VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi
10 września 2011 | 20:54 | ra Ⓒ Ⓟ
Honorowi krwiodawcy z całego kraju przyjechali 10 września do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej z ósmą już pielgrzymką. Mszy św. w licheńskiej bazylice mniejszej przewodniczył krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi, ks. płk. Zenon Surma.
Już po godz. 11 można było zobaczyć poczty sztandarowe gromadzące się przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Punktualnie w południe rozpoczęła się Najświętsza Eucharystia przed Cudownym Obrazem, której przewodniczył ks. płk. Zenon Surma, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi. W trakcie nabożeństwa zaapelował do wiernych o popieranie inicjatywy honorowego krwiodawstwa i podjęcie dawstwa oraz tworzenia nowych klubów HDK. Kazanie do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii św. Barbary w Turku, który jest jednocześnie kapelanem honorowych dawców krwi diecezji włocławskiej oraz całego województwa wielkopolskiego.
W imieniu księży marianów, opiekunów licheńskiego wzgórza, pielgrzymów powitał ks. Piotr Kieniewicz. – Bardzo serdecznie witam was wszystkich, którzy jesteście gotowi oddać swoje życie innym ludziom będącym w potrzebie – powiedział.
We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe z 18 klubów HDK, które przybyły dziś z pielgrzymką do Matki Bożej Licheńskiej. Wśród uczestników był także Henryk Zagozda z Turku. Jak powiedział, w ciągu 41 lat swojego życia oddał 42 litry krwi. – Od roku niestety nie oddaję krwi, gdyż stan zdrowia już mi na to nie pozwala. Przez postępującą cukrzycę już nie mogę nikomu pomóc. Jednak na pielgrzymce jestem każdego roku, zawsze ze sztandarem. I nawet jeśli w przyszłości nie będę mógł oddawać krwi, to i tak nadal będę czuł się honorowym krwiodawcą – zapewnił.
O godz. 14.00 honorowi krwiodawcy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na placu przed bazyliką, tuż przy nowej dzwonnicy.
Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18. do 65. roku życia. Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Honorowy dawca ma prawo m.in. do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz z usług farmaceutycznych w aptekach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.