W archikatedrze lubelskiej odsłonięto epitafium abp. Bolesława Pylaka
07 czerwca 2020 | 10:00 | dab / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Eucharystii w pierwszą rocznicę śmierci swojego poprzednika abp. Bolesława Pylaka. Homilię wygłosił ks. prał. Franciszek Przytuła. – Na pierwszym miejscu stawiał swoje biskupstwo i to posłanie by być pasterzem, by być ojcem i opiekunem – powiedział wieloletni kanclerz lubelskiej kurii. Po wspólnej modlitwie w archikatedrze odsłonięto epitafium poświęcone pierwszemu metropolicie lubelskiemu.
Witając zgromadzonych na mszy abp Budzik przypomniał zasługi zmarłego przed rokiem hierarchy dla lubelskiego Kościoła. – Każdego człowieka chciał przyprowadzić do Chrystusa, nikt nie był poza zasięgiem jego serdecznej duszpasterskiej troski. Otwierał ręce, serce i drzwi dla nowych ruchów odnowy religijnej w Kościele. Mało kto w historii może pochwalić się budową ponad 400 kościołów i kaplic w rozległej wówczas diecezji lubelskiej. Ukochał Maryję, którą sławił z dziecięcą pobożnością, dzięki czemu koronował wiele Jej obrazów – wymieniał.
Homilię wygłosił ks. Franciszek Przytuła, który mówił o nauce płynącej z uroczystości Trójcy Przenajświętszej. – Bóg jest miłosierny, łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność. Czy nie warto nad tym się zastanowić? Wielu z nas mogło przestraszyć się Boga, przez niepoprawną katechezę czy spotkanie z ludźmi, którzy podważali istnienie Boga. Jaka to wielka prawda, że mamy Boga, który jest miłosiernym Ojcem. Czy nie powinniśmy być wdzięczni Bogu, że On nas kocha, chociaż jesteśmy tacy przeciętni, byle jacy – głosił prałat.
Zauważył, że takie właśnie było przesłanie jakie płynęło z nauczania zmarłego przed rokiem arcybiskupa. – Na pierwszym miejscu stawia swoje biskupstwo i to posłanie by być pasterzem, by być ojcem i opiekunem. Dzień po dniu jego życie to była praca i modlitwa. Sam pokornie stwierdzał, że więcej było tej pracy, tej aktywności niż modlitwy, która była bardzo skrócona. To był czas wielkiego wysiłku budowania kościołów, kaplic, punktów katechetycznych i domów parafialnych – mówił wieloletni współpracownik abp Pylaka.
Były kanclerz lubelskiej kurii zaznaczył, że choć ostatnie lata życia pierwszego metropolity lubelskiego były naznaczone cierpieniem, to nigdy się nie skarżył i ciągle interesował się życiem archidiecezji. – Widział, że słabnie mu słuch i wzrok, że zbliża się śmierć. Nie zasmucał się, ale za każdy dzień, który przychodził był wdzięczny panu Bogu, że jakąś odrobinę dobra jeszcze może uczynić. Pytał o młodych księży, co się dzieje w diecezji i w Polsce. Modlił się o powołania i za Katolicki Uniwersytet Lubelski. W noc przed swoją śmiercią poprosił by przeczytać coś co napisał przed 5 laty. Nie było miejsca, ani czasu, by to uczynić w czasie pogrzebu, ale może dzisiaj wysłuchamy jego przemyśleń – wyznał ks. Przytuła.
– Żegnam wszystkich wiernych diecezji. Starałem się wam służyć na miarę moich sił, może nie na miarę waszych potrzeb. Za wszelkie braki z mojej strony proszę o przebaczenie. Brakuje mi słów do wyrażenia tego co czuję moje serce, niech mi zatem będzie wolno posłużyć się myślą Świętego Pawła z Listu do Filipian: Dziękuję Bogu mojemu, ilekroć was wspominam, zawsze w każdej modlitwie. Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie, stamtąd też, jako zbawcy oczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone do swego chwalebnego ciała. Radujcie się zawsze w Panu! – napisał abp Pylak.
Na pamiątkowej inskrypcji, obok dat związanych z posługą biskupią abp. Pylaka umieszczono napis: „Ojciec dla wiernych i duchowieństwa. Promotor kościelnych wspólnot i budowniczy świątyń. Zaufał Panu, ukochał Maryję”.
Autorem epitafium jest lubelski malarz, rzeźbiarz, grafik i medalier Zbigniew Kotyłło. Artysta jest autorem innej tablicy pamiątkowej w lubelskiej archikatedrze dedykowanej abp. Józefowi Życińskiemu. W marcu 2010 r. Zbigniew Kotyłło wygrał konkurs na wykonanie obrazu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. W swoim dorobku ma także portrety Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, które zdobią główną aulę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym. 29 czerwca 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Polski. Od 1966 r. był biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej, a w 1975 r., został mianowany jej ordynariuszem.W 1992 r. św. Jan Paweł II w związku z reformą administracyjną podniósł diecezję lubelską do rangi archidiecezji, abp. Pylaka do rangi arcybiskupa metropolity. Posługę tę pełnił do 1997 r., kiedy to w wieku 76 lat ustąpił z urzędu. Przez cały ten czas był również Wielkim Kanclerzem KUL.
Zmarł 6 czerwca 2019 r. w swoim mieszkaniu w Domu Księdza Seniora w Lublinie w wieku 97 lat. Przeżył 74 lata kapłaństwa i 53 lata biskupstwa. Był najstarszym biskupem w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.