W 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich odsłonięto pomnik ks. Kazimierza Michalskiego
31 maja 2020 | 16:51 | kk / hsz | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
W tym roku mija dokładnie 60 lat od tzw. Wydarzeń Zielonogórskich, kiedy to społeczeństwo stanęło w obronie Domu Katolickiego i ks. Kazimierza Michalskiego. 30 maja w Zielonej Górze odsłonięto pomnik pierwszego zielonogórskiego proboszcza.
Scenariusz obchodów rocznicy był bogaty, ale z powodu pandemii uroczystości zostały mocno ograniczone. Na szczęście pomnik legendarnego proboszcza udało się postawić.
Przypomnijmy, że 30 maja 1960 roku w proteście przeciwko milicji wzięło udział ok. 5 tys. zielonogórzan. Jak podkreślają historycy, to jeden z największych protestów, jakie miały miejsce pomiędzy Poznańskim Czerwcem 1956 roku, a grudniem 1970 roku na Wybrzeżu. Walkę mieszkańców miasta z władzą komunistyczną przyjęło się nazywać Wydarzeniami Zielonogórskimi.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się pod Filharmonią Zielonogórską, gdzie złożono wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie. Potem na placu przy zielonogórskiej konkatedrze odsłonięto pomnik pierwszego zielonogórskiego proboszcza – ks. kan. Kazimierza Michalskiego. Dokonali tego: dyrektor oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek, wicewojewoda Wojciech Perczak, prezydent miasta Janisz Kubicki oraz rodzina ks. Michalskiego.
Poświęcenia monumentu dokonali bp Tadeusz Lityński i bp Stefan Regmunt.
Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podziękował wszystkim za przywracanie pamięci o Wydarzeniach Zielonogórskich. – To jest przywracanie godności mieszkańców Zielonej Góry. Tej godności, którą zabrano w tym 60. roku bardzo brutalnie. I za to dzieło pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy się w to włączyli – powiedział bp Tadeusz Lityński.
Później złożono wiązanki kwiatów przy grobie śp. ks. Kazimierza Michalskiego. Obchody zakończyła Msza pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego w zielonogórskiej konkatedrze. Koncelebrował ją bp Stefan Regmunt i bp Paweł Socha, który wygłosił homilię oraz proboszczowie zielonogórskich parafii.
– Nigdy nie zgodził się na złożenie obietnicy lojalności wobec władz PRL. Był bezkompromisowy wobec ideologii nazizmu i komunizmu, które traktował jako zbrodnicze. Dla diecezjan pozostanie w pamięci jako doskonały świadek wiary żywej i odważnej – podkreślił bp Paweł Socha.
Ks. Kazimierz Michalski urodził się 18 sierpnia 1898 roku w Gnieźnie. Był więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. To pierwszy polski proboszcz w powojennej Zielonej Górze. W 1953 roku władze komunistyczne zmusiły go do opuszczenia parafii na trzy lata. W 1960 roku sprzeciwił się eksmisji Domu Katolickiego przez komunistyczne władze. W obronie domu stanęli mieszkańcy, a w mieście wybuchły walki uliczne. Ich uczestnikom władze wymierzyły surowe kary, włącznie z pozbawieniem wolności, a ks. Michalski został po raz drugi wydalony z Zielonej Góry, tym razem na stałe. Zmarł w 1975 roku w Poznaniu. W 2010 roku jego ciało sprowadzono do Zielonej Góry. Grób kapłana znajduje się przy zielonogórskiej konkatedrze.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.