W Cannes premiera filmu o życiu św. Maksymiliana Kolbego
22 maja 2017 | 14:39 | Cannes / abd, ar / bd Ⓒ Ⓟ
Film dokumentalno-fabularny „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata zostanie zaprezentowany 22 maja br. na targach towarzyszących 70. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes.
Dla niego nie istniały granice możliwości. Dzięki prowadzeniu Maryi dokonywał rzeczy niemożliwych, a my chcemy pokazać fenomen jego życia przez pryzmat tej miłości do Maryi – tak o bohaterze swojego najnowszego dokumentalno-fabularnego filmu mówił w rozmowie z KAI reżyser Michał Kondrat.
– W centrum filmu nie znajdują się wydarzenia z Auschwitz, ale fenomen całego życia świętego, od momentu, kiedy, jako 9-letni chłopiec, ujrzał Maryję i został przesiąknięty jej obecnością, a całe jego życie się zmieniło” – mówi w rozmowie z KAI reżyser filmu pt. „Dwie Korony” Michał Kondrat. Jak zaznacza, atutem filmu jest to, że przedstawia on fakty z życia świętego nieznane dotąd szerszej grupie odbiorców.
– To np. wymyślony i opublikowany przez niego projekt eteroplanu, czyli pojazdu do przemieszczania się międzyplanetarnego, a także lista przewidzianych przez o. Kolbego chorób, na które mogą cierpieć kosmonauci i opracowanymi w związku z tym dietami – wyjaśnił Kondrat i dodał, że naukowe dokonania o. Kolbego zachwyciły eksperta NASA, z którym był konsultowany ten fragment biografii polskiego męczennika.
Czytaj także: Polski film o życiu św. Maksymiliana Kolbego będzie miał premierę w Cannes
Kolejną wizją o. Kolbego, w realizacji której przeszkodził wybuch II wojny światowej i związane z nią represje, była budowa w Niepokalanowie lotniska, które miałoby usprawnić przemieszczanie się misjonarzy i światową dystrybucję „Rycerza Niepokalanej” w różnych wersjach językowych.
Jak wyjaśnia Michał Kondrat, scenariusz dokumentalno-fabularnego filmu pt. „Dwie Korony” powstawał m.in. w oparciu o pisma i listy św. Maksymiliana Kolbego.
„Rozmawialiśmy także z wieloma osobami, m.in. z Kazimierzem Piechowskim, który spotkał się z o. Maksymilianem w Auschwitz i usłyszał od niego słowa, które całkowicie przemieniły jego życie” – mówił reżyser. Z kolei w fabularnej części filmu występują czołowi polscy aktorzy m.in. Adam Woronowicz (jako o. Maksymilian), a także Cezary Pazura, Antoni Pawlicki, Maciej Musiał, Marcin Kwaśny i Dominika Figurska.
Premiera filmu pt. „Dwie Korony” obędzie się 22 maja o godz. 20.00 podczas targów 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. We wrześniu film będzie pokazywany w kinach w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Nowym Jorku, New Jersey i Chicago.
Na początku października odbędą się pokazy „Dwóch koron” w Nagasaki. Do polskich kin film wejdzie 13 października, na kilka dni przed rozpoczęciem światowego kongresu organizowanego w Rzymie z okazji 100-lecia założenia Rycerstwa Niepokalanej obchodzonego przez cały 2017 r.
Autorką scenariusza do filmu, przygotowanego na podstawie pism o. Kolbego i wspomnień świadków, jest Joanna Ficińska. Zdjęcia do produkcji, której budżet opiewa na prawie 1 mln złotych, zrealizowano w Polsce, we Włoszech i w Japonii. Muzykę, skomponowaną przez Roberta Jansona, nagrała Polska Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją ks. Przemysława Pasterniaka w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Producentem filmu jest wytwórnia Kondrat Media, a współproducentami Fundacja Filmowa im. Świętego Maksymiliana Kolbe, Telewizja Polska oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.