V Międzynarodowe Spotkanie Młodych
10 września 2011 | 16:28 | bgk / pm Ⓒ Ⓟ
W Gnieźnie trwa V Międzynarodowe Spotkanie Młodych organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. O sobie, swoich krajach i duchowych autorytetach dyskutuje ponad 60 młodych ludzi z Litwy, Niemiec, Słowacji i Polski.
Spotkanie rozpoczęło się w piątek 9 września i potrwa do niedzieli. Jest inicjatywą młodych ludzi z czterech zaprzyjaźnionych organizacji kościelnych działających w Niemczech, Słowacji, na Litwie i w Polsce. Ma integrować, służyć wymianie doświadczeń i przybliżać kulturę oraz tradycję poszczególnych krajów.
„Do tej pory spotkaliśmy się dwukrotnie w Krakowie i w Toruniu. W Gnieźnie jesteśmy po raz pierwszy. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Miasto to jest związane z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego, który jest bez wątpienia wielkim duchowym autorytetem dla Polaków. A ponieważ w tym roku tematem spotkania są właśnie autorytety, stąd wybór Gniezna” – tłumaczy Agnieszka Opozda, koordynator V Międzynarodowego Spotkania Młodych.
Uczestnicy spotkania zwiedzili już miejsca związane z początkiem Kościoła i państwa polskiego. Gościli w Poznaniu, zobaczyli zabytki Gniezna m.in. katedrę gnieźnieńską i eksponaty Muzeum Początków Państwa Polskiego. W programie znalazł się także prastary Ostrów Lednicki, gdzie zaplanowano spotkanie modlitewne, któremu przyświecają słowa bł. Jana Pawła II „Jesteście nadzieją świata, jesteście moją nadzieją”.
W sobotę młodzi ludzie uczestniczyli także w panelu dyskusyjnym poświęconym autorytetom, który odbył się gnieźnieńskim seminarium duchownym. Podczas spotkania każda z grup przedstawiła sylwetkę i nauczanie osoby, która w ich kraju uważana jest za autorytet moralny i duchowy. Grupa polska przybliżyła rówieśnikom postać kard. Wyszyńskiego. Słowacy przedstawili s. Zdenkę Cecylię Schelingovą, męczennicę z czasów komunistycznych beatyfikowaną przez bł. Jana Pawła II w 2003 r. Młodzi z Niemiec pokazali ks. Bernharda Lichtenberga, proboszcza berlińskiej katedry, który w czasie II wojny światowej został zamęczony przez nazistów za przekonania i pomoc Żydom. Litwini zaś przybliżyli postać biskupa wileńskiego Jerzego Matulewicza – jednego z patronów Litwy. Spotkanie poprowadził ks. dr Grzegorz Chojnicki, dyrektor IFT im. Edyty Stein w Zielonej Górze.
Jutro ostatni dzień spotkania. Młodzi będą uczestniczyć w Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, a następnie rozjadą się do domów.
Międzynarodowe Spotkanie Młodych organizowane są od 2007 r. Poprzednie odbyły się w Krakowie (2007 i 2008) oraz w Toruniu (2009 i 2010) w ramach projektu Common Sky współfinansowanego przez Unię Europejską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.