W całej Polsce obchodzono Dzień Papieski
12 października 2009 | 09:36 | im, rl, jg, it, rk, tk / maz Ⓒ Ⓟ
Uroczysta sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim, wręczenie nagród Totus, telewizyjne orędzie Prymasa Polski, koncert galowy „Papież poeta – Na spotkanie wolności w Warszawie” – to główne elementy obchodów 9. Dnia Papieskiego.
Obchodzony jest on z inicjatywy Fundacji Episkopatu Dzieło Nowego Tysiąclecia, w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Wolności”.
W całej Polsce 10 i 11 października organizowano sesje, odczyty i koncerty. W niedzielę przed kościołami zbierano ofiary na rzecz programu stypendialnego Fundacji, przeznaczonego dla wsparcie edukacyjne uzdolnionej młodzieży i jako „żywy pomnik” Jana Pawła II.
Podczas sobotniej konferencji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim bp Piotr Jarecki podkreślał, że wolność jest darem, ale jej właściwe wykorzystanie potrzebuje dobrze uformowanego sumienia.
W spotkaniu uczestniczył też m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Interpretując szereg dokumentów i wypowiedzi polskiego papieża bp Jarecki zwrócił uwagę, że człowiek może używać wolności dobrze, kiedy kieruje się obiektywną prawdą i dobrze uformowanym sumieniem, lub źle jest – gdy swój własny punkt widzenia podnosi do rangi jedynej wykładni rzeczywistości.
Bp Jarecki, który jest wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej(COMECE) zwracał uwagę na konieczność „pracy nad wolnością” do czego zachęcał wielokrotnie – także podczas wizyt w Polsce Jan Paweł, II. Zaznaczając, że problem wolności jest głównym problemem człowieka i ludzkości ocenił, że jest to także wyzwanie dla Unii Europejskiej.
„Główny problem polega na tym, aby nie traktować wolności za absolut, nikim i niczym nieograniczony, nieskrępowany, który sam tworzy wartości wedle swego upodobania” – mówił prelegent. Przytoczył słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w do Polaków w 1991 r. a więc dwa lata po wolnościowych przemianach w Polsce i Europie: „Poza prawdą wolność nie jest wolnością. Jest pozorem. Jest nawet zniewoleniem”.
Hierarcha przekonywał, że podkreślany przez Jana Pawła II związek pomiędzy wolnością a prawdą oraz przekonanie, że prawda jest drogą Jezusa Chrystusa – jest czymś istotnym także dla niewierzących, bowiem każdy człowiek winien budować swoje życie w oparciu o nieprzemijające wartości i prawe sumienie.
Bp Jarecki zwrócił uwagę także na poruszany przez papieża Wojtyłę wątek wolności gospodarczej i cytował jego przestrogę o tym, iż „kiedy człowieka traktuje się bardziej jako producenta czy konsumenta dóbr aniżeli jako podmiot, który produkuje i konsumuje po to, aby żyć, wtedy wolność traci konieczne odniesienie do osoby ludzkiej i ostatecznie wyobcowuje ją i przytłacza”. Wiceprzewodniczący COMECE zdecydowanie przeciwstawił się także takim ideom wolnego rynku, wedle których nie podlega on żadnym ograniczeniom i zasadom moralnym.
W sobotni wieczór podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody Totus. Tegorocznymi laureatami zostali: George Weigel, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być razem” z Cieszyna, Krzysztof Kolberger oraz twórcy filmu „Popiełuszko”. Nagrody przyznaje od 10 lat Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrody Totus – w postaci statuetki oraz 50 tys. zł – przyznawane są w 4 kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz medialnej, dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.
W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” laureatem został George Weigel, amerykański pisarz, działacz społeczny i polityczny, teolog i filozof. Doceniono go za odważne podążanie drogami wskazywanymi przez Jana Pawła II oraz za konsekwentne i skuteczne propagowanie Jego nauczania.
W liście odczytanym podczas gali Weigel napisał o Janie Pawle II, że „być może nadejdzie dzień, w którym Kościół uzna go za jednego ze swoich doktorów, który uczył nas dobrze i mądrze o godności osoby ludzkiej, o Boskim miłosierdziu, o prawie moralnym i obronie życia”.
„Jestem wdzięczny Bogu, który w swej opatrzności zrządził, by życie Jana Pawła II przecięło się z moim” – zaznaczył słynny biograf papieża Wojtyły.
W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” statuetkę Totus zdobylo Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być razem” z Cieszyna. Uruchomiło ono szereg placówek oferujących pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym, ofiarom przemocy, dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych i samotnym matkom.
W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” laureatem Totusa został Krzysztof Kolberger, aktor teatralny i filmowy, reżyser. Otrzymał nagrodę za konsekwentną służbę pięknu, utrzymaną w duchu papieskiego „Listu do artystów”, szczególnie zaś za umiejętność wydobywania sensu ze strof pisanych osobistym cierpieniem.
„Traktuję tę nagrodę jako zobowiązanie do dalszego, na miarę sił i możliwości, służeniu pięknu i przekazywaniu go innym” – powiedział artysta.
W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” uhonorowano zespół twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Producenci filmu – Julita Świercz-Wieczyńska i Rafał Wieczyński – przez wiele lat wytrwale zbierali świadectwa osób, które znały ks. Popiełuszkę. Stworzyli dzięki temu wspaniałą lekcję niepodległości – tej wewnętrznej i zewnętrznej – dla narodu polskiego.
„Ksiądz Jerzy był zapewne jednym z najlepszych uczniów Jana Pawła II” – powiedział Wieczyński odbierając nagrodę.
