W archidiecezji przemyskiej zakończono Rok Świętego Józefa
09 grudnia 2021 | 10:15 | łsz | Nowy Zagórz Ⓒ Ⓟ
– W dzisiejszych czasach tak bardzo naznaczonych wpływami zła, wpływami złych, antyewangelicznych idei, przykład św. Józefa, przykład Świętej Rodziny jest nam tak bardzo potrzebny – mówił bp Krzysztof Chudzio w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2021 r., w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu, gdzie uroczyście zakończono Rok Świętego Józefa w archidiecezji przemyskiej.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej zaznaczył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej jest zawsze okazją do spojrzenia na piękno Maryi. – Chcemy radować się pięknem Maryi i próbujemy dzisiaj dostrzec to piękno – zachęcał kaznodzieja. Najpierw to piękno Jej duszy, a następnie piękno moralne, które pochodzi z Jej czynów.
– Dostrzegamy też piękno Maryi w Jej słowach. Wszystkie słowa, które w Ewangelii wypowiada Maryja są wyrazem Jej zgody na przyjęcie woli Bożej, a jednocześnie są uwielbieniem Boga – tłumaczył biskup. – Dzisiaj chcemy z prawdziwą pokorą chwalić Ją w tajemnicy Jej piękna. To znaczy chwalić Ją w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia – dodał.
– Dlatego przychodzimy dziś z miłością, by przypatrzeć się pięknu Maryi, ale też po to, aby uczyć się Ją naśladować przede wszystkim w posłuszeństwie Panu Bogu – wyjaśniał bp Chudzio – bo dopiero w postawie pokory i służby człowiek otwiera na oścież swe serce dla Boga.
Hierarcha ostrzegał też, żeby nie być obojętnym na zło współczesnego świata. – Dlatego Pan Bóg w swojej mądrości przewidział sposób, aby chronić Maryję i Jej Dziecię przed złem. Wezwał miłosierny Ojciec do realizacji swojego planu przeczystego Józefa, Oblubieńca Maryi Dziewicy. Jemu powierzył swojego Syna, aby z Nim Chrystus stał się człowiekiem. Jemu zaufała Maryja a on miał odwagę podjąć się prawnego ojcostwa Jezusa – powiedział kaznodzieja.
Dlatego trzeba wpatrywać się w Maryję i Józefa, by wzbudzić w swoim sercu dziękczynienie Bogu za plan zbawienia. – Święty Józef to święty, który mówi przez swoje milczenie. Ale to Jego milczenie jest jednocześnie najpiękniejszym kazaniem i zdrową nauką dotyczącą całego spektrum naszego życia – zauważył bp Chudzio. – Święty Józef to święty, który można powiedzieć na co dzień jest z wiernymi i wśród wiernych – dodał podkreślając, że wielu ludzi, wiele stanów, grup i wspólnot widzi w Nim swojego orędownika.
– To w dzisiejszych czasach tak bardzo naznaczonych wpływami zła, wpływami złych, antyewangelicznych idei przykład św. Józefa, przykład Świętej Rodziny jest tak bardzo nam potrzebny – podkreślił kaznodzieja, zwracając uwagę, że św. Józef może być szczególnym wzorem dla współczesnych ojców. – Uczy wszystkich nas zasłuchania w Słowo Boże. Dlatego Bóg do Niego mówił – powiedział biskup. – Jest też on wzorem wiary, zaufania w sytuacjach trudnych, bez wyjścia. Jest przykładem dyskrecji, wrażliwości, delikatności, szacunku okazywanego kobiecie. Jest przykładem mężnego stawiania czoła przeciwnościom życiowym. Uczy nas mądrej obecności, która wyraża się nie tylko w mówieniu, ale w dawaniu pięknego przykładu. Uczy nas wartości pokory – wyliczał hierarcha zachęcając, aby naśladować św. Józefa, wpatrywać się w piękno Maryi i szukać orędownictwa Świętej Rodziny.
Bp Krzysztof Chudzio odczytał także uroczysty akt zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi, pobłogosławił medaliki, która otrzymały dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej oraz pobłogosławił nowy wizerunek św. Józefa, który upamiętnia zakończony Rok Józefowy.
Na Rok św. Józefa abp Adam Szal dekretem z 4 lutego 2021 r., wyznaczył 15 kościołów stacyjnych w wielu miejscach archidiecezji przemyskiej, które nosiły wezwanie św. Józefa lub w których kult do św. Józefa był szczególnie żywy. To właśnie w tych miejscach organizowane były różne inicjatywy parafialne i ponadparafialne, które wpisały się w ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Świętego Józefa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.