Drukuj Powrót do artykułu

W czwartek św. Kosma i Damian

08 marca 2018 | 07:22 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. LPLT / Wikimedia

W czwartek wędrujemy na Palatyn – do centrum starożytnego Forum Romanum. Tu mieści się bazylika świętych Kosmy i Damiana.

Bracia Kosma i Damian byli lekarzami. Urodzili się w III w. na terenie Syrii. Ich ojciec ich był Grekiem-poganinem, a matką św. Teodozja. Leczyli nie tylko ciało, ale i duszę – gorliwie głosili Dobrą Nowinę. Śmierć ponieśli w Cyrze za panowania Dioklecjana ok. 303 r. Kult męczenników szybko rozprzestrzenił się również w Kościele Zachodnim.

mozaika w bazylice świętych Kosmy i Damiana

Fot. Dguendel / Wikimedia

Świadectwem tego kultu jest rzymska bazylika, wzniesiona przez Feliksa IV w pierwszej połowie VI w. Z tego okresu pochodzi zachowana w idealnym stanie bizantyjska mozaika w apsydzie. Przedstawia lśniące ciało Jezusa podczas Paruzji, na tle nocnego nieba, z którego w ostatnich dniach wyłonią się cherubiny i serafiny.

Gmach świątyni był wielokrotnie przebudowywany. Z racji na częste podtopienia zmieniono również poziom podłogi, co zauważalnie zaburza dzisiejszą proporcję wnętrza. XVII-wieczna przebudowa nadała kościołowi dostojeństwa i elegancji. Ściany i sklepienie zdobią stylowe freski i malowidła wykonane przez wybitnych artystów epoki.

Na wprost ołtarza znajduje się przeszklona ściana, przez którą oglądać można pozostałości poprzednich budowli, w tym dawniejszej pogańskiej „świątyni Romulusa”. Warto spojrzeć także na pięknie zdobiony chór. Wykonano go z myślą o franciszkańskich tercjarzach, którzy od 1512 roku opiekują się kościołem.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W czwartek, 8 marca liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12
Kraków: sanktuarium św. Jana Pawła II, Białe Morza
Poznań: kościół św. Franciszka Serafickiego, ul. Garbary 22
Lublin: parafia bł. Biskupa Władysława Gorala, ul. ks. Popiełuszki 285
Łódź: parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Zgierska 230/232

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.