początkowo Smith i jego zwolennicy głosili poligamię, co bardzo szybko skłóciło ich zarówno z pozostałymi wyznaniami chrześcijańskimi, jak i z ustawodawstwem amerykańskim. Później mormoni odeszli od tej doktryny, ale m.in. na tym tle doszło w ich szeregach do rozłamów i dziś istnieje w łonie tego ruchu kilka nurtów, które nieoficjalnie praktykują wielożeństwo.
Na czele Kościoła stoi prorok, czyli prezydent, wspierany przez dwóch doradców, którzy tworzą tzw. Pierwsze Prezydium Kościoła. Sprawami administracyjnymi i duszpasterstwem wśród członków zajmuje się Kworum (Rada) Dwunastu Apostołów oraz pięć Kworów Siedemdziesięciu. Siedziba władz Kościoła mieści się w stolicy stanu Utah – Salt Lake City, kwitnącym dziś mieście zbudowanym na pustyni przez samych mormonów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.