Uzdrowienie nie jest duchowo tanim procesem
12 czerwca 2012 | 11:44 | rk / pm Ⓒ Ⓟ
Mimo wiedzy i coraz większego oswojenia z chorobami, współczesny człowiek coraz bardziej lęka się o swoje zdrowie – zauważa ks. dr Przemysław Sawa, kierownik duchowy, spowiednik i rekolekcjonista z Bielska-Białej.
Diecezjalny asystent bielskiej wspólnoty Szkoły Nowej Ewangelizacji jest autorem książki „Uzdrowienie w mocy Jezusa”, w której podkreśla, że w procesie uzdrowienia bardzo ważna jest postawa człowieka wobec choroby i uzdrawiającej miłości Boga.
Kapłan wyjaśnia w rozmowie z KAI, że książka jest owocem przemyśleń i doświadczeń własnych i wspólnoty, w której prowadzona jest służba modlitwy o uzdrowienie wewnętrzne, fizyczne i o uwolnienie. „Celem tej książki jest z jednej strony ukazanie biblijnej perspektywy na problem choroby i uzdrowienia. Zawarta jest tu też pewna propozycja psychologiczna. Ma ona pomóc czytelnikowi w spoglądnięciu na siebie, w swoją historię, w źródła chorób, tych duchowych, emocjonalnych jak i fizycznych” – mówi ks. Sawa, zaznaczając, że ważnym etapem wejścia w proces uzdrowienia jest poznanie jego warunków, o których mówi Pan Jezus w Ewangelii.
Kapłan zauważa, że służba modlitwy o uzdrowienie, „jaką wzbudza Duch Święty przez różne wspólnoty i kapłanów” obecnie bardzo mocno się rozwija w Kościele. „Jestem bardzo czuły na to, żeby nie było to duchowo tanie i infantylne, sprowadzające się do mówienia, że Pan Jezus to za nas zrobi. Ewangelia mówi wyraźnie o współpracy chorego z Jezusem” – zaznacza.
Zdaniem duchownego, wewnętrzny wymiar życia człowieka często jest skrywany przed Bogiem i traktowany jako nieistotny. Tymczasem, jak przekonuje rekolekcjonista, ważne jest by sobie uświadomić, że „Bóg jest ponad chorobą, zranieniem i nieprawością”. „On szanuje wolność człowieka i czeka na współpracę, nie chcąc bez wyraźnej zgody ingerować w jego życie” – dodaje.
Książka ks. Sawy, zawierająca m.in. propozycje modlitw dotyczących konkretnych chorób, nałogów, zranień i niedomagań, ma być pomocna w formacji osobistej i wspólnotowej.
Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota świętych Cyryla i Metodego” w Bielsku – Białej zostało oficjalnie zatwierdzone kilka lata temu dekretem ordynariusza bielsko-żywieckiego bp. Tadeusza Rakoczego. Wspólnotę tworzą studenci, osoby pracujące, małżeństwa oraz ludzie starsi. Charyzmatem wspólnoty jest nowa ewangelizacja.
Dzieło Szkół Nowej Ewangelizacji, których inicjatorem jest José Prado Flores z Meksyku, ma być odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.