W czwartek św. Marcin na Wzgórzu
15 marca 2018 | 07:52 | mip | Rzym Ⓒ Ⓟ
W czwartek pielgrzymujemy do kościoła św. Marcina na Wzgórzu (ai Monti). Nie jest to świątynia często odwiedzana przez pielgrzymów. Jednakże zarówno jej wielowiekowa historia, jak i współczesny wygląd sprawiają, że warto zboczyć z utartych ścieżek turysty.
Pierwszy kościół – domowy – istniał już w III w. Chrześcijanie potajemnie gromadzili się tutaj na wspólnej modlitwie. Wówczas okolica zamieszkiwana była przez ubogą ludność Rzymu. Dla nich w IV w. papież Sylwester I postanowił stworzyć tu oratorium. Miało być wotum wdzięczności za nawrócenie cesarza Konstantyna.
Nowa świątynia powstała na polecenie papieża Symmacha na przełomie V i VI w. Po przebudowie patronem kościoła ogłoszono św. Marcina z Tours. Dzisiejszy wygląd wnętrza pochodzi z kolei z XVII w. Współcześnie jest to przestronna budowla z imponującym podwyższonym prezbiterium.
Wyjątkowości miejscu nadają cenne zdobienia i freski. Malowidła prezentują sceny biblijne. Przedstawiają również najważniejsze wydarzenia z historii kościoła. Upamiętniono m.in. jedno z przeprowadzonych tu spotkań przygotowawczych do soboru w Nicei (325), na których potępiono Arian i spalono heretyckie księgi.
W kryptach umieszczono nie tylko relikwie świętych patronów kościoła, ale również wielu rzymskich męczenników. Imiona świętych, których szczątki przeniesiono tu z katakumb odnaleźć można na naściennych tabliczkach.
Jest to kościół tytularny metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, który po wyniesieniu do godności kardynała objął go w posiadanie w maju 2011 r.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W czwartek, 15 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5
Kraków: kościół św. Jana Chrzciciela, Prądnik Czerwony
Poznań: kościół św. Świętej Trójcy, ul. 28 czerwca 1956 nr 328
Lublin: parafia Dobrego Pasterza (księża sercanie), ul. Radzyńska 3
Łódź: parafia św. Marka Ewangelisty, ul. Piekarska 1/3
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.