W czasie koronawirusa bp Libera apeluje: bądźmy rodziną
10 marca 2020 | 19:28 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„W tym szczególnym Wielkim Poście wszyscy czujemy się jedną, wielką rodziną, zatroskaną o życie i zdrowie każdego człowieka na różnych szerokościach geograficznych. Łączymy się duchowo z krajami Europy i świata, których mieszkańcy cierpliwie znoszą trudności zdrowotne i społeczne, wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa” – napisał biskup płocki Piotr Libera w apelu „o modlitwę i wyobraźnię miłosierdzia w czasie Wielkiego Postu 2020”. Zostanie on odczytany wiernym w najbliższą niedzielę 15 marca, podczas Mszy św. oraz podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej w piątek 20 marca.
Po głębokim namyśle i wysłuchaniu głosu Rady Społecznej przy Biskupie Płockim, której celem jest refleksja nad aktualnymi problemami życia Polaków w świetle Ewangelii, bp Piotr Libera podjął decyzję o skierowaniu do wiernych apelu na tegoroczny Wielki Post. Jest on adresowany do katolików, ale także ludzi dobrej woli na całym świecie, w okresie żarliwej modlitwy i wzmożonej solidarności „w obliczu kryzysu sanitarnego, związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, który wywołuje chorobę, określaną technicznym terminem COVID-19”.
„Kolejne kraje dotknięte są poważnymi konsekwencjami medycznymi i społecznymi, wynikającymi z trudności w zapobieganiu przenoszenia się tego wirusa i prowadzeniu skutecznej profilaktyki. Dziś sens tych wydarzeń jest jeszcze przed nami ukryty, niektórym jak narodowi wybranemu na pustyni zdarza się pytać, wystawiając dobrego Boga na próbę (…). Mimo to, my, jako ludzie wiary, wyrażamy za św. Pawłem głębokie przekonanie, że „nadzieja Chrystusowa zawieść nas nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5)” – napisał w apelu bp Piotr Libera.
Zaznaczył, że takie wydarzenia uświadamiają kruchość ludzkiej egzystencji, wartość wzajemnego wsparcia i duchowej bliskości oraz „potrzebę klęknięcia przed Panem”. Pobudzają do wdzięczności wszystkim, którzy kompetentnie i z narażeniem własnego życia zmagają się z wirusem i jego skutkami: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, sanitariuszom, pracownikom inspekcji sanitarnych i ochrony zdrowia oraz farmaceutom, a także władzom porządkowym i tym osobom życia publicznego, które z oddaniem służą dobru wspólnemu.
„W tym szczególnym Wielkim Poście wszyscy czujemy się jedną, wielką rodziną, zatroskaną o życie i zdrowie każdego człowieka na różnych szerokościach geograficznych. Łączymy się duchowo z krajami Europy i świata, których mieszkańcy cierpliwie znoszą trudności zdrowotne i społeczne, wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nasza szczególna pamięć modlitewna biegnie do Rzymu i Stolicy Świętej, z którą Polacy zawsze żyli w serdecznej jedności, a przede wszystkim do umiłowanego Ojca Świętego Franciszka w dniach siódmej rocznicy Jego wyboru na Tron Piotrowy” – napisał biskup.
W tym duchu prosi wspólnotę wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli, by z wiarą, spokojem i roztropnością odpowiadali na niebezpieczeństwo, o którym informują media i którego uczestnikami stali się już niektórzy wierni w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.