V. Messori zachęca do uważnej lektury przemówień papieskich
22 października 2006 | 15:10 | ml//mam Ⓒ Ⓟ
Kościół stał się największą ostoją rozumu – uważa Vittorio Messori, powołując się na dwa ważne przemówienia Benedykta XVI z ostatnich dni. Na łamach „Corriere della Sera” włoski pisarz katolicki zachęca do uważnego wczytania się w teksty papieża.
Kościół stał się największą ostoją rozumu – uważa Vittorio Messori, powołując się na dwa ważne przemówienia Benedykta XVI z ostatnich dni. Na łamach „Corriere della Sera” włoski pisarz katolicki zachęca do uważnego wczytania się w teksty, które Papież wygłosił 12 października na Kongresie Kościoła Włoskiego w Weronie i w dwa dni później na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W obu przemówieniach Ojciec Święty mówił o kryzysie współczesnej kultury i zagrożeniach, jakie niesie oddalanie się Zachodu od chrześcijaństwa.
Zdaniem Messoriego, teksty te odzwierciedlają cechy charakterystyczne Benedykta XVI w porównaniu z jego poprzednikiem. „Wielkie bogactwo darów i cnót, jakim odznaczał się Jan Paweł II, czyniło z niego swego rodzaju unicum, jak o tym świadczy zadziwiająca reakcja mas na jego śmierć. Wśród licznych cech Karola Wojtyły kultura była jednym z wielu aspektów jego niezwykle wszechstronnej osobowości. W Ratzingerze natomiast instynkt ludowy wyczuwa w nim «profesora». W tłumach, które gromadzą się przy okazji każdego jego wystąpienia, nie ma ludzi przybyłych po to, aby się wzruszyć, ale by się czegoś nauczyć, niemal wysłuchać wykładu mądrego i wielkodusznego zarazem nauczyciela… Nie ma w nim nic z retoryki klerykalnej” – podsumowuje Messori.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.