Ustalono temat programu duszpasterskiego na rok liturgiczny 2023/2024
04 października 2022 | 14:24 | dg | Opole Ⓒ Ⓟ
Refleksja nad postawami wobec krajowego etapu synodu o synodalności, sposoby promowania gotowego już programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” i propozycja tematu kolejnego programu – „Czynić Kościół synodalnym (czyli domem i szkołą komunii)” stanowiły główne wątki obrad Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich, które odbyły się we Wrocławiu. Po każdym z bloków wykładowych miała miejsce ożywiona dyskusja oraz zgłaszano rozmaite propozycje praktyczne.
Dyrektorzy wydziałów duszpasterskich poszczególnych Kurii z całego kraju, analizując obecną sytuację duszpasterstwa w Polsce podczas ich spotkania, które odbyło się w dniach 27-29 września we Wrocławiu, odnieśli się między innymi do różnych postaw wobec Synodu u duchownych i świeckich.
– Pobieżna analiza pozwala wnioskować, że przyczyną niskiej frekwencji osób zaangażowanych w etap diecezjalny, jest niezrozumienie pojęcia synodalności i jego praktycznych implikacji. Stąd pomysł, by pojęcie: „synodalny” wpisać w motto kolejnego programu duszpasterskiego – jako zaproszenie do refleksji nad tym pojęciem oraz rozszerzenia jego rozumienia z „wydarzenia” na „proces”, a raczej „sposób codziennego funkcjonowania wspólnoty Kościoła” – postulowano. Podczas spotkania nie odnoszono się do poszczególnych syntez ani do syntezy krajowej. Przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP bp Andrzej Czaja zleci wkrótce przygotowanie wniosków z syntezy krajowej, by mogły zostać zaprezentowane dyrektorom podczas marcowego [2022 r.] spotkania w Poznaniu i stać się podstawą do uszczegółowienia celów nowego programu duszpasterskiego – powiedział KAI ks. Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP i dyrektor wydziału duszpasterskiego diecezji opolskiej.
Ks. Musioł wskazuje, że na tym etapie refleksji nad nowym programem duszpasterskim na kolejny rok 2023/24 koncentrowano się nad jego koncepcją i określeniem celów, a kwestia dróg realizacji została przeniesiona na kolejne spotkanie. Jeden z prelegentów, ks. Wiesław Kamiński, będący proboszczem jednej z łódzkich parafii, dzielił się doświadczeniem uczenia się synodalnego funkcjonowania parafii i wskazywał na podejmowane na tej drodze inicjatywy. Jest to m. in. synodalny sposób prowadzenia wspólnot parafialnych, zaproszenie wiernych do odpowiedzialności za administrowanie dobrami parafialnym oraz dbałość o finansową przejrzystość parafialnych finansów, a także kierowanie pracami parafialnych struktur synodalnych Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnej Rady Ekonomicznej. Wśród przeszkód na drodze zaangażowania wiernych świeckich, wymieniał klerykalizm oraz generowany 'duchem czasu’ taki sposób funkcjonowania człowieka, który – w słusznym staraniu o życie rodzinne i zawodowe – pozbawia się cennego czasu i możliwości takiegoż zaangażowania.
– W kontekście usłyszanych prelekcji, m.in. dr hab. Wioletty Szymaczak, pojęciami wyjściowymi do dalszego określenia celów nowego programu duszpasterskiego o synodalności Kościoła stały się słowa: „włączać” (komunia), by „razem wziąć udział” (uczestnictwo) i – dzieląc odpowiedzialność – „podejmować misję” (misja). Nawiązują one w sposób oczywisty do tytułu Synodu o synodalności – mówi ks. Musioł.
W ostatniej części spotkania uczestnicy zgłaszali wnioski, podejmowali dyskusję oraz przedstawiali propozycje, mające na celu udoskonalenie i uatrakcyjnienie programu duszpasterskiego.
Spotkanie podsumował bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Omówił również kilka propozycji duszpasterskich rozwijanych aktualnie w niektórych diecezjach, a następnie podziękował organizatorom spotkania, prelegentom oraz uczestnikom za wkład wniesiony w dalszy rozwój prac związanych z powstawaniem programu duszpasterskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.