VI Pielgrzymka Akademicka toruńskiej uczelni do św. Józefa Kaliskiego
04 października 2013 | 12:04 | ek Ⓒ Ⓟ
Z VI Pielgrzymką Akademicką przybyli wczoraj wieczorem do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jak co miesiąc, wierni z całej Polski modlili się w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Dziecko nie jest własnością rodziców, ale darem Boga powierzonym ich odpowiedzialności – przypominał zebranym metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Pierwszo-czwartkowe spotkanie w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przebiegało pod hasłem „Wspólnota akademicka miejscem wzrastania w łasce u Boga i u ludzi – w Polskim Nazarecie życie studentów powierzamy opiece Świętej Rodziny”.
Modlitwę wstawienniczą w intencji społeczności akademickiej, rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: o. Benedykt Cisoń i studenci. Konferencję na temat budowania wspólnoty akademickiej wygłosili: o. dr Zdzisław Klafka, rektor toruńskiej uczelni, dr Dorota Żuchowska, dziekan tej uczelni i studenci. Prelegenci mówili o pięknie wzrastania w wierze, odpowiedzialnym kształtowaniu wieku dojrzałego, o realizacji życiowego powołania i roli, jaką wykształceni chrześcijanie mogą odegrać w społeczeństwie. Za wzór do naśladowania stawiali św. Józefa. Rozmowę prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.
Mszy św. , która była punktem centralnym pielgrzymki przewodniczył abp Józef Kupny, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii, członek Rady Stałej Episkopatu Polski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. społecznych, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich. Wraz z metropolitą wrocławskim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.
W homilii abp Kupny zwrócił uwagę na to, że mottem pielgrzymki jest troska o życie. Przypomniał, że w Polsce, od zarania dziejów zakony żeńskie służyły życiu, opiekowały się chorymi, upośledzonymi, biednymi, prowadziły szpitale, zajmowały się sierotami i dziećmi porzuconymi. Dodał, że od dawna w klasztorach znajdowało się miejsce, w którym samotna kobieta mogła przy zachowaniu dyskrecji pozostawić swoje dziecko. – Ta troska o życie jest dzisiaj wpisana w posługę sióstr wszystkich zgromadzeń zakonnych. Z tego miejsca chcę wszystkim siostrom podziękować za to, że troszczą się o życie. Wdzięczni jesteśmy wszystkim kobietom, które w różnych miejscach pracy, w szpitalach, instytucjach wychowawczych, opiekuńczych i oświatowych starają się służyć życiu – mówił metropolita wrocławski.
Podkreślał też, że dziecko nie jest własnością rodziców, ale darem Boga powierzonym ich odpowiedzialności.
Zachęcał kobiety, aby na wzór Maryi troszczyły się o wychowanie swoich dzieci. – Wierząca matka ma obowiązek troski o wychowanie religijne dziecka. Dziecku trzeba mówić o Bogu, uczyć modlitwy, zaprowadzić do kościoła. Chcę was prosić, byście starały się być na wzór Maryi. Nie jesteście pozbawione pomocy. Macie Matkę Niebieską, abyście miały do kogo przychodzić z Waszymi bólami, cierpieniami, troskami, zmartwieniami, bo Ona zawsze pomaga – powiedział celebrans.
Mężczyzn prosił, aby za przykładem św. Józefa dbali o swoje rodziny. Dodał, że mówienie o Bogu i wartościach to także obowiązek ojca.
Wskazał, że Maryja jest najwspanialszym wzorem matki, a św. Józef najwspanialszym wzorem dla ojców i mężów w służbie życiu. – Maryja i Józef chcą was prowadzić, byście poprzez trudy, cierpienia i zawody, jakie idą w parze z wychowaniem dziecka nie utracili nadziei, nie zrezygnowali z troski o wzrost wzajemnej miłości. Jezusowi, Maryi i św. Józefowi polećmy wszystkie rodziny. Niech staną się wspólnotą służącą życiu i szkołą bogatszego człowieczeństwa – podkreślił abp Kupny.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.
Bp Edward Janiak w swoim przemówieniu ubolewał, że do przedszkoli z ministerstwa przesyłane są wskazówki, żeby nie mówić dzieciom, iż są chłopcami czy dziewczynkami, gdyż w późniejszym czasie zdecydują o swojej płci. Prosił rodziców, aby po chrześcijańsku wychowywali swoje dzieci. Wskazywał, że „jest wiele rodzin, które mogą być przykładem dla innych, ale niestety nie są oni pokazywani w mediach”.
O. Tadeusz Rydzyk podzielił się informacją, że w środę 2 października wraz z rektorem uczelni przebywał w Rzymie, gdzie przy grobie bł. Jana Pawła II polecał u początku roku akademickiego wszystkich studentów i wykładowców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.