W diecezji opolskiej odbyły się demokratyczne wybory do rad
29 listopada 2021 | 15:53 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
W ostatnią niedzielę listopada w parafiach diecezji opolskiej odbywały się wybory do rad duszpasterskich. Dwie trzecie składu wybierali parafianie. Jedną trzecią może nominować proboszcz. Za dwa tygodnie – w czasie popołudniowych nabożeństw adwentowych – radni zostaną w parafiach zaprzysiężeni.
Kalendarz wyborów przypomina ks. Paweł Chyla, referent w Kurii Diecezjalnej w Opolu: – 7 listopada w parafiach ogłoszono ich rozpoczęcie, mieszkańcy parafii mieli tydzień na zgłoszenie kandydatów. Następnie proboszczowie mieli czas, by od kandydatów uzyskać zgodę na start w wyborach, a 22 XI ogłosili parafianom listy z ich nazwiskami. Głosowanie odbywało się w kościołach w niedzielę 28 listopada. Procedura zakończy się 12 grudnia. Duszpasterze ogłoszą wtedy wyniki, a na popołudniowym nabożeństwie odbędzie się zaprzysiężenie nowych rad.
– W naszej parafii zgłoszono ponad 30 kandydatów (w kilkunastotysięcznej parafii katedralnej rada liczy 25 osób, z tego dwie trzecie z wyboru; w najmniejszych parafiach, liczących do 2 tysięcy wiernych w radzie zasiądzie 10 osób) – mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. – 28 listopada ustawiliśmy urnę w widocznym miejscu w katedrze, w sąsiedztwie ambony i przygotowaliśmy opieczętowane karty wyborcze. Każdy z parafian mógł oddać trzy głosy na kandydatów z tej karty. Skorzystał z tego prawa co szósty uczestnik niedzielnej liturgii w katedrze. Radnych z nominacji wybiorę tak, by łącznie rada była reprezentatywna dla parafii. Jeśli – przykładowo – okaże się, że parafianie głosowali głównie na osoby starsze, ja wskażę młodych.
Wraz z rozpoczęciem 5-letniej kadencji rad duszpasterskich rozpoczną także działanie nieduże liczbowo rady ekonomiczne. Proboszczowie mogą do nich wskazać 2-3 osoby jako ekspertów np. ekonomistów czy biznesmenów, w tym jednego spoza parafii. Ich skład uzupełniają 2-3 przedstawiciele rady duszpasterskiej.
– W statucie parafialnych rad duszpasterskich czytamy, że są one organem doradczym proboszcza i służą mu radą i pomocą w prowadzeniu parafii. Mogą m.in. wspierać różne grupy, uczestniczą w przygotowaniu kalendarza wydarzeń parafialnych, kreują nowe inicjatywy duszpasterskie, pomagają w działalności charytatywnej itd. – dodaje ks. Chyla.
– Rada jest potrzebna, bo jest opiniotwórcza – podkreśla ks. Klinger. – Radni zgłaszają pomysły duszpasterskie dotyczące tak dzieci, jak dorosłych, proponują np., kogo zaprosić na rekolekcje. Za ich sugestią zacząłem więcej pisać w gazetce parafialnej o renowacji katedry. Tych pomysłów jest zwykle dużo. O finansach parafii, projektach inwestycyjnych na kolejne lata też zawsze z radnymi rozmawiamy i chętnie z ich rad korzystam.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.