W Bundestagu wzrosła liczba bezwyznaniowców
05 grudnia 2021 | 17:00 | ts (KAI) | Berlin Ⓒ Ⓟ
W nowym Bundestagu odsetek osób bezwyznaniowych wzrósł z 7,5 do ponad 10 procent. Według opublikowanych 3 grudnia przez Bundestag danych o wyznaniach i religiach, liczba katolików spadła w porównaniu z poprzednią, 19. kadencją, o jeden procent do 26 procent, podczas gdy udział protestantów wzrósł o prawie dwa procent do niespełna 28 procent. Odsetek muzułmanów wzrósł do jednego procenta. Około jedna trzecia nowych posłów odmówiła udzielenia informacji o przynależności religijnej, w poprzedniej kadencji było to 38 procent.
Dla historyka Bundestagu, Michaela F. Feldkampa, jest to „wskazówka, że ludzie są znowu bardziej świadomi swojej przynależności religijnej”. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA podkreślił jednocześnie, że „statystyka wyznaniowa posłów do Bundestagu odpowiada niemal całkowicie proporcji protestantów i katolików w Republice Federalnej Niemiec”.
Odpowiadając na pytanie KNA, Bundestag poinformował, że spośród 736 posłów 205 zadeklarowało, że są protestantami, 191 katolikami, a 75 bezwyznaniowcami. 248 nie udzieliło żadnych informacji. Siedmiu posłów zadeklarowało się jako muzułmanie, a dwóch jako ateiści. Jest też po dwóch wyznawców Kościoła greckoprawosławnego, Wolnego Kościoła oraz alewitów, jeden członek Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i jeden starokatolik.
Nadal największą liczbę katolików ma grupa parlamentarna CDU/CSU: spośród 197 posłów 113 wyznaje katolicyzm, a 67 protestantyzm. W liczącej 206 członków frakcji parlamentarnej SPD, 68 wyznaje protestantyzm, ale tylko 31 katolicyzm, natomiast 79 socjaldemokratów nie udzieliło żadnych informacji. Do tej grupy parlamentarnej należy również pięciu muzułmanów.
Spośród 118 posłów Partii Zielonych, ponad połowa nie deklaruje swojej przynależności religijnej. W tej frakcji jest też 14 katolików, 25 protestantów, a 12 posłów określiło się jako bezwyznaniowcy. Wśród 92 posłów liberalnych 32 jest protestantami, 21 katolikami, a 15 bezwyznaniowcami.
Bezwyznaniowcy stanowią największą część, bo ponad połowę, 82-osobowej grupy parlamentarnej AfD (Alternatywa dla Niemiec), ośmiu posłów deklaruje się jako protestanci, a 12 – katolicy. W nowej, 39-osobowej grupie parlamentarnej Lewicy, ponad 60 procent nie udzieliło żadnych informacji. Grupa ta ma najwyższy odsetek posłów bezwyznaniowych, trzech protestantów, dwóch ateistów i żadnego katolika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.