VIII Światowy Dzień Ubogich – obchody w archidiecezji lubelskiej
13 listopada 2024 | 14:28 | Caritas Archidiecezji Lubelskiej/Gabriela Samorańska | Lublin Ⓒ Ⓟ
W najbliższą niedzielę 17 listopada Caritas Archidiecezji Lubelskiej, razem z podopiecznymi będzie obchodzić VIII Światowy Dzień Ubogich. Tego dnia, o godz. 11:30 odbędzie się Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej w intencji wszystkich osób ubogich, samotnych, w kryzysie bezdomności, a po niej wspólny ciepły posiłek w Namiocie Spotkania na Placu Katedralnym. Dla wszystkich przybyłych będzie czekał dwudaniowy obiad, deser i ciepła herbata oraz kawa. Dodatkowo każdy będzie miał możliwość indywidualnej rozmowy z psychologiem i księdzem.
Dzień Ubogich w Orędziu Papieża Franciszka
„Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (Syr 21, 5) – tak brzmi hasło tegorocznego ŚWIATOWEGO DNIA UBOGICH, który przypada 17 listopada.
Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2016 roku. Od tego roku, w ostatnią Niedzielę przed Niedzielą Chrystusa Króla Wszechświata Kościół w szczególny sposób pochyla się nad osobami ubogimi. W tegorocznym orędziu, Papież Franciszek podkreśla, że „ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga, do tego stopnia, że w obliczu ich cierpienia Bóg jest „niecierpliwy”, dopóki nie odda im sprawiedliwości”. Dodaje również, że „Jesteśmy powołani, aby w każdych okolicznościach być przyjaciółmi ubogich, idąc za Jezusem, który jako pierwszy okazał solidarność z ostatnimi.”
Caritas dla ubogich!
Jako Caritas, ten dzień chcemy spędzić RAZEM z osobami ubogimi, bezdomnymi, samotnymi – informuje lubelska Caritas.
„17 listopada zapraszamy na Mszę Świętą w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 11:30 oraz na spotkanie i wspólny posiłek w Namiocie Spotkania znajdującym się na Placu Katedralnym” – czytamy w zaproszeniu.
„Pamiętajmy, że ubodzy potrzebują naszej pomocy każdego dnia. Dlatego od 2018 roku w naszej Caritas funkcjonuje Dzienny Ośrodek dla Osób Bezdomnych. Nasi podopieczni do dyspozycji mają salę, gdzie mogą zwyczajnie pobyć, odpocząć, porozmawiać, bez oceniania, wyśmiewania. Dodatkowo mogą skorzystać z łaźni, pralni, fryzjera, pomocy psychologa, prawnika, czy doradcy zawodowego, a w gabinecie pielęgniarskim opatrzeć swoje rany. Pracownicy dbają również, aby każdy kto do nas przychodzi miał zapewnione potrzebne ubranie oraz środki higieniczne. A to wszystko w godnych warunkach. Co ważne, z naszej Caritas nikt nie wyjdzie głodny. Każdy może otrzymać ciepły posiłek w Anielskiej Przystani” – informuje Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Aktualnie każdego dnia do ośrodka przychodzi ponad 40 osób w kryzysie bezdomności (ta liczba wzrasta z tygodnia na tydzień, a nawet z roku na rok). Ok. 100 osób dziennie korzysta z Anielskiej Przystani, w której wydawana jest ciepła zupa, warzywa, owoce i pieczywo. W okresie jesienno-zimowym czyli od listopada do kwietnia, Dzienny Ośrodek dla Osób Bezdomnych czynny jest 7 dni w tygodniu (również we wszystkie święta) od 9:00 do 17:00
Od poniedziałku do piątku działa również Świetlica Środowiskowa, do której uczęszcza 25 dzieci z ubogich rodzin. Najmłodsi podopieczni mają w niej zapewniony ciepły posiłek, wsparcie psychologiczne, czy pomoc w nauce. Pomoc kierowana jest także w stronę potrzebujących osób poza granicami kraju. Na początku września przedstawiciele Caritas, wysłali kontener z pomocą humanitarną do Burundi (do najbiedniejszego kraju na całym świece). Dzieci otrzymały m.in. 760 plecaków, przybory szkolne, ale także 2 tony mleka w proszku i 840 kg makaronu.
„Od ponad 2 lat wspieramy również osoby w Ukrainie, których dotyka różnego rodzaju ubóstwo wywołane konfliktem zbrojnym. Od początku wojny wysłaliśmy do Ukrainy m.in. blisko 330 tirów z pomocą humanitarną, a w naszej siedzibie w Lublinie każdego dnia pomagamy uchodźcom wrócić do „normalnego życia”” – informuje Caritas.
Każdy może otaczać opieką osoby bezdomne, samotne, ubogie – zostając darczyńcą. Wpłat można dokonać na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin:
Pekao S.A. 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem Ubodzy
Nieocenione wsparcie
– Tegoroczny Światowy Dzień Ubogich nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie Wolontariuszy, którzy są z nami niemal zawsze i wspólnie pomagają nam nieść miłosierdzie potrzebującym, a także Darczyńców, którzy wspierają nas materialnie. W tym roku, za sprawą Cukierni Anabilis, wszyscy będą mogli po wspólnym obiedzie zjeść pyszne ciasto, a dzięki Kawiarni „U Kawiarza”, nasi beneficjenci będą mogli napić się kawy. Dodatkowo, towarzyszyć nam będzie Fundacja Inicjatyw Rozwojowych INSPIRA, która zapewni naszym podopiecznym indywidualną rozmowę z psychologiem w Namiocie Spotkania. Partnerem całego wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc – czytamy w informacji lubelskiej Caritas.
Podczas obchodów Światowego Dnia Ubogich do dyspozycji mediów będzie ks. Paweł Zdybel, wicedyrektor Caritas AL, Jan Sawicki- kierownik Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych, wolontariusze oraz podopieczni.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej każdego dnia od ponad 30 lat służy potrzebującym – bez względu na ich wiek, pochodzenie czy wyznanie. Prowadzi Dzienny Ośrodek dla Osób Bezdomnych, Hospicjum Domowe, Centrum Rehabilitacji w Krasnymstawie, dwie Świetlice Środowiskowe dla Dzieci, Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmie, Mieszkania Wspomagane Wspierane, Dzienny Dom Seniora w Dąbrowicy, jadłodajnię Anielska Przystań w Lublinie oraz Kuchnię dla ubogich im. Matki Teresy z Kalkuty w Krasnymstawie, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. W ośrodkach w Domu Zawierzenia w Firleju i Domu Spotkania w Dąbrowicy, a także w Domu Nadziei w Lublinie odbywają się różne inicjatywy charytatywne, organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży, szkolenia, warsztaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.