W czwartek delegacja Patriarchatu Moskiewskiego przyjeżdża do Polski
27 listopada 2013 | 10:00 | mp / br Ⓒ Ⓟ
Osoba „numer dwa” rosyjskiej Cerkwi przyjeżdża 28 listopada do Polski. Metropolita Hilarion kierujący wydziałem relacji zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego weźmie udział w 3-dniowej, ekumenicznej konferencji: „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”, która będzie się odbywać od 28 do 30 listopada.
W warszawskim kongresie weźmie udział 30 rosyjskich prelegentów oraz ok. 50 z Polski, w tym 16-osobowa delegacja Patriarchatu Moskiewskiego z metropolitą Hilarionem na czele. Uczestniczyć będą też hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce i Rosji, Metropolita Sawa, zwierzchnik prawosławia w Polsce, intelektualiści, ludzie kultury, politycy oraz liderzy laikatu z Polski i Rosji.
Konferencja jest kolejnym krokiem w dialogu Kościoła katolickiego z Polski i prawosławnego z Rosji po ubiegłorocznym Wspólnym Przesłaniu do Narodów Polski i Rosji, podpisanym 17 sierpnia 2012 r. przez abp. Józefa Michalika oraz patriarchę Cyryla.
Pierwszy dzień wypełnią dyskusje wybitnych historyków z Rosji i Polski na temat „białych i czarnych plam” naszej trudnej i krwawej historii. Wśród licznych ekspertów i naukowców wystąpią tej rangi profesorowie co Adam daniel Rotfeld, Jerzy Kłoczowski czy Jarosław Skworcow. Ich dyskusje, inspirowane doświadczeniami polsko-rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych zmierzać będą do wypracowania bardziej spójnej wizji polsko-rosyjskiej historii. Obrady poprzedzi wystąpienie Marszałka Polskiego Senatu – Bogdana Borusewicza.
Drugi dzień skoncentrowany będzie wokół roli polskiego katolicyzmu i rosyjskiego prawosławia w kształtowaniu przyszłości chrześcijaństwa w Europie. Perspektywę prawosławną przedstawi metropolita Hilarion, a katolicką abp Józef Michalik. Istotnym wątkiem obrad będzie też dialog na poziomie wspólnot kościelnych i społeczeństwa obywatelskiego, bez którego niemożliwy jest proces pojednania.
Trzeciego dnia konferencji spotkają się duchowni i świeccy liderzy reprezentujący różnorodne kościelne, prawosławne i katolickie struktury, ruchy i stowarzyszenia. Zastanawiać się będą nad konkretnymi polami współpracy w najbliższych latach. Dyskutować będą o współpracy w mediach, na polu dialogu z niewierzącymi, promocji życia i rodziny oraz pracy charytatywnej. Będzie to okazja do przełamania niekorzystnych wzajemnych stereotypów.
Obradom towarzyszyć będą modlitwy w stołecznych katedrach, prawosławnej i katolickiej.
29 listopada mieszkańców stolicy, katolików i prawosławnych, zaprasza do swej katedry abp Sawa, metropolita warszawski i całej Polski. W sprawowanych pod jego przewodnictwem niesporach „o zgodę i miłość pomiędzy chrześcijanami” uczestniczyć będzie także metropolita Hilarion wraz z delegacją Patriarchatu Moskiewskiego oraz najwyżsi hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce, z abp. Józefem Michalikiem na czele.
Następnego dnia, 30 listopada w święto św. Andrzeja apostoła, uznawanego za patrona jedności chrześcijańskiej, ekumeniczna modlitwa kontynuowana będzie w katolickiej katedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Wezmą w nim udział metropolici Sawa i Hilarion, goście z Rosji, biskupi katoliccy, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, duchowieństwo i wierni Warszawy.
Kongres odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jego organizatorem jest związana z KAI Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, a parterami strategicznymi: Konferencja Episkopatu Polski, Polsko Rosyjska Grupa do spraw Trudnych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konferencja organizowana jest we współpracy z Wydziałem Relacji Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego oraz lubelskim Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej. Obrady będą sie toczyć w głównym campusie UKSW na Bielanach przy ul. Dewajtis 5. Wstęp wolny.
Szczegółowy program konferencji i zgłoszenia uczestników: www.pojednanie2013.pl
Akredytacje przyjmuje Katolicka Agencja Informacyjna.
Główny gość rosyjskiej delegacji metropolita wołokołamski Hilarion (ur. 1966 r. w Moskwie) jest jednym z najmłodszych, ale zarazem najzdolniejszych hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Znany jest także jako wybitny muzyk. Od lat należy do grona najbliższych współpracowników obecnego patriarchy Cyryla.
Uczęszczał do średniej szkoły muzycznej im. Gnesinych, a następnie do Moskiewskiego Konserwatorium. Przerwał naukę i wstąpił do zakonu. Służył jako subdiakon u metropolity wołokołamskiego i juriewskiego Pitirima (Nieczajewa). W 1987 został podniesiony do rangi hieromnicha.
W 1989 r. zaocznie ukończył Moskiewskie Seminarium Duchowne, a w 1991 – Moskiewską Akademię Duchowną ze stopniem kandydata nauk teologicznych. W 1993 obronił doktorat. Wykładał w Seminarium Duchownym, Akademii Duchownej, Prawosławnym Instytucie Teologicznym św. Tichona, Rosyjskim Prawosławnym Uniwersytecie św. apostoła Jana Ewangelisty, odbył staż na Uniwersytecie w Oksfordzie (kończąc rozprawą habilitacyjną).
Od 1995 pracował w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Był członkiem Synodalnej Komisji Teologicznej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 2000 został podniesiony do rangi ihumena przez metropolitę smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla, w 2001 – do rangi archimandryty.
W 2002 został biskupem podolskim, wikariuszem eparchii moskiewskiej, szefem Przedstawicielstwa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy europejskich organizacjach międzynarodowych. Decyzją Świętego Synodu 7 maja 2003 został mianowany biskupem wiedeńskim i austriackim.
W 2009 został zwolniony z kierowania eparchią i powołany na stanowisko przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W 2010 został podniesiony do godności metropolity.
Jest stałym członkiem Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, rektorem Ogólnokościelnych Studiów Podyplomowych i Doktoranckich, członkiem Rady ds. Współpracy z Organizacjami Kościelnymi przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Jest doktorem honoris causa//licznych uniwersytetów europejskich.
Metropolita Hilarion, oprócz wielu funkcji kościelnych, jest członkiem Związku Kompozytorów Rosji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.