W tym roku z okazji dziesiątej edycji Nagród TOTUS przyznano nagrodę specjalną dla Wojciecha Kilara w uznaniu wytrwałego otwierania przez kompozytora dróg Piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia.
„Nie wyobrażam sobie bardziej zaszczytnego wyróżnienia niż to, które spotyka mnie od mojego Kościoła” – powiedział wzruszony laureat. Pochodzący ze Śląska i mieszkający w Katowicach kompozytor wyraził też wdzięczność Kościołowi na Śląsku. „Dziękuję moim biskupom, moim proboszczom, moim wikarym i całej mojej wspólnocie parafialnej” – powiedział Kilar.
W sobotnim orędziu wyemitowanym w 1 Programie TVP Prymas Polski kard. Józef Glemp powiedział: „Potrzebujemy ludzi rzetelnych i solidnych, którzy mają oparcie w prawdziwych zasadach”. Przywołując postać bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, w przeddzień jego kanonizacji Prymas zaznaczył, że należy on do szeregu hierarchów, którzy swoją pracowitością i oddaniem dla narodu, „wypracowali” tego, który miał w XX wieku wejść na tron papieski – Jana Pawła II.
Prymas zauważył, że choć Jan Paweł II jest niezwykle znany na świecie, to jednocześnie wciąż się go uczymy, a jest to „nauka mądrości, nie tylko ludzkiej ale mądrości pełnej, w spojrzeniu na całego człowieka i na jego dzieje”. „Chcielibyśmy, by w tym zamęcie ideowym, gdzie często rozum schodzi na bok, bo górują emocje i jakieś upatrywania tylko polityczne, wychować człowieka w prawdzie i rzetelności ludzkiej” – stwierdził kard. Glemp.
Natomiast podczas transmitowanej przez Polskie Radio, niedzielnej Mszy św. w bazylice św. Krzyża, abp Tadeusz Gocłowski powiedział, że „Jan Paweł II wywalczył nam wolność słowem”.
Hierarcha zaznaczył, że Jana Pawła II oraz kanonizowanego w niedzielę w Rzymie abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego łączy „nade wszystko wielkie pragnienie wolności i to nie tylko politycznej – wolności ludzkiego ducha, wolności stojącej na straży godności człowieka, wolności, która ma działać w prawdzie i w prawdzie kształtować życie każdego z Polaków a w konsekwencji całego państwa”.
Wieczorem w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu została odprawiona Msza św. inaugurująca jednocześnie nowy rok akademicki stołecznych uczelni. Liturgii przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski.
W homilii abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia mówił o mądrości, która jest największym skarbem, jaki może zdobyć człowiek oraz o wolności, jakiej uczył nas papież-Polak.
Przed 21 na placu przed kościołem odbędzie się „Apel z Ojcem Świętym” a po nim galowy koncert Dnia Papieskiego „Papież poeta – na spotkanie wolności”. Wiersze Karola Wojtyły zaśpiewają m.in. Kasia Kowalska, Ewelina Flinta, Anna Wyszkoni, Anna Szarmach, Janusz Radek, Ryszard Rynkowski, Dariusz Malejonek, zespoły Arka Noego i Anastasis.
Dzień Papieski uczczono w miejscowościach całego kraju. Około 20 stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia kwestowało w niedzielę w centrum Katowic. Wieczorem uroczystą Mszę odprawił metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Po Mszy w katedrze odbył się koncert w wykonaniu Filharmonii Śląskiej.
W wielu parafiach archidiecezji katowickiej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz inne ruchy i stowarzyszenia przygotują różne imprezy, koncerty, spotkania i wieczornice. Na przykład w Siemianowicach Śl. Bytkowie 11 października o godz. 17.00 w kościele pw. Ducha Świętego odbył się koncert Lidii Pospieszalskiej z zespołem. W Rudzie Śl. Czarnym Lesie z Dniem Papieskim zbiega się początek Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Około czterystu pielgrzymów uczestniczyło w niedzielę w IX rajdzie rodzinnym na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Po liturgii andrychowscy harcerze ze Szczepu im. „Szarych Szeregów” przeprowadzili zbiórkę na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Mimo wyjątkowo nieprzechylnej pogody – deszczu, mgły i zimnego wiatru – wielu pielgrzymów ze Śląska i Małopolski przybyło na ulubioną górę Karola Wojtyły całymi rodzinami.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża-Polaka. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica postawiona w 1995 r. oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.
Karol Wojtyła w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie przychodził na ten szczyt, bywał tu również jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 r., po Mszy św. odprawionej w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji 25-lecia kapłaństwa.
Msze św. sprawowane w górskich kaplicach, koncerty, spotkania wspomnieniowe – to tylko niektóre punkty programu IX Dnia Papieskiego na Podhalu, który potrwa w tym regionie jeszcze przez cały tydzień. Górale modlili się za Jana Pawła II także na pasie startowym nowotarskiego lotniska – miejscu spotkania z papieżem w 1979 r.
W Zakopanem obchody IX Dnia Papieskiego jak zwykle najwięcej wiernych zgromadziły w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Na godz. 21.00 zaplanowano tam m.in. uroczysty Apel Jasnogórski z watrą pamięci dla Jana Pawła II. Pod Tatrami, jak i w całym regionie, młodzi górale w ramach IX Dnia Papieskiego prowadzą zbiórkę pieniędzy na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Na modlitwie dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II i prośbie o jego rychłą beatyfikację upłynął Dzień Papieski na Jasnej Górze. Przybyły trzy duże ogólnopolskie pielgrzymki, a w nich ok. 4 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.