W Bydgoszczy otwarto Centrum Studiów Ratzingera
11 czerwca 2012 | 20:43 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, członków Episkopatu Polski, przedstawicieli świata kultury i nauki, władz państwowych i samorządowych w Bydgoszczy swoją działalność zainaugurowało Centrum Studiów Ratzingera. Pieczę nad nim będzie sprawowała Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.
Centrum mieści się w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. To wynik dotychczasowej – owocnej współpracy na polu naukowym, której celem jest poszukiwanie prawdy, a także krzewienie nauki Kościoła. Z kolei głównym celem samej fundacji jest promowanie rozwoju teologii, organizowanie konferencji naukowych i nagradzanie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju.
Uczestników wydarzenia pozdrowił w trakcie niedzielnej modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra w Rzymie Ojciec Święty. Benedykt XVI podziękował za dedykowane mu centrum studiów. „Niech te spotkania umocnią waszą więź z Chrystusem, który do końca nas umiłował. Z serca wszystkim błogosławię” – powiedział.
Kardynał Tarcisio Bertone przybył do Bydgoszczy około południa. Zaraz potem udał się na uroczysty obiad wydany przez biskupa Jana Tyrawę. Po godzinie 15.30 sekretarz przybył do siedziby Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, gdzie został powitany przez jej prezydenta Romana Czakowskiego. Następnie odegrano hymn Watykanu, a po nim kardynał przywitał się z władzami uczelni, państwa oraz regionu
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Wśród nich m.in. biskup bydgoski Jan Tyrawa, wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Bp Tyrawa podkreślił, że wsłuchując się w słowa papieża, wszyscy wyrażają wdzięczność za pamięć o Bydgoszczy. – Bardzo prosimy o przekazanie papieżowi naszych synowskich uczuć oraz oddania. Chciałbym wszystkim podziękować za to, że Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa otwiera dzisiaj swoje podwoje dla współpracy z Fundacją Watykańską, a poprzez to z Centrum Studiów nad myślą filozoficzną i teologiczną prof. Ratzingera. To dla nas ważne, bowiem odczuwamy głód głębokiej myśli teologicznej i filozoficznej w dyskursie uniwersyteckim. Z tym centrum wiążę ogromne nadzieje na przyszłość – zapewnił.
Następnie odbyła się inauguracja Centrum Studiów Ratzingera. Jego prezentacji, a także charakterystyki watykańskiej fundacji dokonał jej przewodniczący ks. prałat Giuseppe Scotti. Kapłan podkreślił, że „rozwinęła się i dojrzała decyzja, by inwestować w przyszłość”. Otwarcie centrum studiów nazwał „prawdziwą inwestycją w przyszłość człowieka i jego zdolność patrzenia na świat w sposób nowy, dający większe rozumowi ludzkiemu i nowe możliwości komunikacji.
O samej roli centrum w środowisku uniwersyteckim w Polsce opowiedział jego dyrektor, ks. prof. Mariusz Kuciński. Kapłan podkreślił, że chociaż Centrum Studiów Ratzingera dopiero rozpoczyna swoją działalność, może poszczycić się współpracą z uczelniami partnerskimi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Lublina i Opola. – Chciałbym wyrazić ogromną radość, że dokonujemy dzisiaj otwarcia centrum w moim rodzinnym mieście. Mieście dynamicznie się rozwijającym, które od wielu wieków troszczy się o rozwój człowieka i edukację młodego pokolenia. Wiemy, że są to – jak to zostało powiedziane – nasze „pierwsze kroki”. Ufam jednak, że przykład profesora Ratzingera, zaufanie i koordynacja ze strony Fundacji Watykańskiej zaowocuje poważnym wkładem w rozwój myśli Ratzingera w Polsce i na świecie – podkreślił ks. prof. Kuciński.
Podczas uroczystości Senat Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej nadał kard. Tarcisio Bertone swoje najwyższe wyróżnienie – tytuł profesora honorowego. Sekretarz stanu, dziękując za wyróżnienie, zaprezentował swój wykład zatytułowany: „Wkład Josepha Ratzingera-Benedykta XVI w refleksję etyczną nad współczesną gospodarką”, a po nim dokonał otwarcia oraz poświęcenia centrum.
Uroczystości wpisały się także w obchody XXV Jubileuszowych Bydgoskich Dni Społecznych, których celem jest popularyzacja nauki społecznej Kościoła oraz refleksja – w jej świetle – nad aktualnymi wyzwaniami duszpastersko-społecznymi. Wydarzenia te stanowią kontekst dla dwudniowej międzynarodowej konferencji na temat: „Etyka i ekonomia w świetle nauczania Benedykta XVI”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.