VIII Poznańskie Warsztaty Gospel
13 grudnia 2010 | 12:08 | bt Ⓒ Ⓟ
Wielki Koncert Finałowy zakończył w niedzielę wieczorem VIII Poznańskie Warsztaty Gospel. Na scenie ustawionej w Sali Kongresowej Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) wystąpiło około trzystu uczestników wraz z gościem specjalnym warsztatów, Mietkiem Szcześniakiem.
Podczas odbywających się w dniach 11-12 grudnia VIII Poznańskich Warsztatach Gospel około trzystu osób uczyło się dziesięciu nowych utworów gospel, a następnie zaprezentowało je, tworząc jeden wielki chór gospel, w czasie Koncertu Finałowego, który zakończył warsztaty.
„Propagowanie muzyki gospel w Polsce to coś, o czym marzyłem” – wyznaje KAI Mietek Szcześniak, gość specjalny poznańskich warsztatów dodając, że jest dla niego wielką radością móc uczestniczyć w tym wspaniałym muzycznym wydarzeniu i „być świadkiem tego wszystkiego, co się tutaj dzieje”.
Do finału uczestników warsztatów przygotowywali czarnoskóry fenomenalny instruktor, dyrygent i solista Brian Fentress oraz amerykańska gwiazda i lider wielbienia David Stevens. „Każdy z utworów, których uczyliśmy się w ciągu tych dwóch dni, to coś więcej niż tylko słowa i muzyka. To osobiste przeżycia ich twórców zamienione w dźwięki wyrażające radość z doświadczanej wciąż Bożej miłości, pomimo codziennych zmagań” – wyjaśnia KAI Brian Fentress.
Jak przekonują organizatorzy tego chrześcijańskiego wydarzenia muzycznego, ekumeniczna Fundacja Pro Novis, do udziału w warsztatach zostali zaproszeni wszyscy, którzy lubią śpiewać, niezależnie od wieku i umiejętności oraz chcą czerpać radość, jaką daje niesienie innym Dobrej Nowiny poprzez muzykę gospel.
„W jednym miejscu i o jednym czasie zbiera się kilkaset osób, które chcą miło spędzić czas we wspaniałej, radosnej atmosferze. Podczas zajęć natomiast uczestnicy uczą się piosenek gospel w układzie trzy lub czterogłosowym” – wyjaśnia KAI Barbara Dłubak z Fundacji Pro Novis dodając, że całemu wydarzeniu towarzyszą także chwile refleksji związane z istotną dla chrześcijan treścią śpiewanych pieśni.
Warsztaty bowiem, jak mówi Hubert Sajda, koordynujący działania wszystkich warsztatowych służb, to nie tylko śpiew i muzyka, ale także „relacja, społeczność, przebywanie ze sobą”. „Robimy je, ponieważ ludzie mają głód dobrej muzyki – muzyki gospel oraz głód Boga. Śpiewając muzykę gospel nie sposób nie powiedzieć o Bogu, o radości, która płynie z faktu, że Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy i daje nam zbawienie” – tłumaczy ideę warsztatów Hubert Sajda.
Po raz pierwszy w tym roku Fundacja Pro Novis w ramach VIII Poznańskich Warsztatów Gospel zorganizowała także warsztaty specjalnie dla dzieci do lat 13. Odbyły się one 12 grudnia również na terenie MTP. Instruktorem na nich była Agnieszka Górska-Tomaszewska, na co dzień pracująca z chórem „Gospel Joy” i z „młodszą siostrą” tego zespołu − „Kids Gospel Joy”. Wzięło w nich 120 dzieci, które również wystąpiły na scenie Sali Kongresowej przed dorosłymi.
Poznańskie Warsztaty Gospel poprzedził, w piątkowy wieczór 10 grudnia, koncert światowej sławy chóru „Gospel Joy” z udziałem Mietka Szcześniaka. Podczas koncertu ten poznański zespół nagrał swoją kolejną płytę CD i DVD, która ukaże się na rynku na wiosnę przyszłego roku.
Ekumeniczna Fundacja Pro Novis działa w Poznaniu od 2003 r. Od początku swojego istnienia zajmuje się organizacją Warsztatów Muzyki Gospel, obecnie już w pięciu miastach Polski: w Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Wrocławiu i Warszawie. Wydarzenia te są inicjatywą ludzi wierzących, którzy kochają muzykę gospel i poprzez nią chcą dzielić się z innymi ludźmi wartościami wspólnymi dla wszystkich chrześcijan. Fundacja działa na zasadach non-profit.
Gospel to po angielsku Ewangelia, a jednocześnie rodzaj muzyki powstały wśród czarnoskórych, niewolniczych społeczności w Stanach Zjednoczonych. Od początku muzyka ta była wyrazem ich tęsknoty i niegasnącej nadziei na pełne radości i miłości życie z Bogiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.