W czwartek św. Apolinary
22 marca 2018 | 07:30 | mip (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Ostatni tydzień wielkopostnego pielgrzymowania rozpoczynamy w kościele św. Apolinarego. Znajduje się on w pobliżu Piazza Navona i Panteonu.
Powstanie pierwszego kościoła datuje się na VII wiek, gdy w Rzymie dominowały wpływy tradycji bizantyjskiej. Stąd świątynia, wzniesiona w miejscu dawnych term Nerona, stała się domem dla bazylianów, którzy uciekli z Konstantynopola w czasie sporów ikonoklastycznych. Najprawdopodobniej z tego też powody wybrano jej patrona.
Niewiele zostało ze wschodniego stylu, bowiem świątynia była kilkukrotnie gruntownie przebudowywana. Pierwszych zmian dokonał w duchu renesansu papież Sykstus IV, kolejnych zaś, widocznych do dzisiaj, dokonano za pontyfikatu Benedykta XV. Dzięki nim oglądać możemy eleganckie barokowe wnętrze, z typowymi dla tego stylu malowidłami i zdobieniami.
Wejście prowadzi do dostojnego przedsionka – westybulu – gdzie znajduje się kaplica wieczystej adoracji. Nawa bazyliki zachwyca mieniącymi się złotem zdobieniami. Na suficie oglądać możemy fresk ukazujący św. Apolinarego przedstawianego Bogu Ojcu przez św. Piotra. Jak głosi legenda, to pierwszy papież miał osobiście udzielić święceń świętemu biskupowi z Rawenny.
W jednej z bocznym kaplic czczony jest renesansowy wizerunek Madonny z Dzieciątkiem ze świętymi Piotrem i Pawłem. To praktycznie jedyna pamiątka renesansu, która przetrwała grabieże najeźdźców.
W 1992 r. kościół i sąsiadujący z nim budynek uniwersytetu Santa Croce został przekazany Opus Dei. W kaplicy po lewej stronie od wejścia znajduje się wielki obraz założyciela Opus Dei, św. Josemarii Escrivy.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W czwartek, 22 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55
Kraków: kościół św. Józefa, Podgórze
Poznań: kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, os. Wichrowe Wzgórze 130
Lublin: parafia św. Jakuba Apostoła, ul. Głuska 145
Łódź: parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Sienkiewicza 38
***
W ostatnim tygodniu duchowej pielgrzymki stacyjnej po świątyniach Rzymu zapraszamy do udziału w konkursie. Codziennie od czwartku 22 marca do Wielkiego Czwartku 29 marca zamieszczać będziemy jedno pytanie dotyczące rzymskich kościołów stacyjnych, opisywanych na naszym portalu przez cały Wielki Post.
Spośród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi codziennie wyłonimy jednego zwycięzcę, który otrzyma egzemplarz wyjątkowego przewodnika autorstwa Hanny Suchockiej „ Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Rosikon Press.
Dziś pytanie konkursowe brzmi:
Który wielkopostny kościół stacyjny Wiecznego Miasta jest najbardziej oddalony od centrum Rzymu?
Odpowiedzi wraz z adresem korespondencyjnym prosimy przesyłać na adres konkurs@ekai.pl. Na odpowiedzi na to pytanie czekamy dziś do godz. 22.00. Laureata dzisiejszego pytania konkursowego ogłosimy jutro, w opisie kolejnego kościoła stacyjnego.
Wykaz wszystkich wielkopostnych kościołów stacyjnych wraz z linkami do poszczególnych opisów znajduje się >>TUTAJ<<
Zobacz Regulamin konkursów na portalu eKAI.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.